Jednego dnia w szpitalu w Bytomiu wykryto aż 43 tętniaki. Dwóch pacjentów od razu do operacji

20.03.2017 14:45
Gdyby nie bezpłatne badania, dwóch pacjentów mogłoby w ogóle nie widzieć, ze choruje

Gdyby nie bezpłatne badania, dwóch pacjentów mogłoby w ogóle nie widzieć, ze choruje (Fot. pixabay.com)

Bezpłatne badania profilaktyczne zaczynały się o 10 rano, ale już od godziny 7 zaczęła ustawiać się kolejka. Dla 43 pacjentów z województwa śląskiego sobotnia wizyta u lekarza okazała się na wagę życia.

Akcję zorganizował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Bytomiu. Na badania pozwalające wykryć śmiertelnie niebezpieczne tętniaki aorty brzusznej i tętnic biodrowych mogli przyjść pacjenci po 50. roku życia. Łącznie zgłosiło się 700 osób.  Udało się przebadać wszystkich. U 43 zdiagnozowano tętniaka, a dwie osoby spośród nich natychmiast zostały skierowane na blok operacyjny.

Lekarze przyznali później, że nie spodziewali się tak licznej grupy chętnych. - Wiele wskazuje na to, że na jednej akcji profilaktycznej się nie skończy. Myśleliśmy już nad przesiewowymi badaniami w kierunku tętniaków tętnic szyjnych - mówi doktor Janusz Kuśmierz, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i Ogólnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Zabija szybko, po cichu

Tętniak to poszerzenia aorty o 50 proc. Częściej występuje u mężczyzn, niż kobiet. zwłaszcza po 65. roku życia. W grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na tętniaka są osoby palące papierosy.

Jak przypominają lekarze z bytomskiego szpitala, tętniak aorty brzusznej jest jedną z częstych przyczyn zgonu. Początkowo nie daje żadnych objawów. Wielu pacjentów, u których dochodzi do pęknięcia tętniaka, umiera, zanim dotrze do szpitala.

Zobacz także: TVP przebija Russia Today

Lider Obywateli RP o ustawie o zgromadzeniach: To głupota PiS. Koszt polityczny będzie ogromny

Kultowe ikony lat 90. Ciekawe, czy jeszcze je pamiętasz?
1/12Ta supermodelka występowała w teledyskach George'a Michaela i Prince'a. Wyróżnia ją charakterystyczny pieprzyk. To:
Komentarze (37)
Jednego dnia w szpitalu w Bytomiu wykryto aż 43 tętniaki. Dwóch pacjentów od razu do operacji
Zaloguj się
 • razb1947

  0

  Za mało jest wykonywanych tomografii komputerowej gdzie wykrywa się tętniaki i guzy nowotworowe trzeba koniecznie zwiększyć przynajmniej o 200 %.

 • hard-ass

  0

  Kilka liczb: 43 na 700 to 6,14% , wyzej niz srednia 4,7% dla bialych mezczyzn. Smiertelnosc przy operacji AAA w USA jest ponizej 2% jesli robi ja specjalista, kilkakrotnie wzyzsza w malych szpitalach gdze ofiare prubuje operowac chirurg ogolny. Przy peknieciu rosnie do 75-90%, czyli praktycznie mozna sobie dac spokoj.
  Palenie zwieksza ryzyko osmiokrotnie. Rzucenie palenia po latach w tym przypadku juz niewiele pomaga, bo sciany tetnic ulegly stwardnieniu, zniszczenie zostalo dokonane. Oczywiscie warto przestac palic z innych powodow. Smierc z powodu tetniaka jest “przyjemniejsza” niz z powdu raka pluc(?). Trzy razy wiecej mezczyzn niz kobiet ma AAA. Azjaci prawie nigdy nie maja tego typu tetniaka.

 • jan.ma

  Oceniono 12 razy -2

  Ta AKCJA, to jeszcze jeden dowód na zapaść naszej słuzby zdrowia. W większości krajów Europy istnieje screening tętniaka aorty brzusznej (od 60. lub 65. roku zycia, lub nawet wcześniej na zyczenie(!) pacjenta), bo tętniak nie boli (!) i dopiero jego peknięcie daje dramatyczny obraz z często tragicznym finałem. Pewnie nie ma w Polsce statystyki zgonów z powodu peknięcia niewykrytych w odpowiednim czasie tętniaków. Pewnie jest to dla ministerialnych urzędasów włącznie z tak zwanym ministrem zdrowia ulga w budżecie, bo operacja i ratowanie zycia pacjenta jest kłopotliwie drogie. Podobnie ma się sprawa z zakrzepicą żył głębokich nóg, której następstwem sa groźne dla życia zatory tętnic płucnych. W obu tych chorobach dostępność do łatwego w wykonaniu badania ultrasonograficznego i wczesnej diagnozy jest powszechnie dostępna w tych krajach, w których słuzba zdrowia działa na...zdrowych zasadach. Szkoda, że nie w Polsce, gdzie ludzie nagle i niepotrzebnie umierają. Taki stan rzeczy trwa od lat i jest coraz gorzej.

 • hummer_my_vehicle

  Oceniono 4 razy 0

  stantard 50 lat colonoskopia 65 lat palacz US aorty

 • hard-ass

  Oceniono 4 razy 4

  Szkoda ze nie podkreslono przy okazji mocniej jak ogromie zwieksza ryzyko tetniaka palenie papierosow. Krotka wzmianka i tyle, tymczasem palenie oslabia i usztywnia sciany tetnic, podwyzsza coisnienie no i mamy gotowa recepte na tragedie.

 • dzaga41

  Oceniono 7 razy -7

  Wykryto tętniak a nie tętniaka.Przypadki się kłaniają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje