Atak niedźwiedzia w Bieszczadach. Pracownik poszedł po narzędzia, nie zauważył zwierzęcia

20.03.2017 14:02
Niedźwiedź brunatny w poznańskim zoo

Niedźwiedź brunatny w poznańskim zoo (Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta /)

Niedźwiedź zaatakował w Stebniku w Bieszczadach pracownika zakładu usług leśnych. Poszkodowany ma liczne obrażenia ciała, m.in. przegryzioną prawą dłoń.

- W niedzielę pracownik współpracującego z nami zakładu usług leśnych chciał przenieść swoje narzędzia w inne miejsce w lesie. Idąc po nie, nie zauważył, że minął niedźwiedzia. Chwilę później drapieżnik pobiegł za nim i zaatakował go - mówił nadleśniczy nadleśnictwa Ustrzyki Dolne Maciej Szpiech.

Mężczyzna ma liczne obrażenia ciała. Niedźwiedź pogryzł m.in. obie nogi, klatkę piersiową i brzuch. Ma też przegryzioną prawą dłoń. Poszkodowanemu po ataku udało się wrócić do samochodu, którym wraz ze znajomym przyjechał do lasu. - Obaj wrócili do domu w Moczarach. Zaraz potem przybyło wezwane Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - opowiadał nadleśniczy Szpiech.

Ofiara po opatrzeniu ran i badaniach opuściła szpital w Sanoku.

Kilka ataków rocznie

W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych co roku dochodzi co najmniej do kilku ataków niedźwiedzi na ludzi. Ofiarami zazwyczaj padają zbieracze poroży jelenich lub osoby fotografujące dziką przyrodę. Był też tragiczny efekt spotkania człowieka z niedźwiedziem; w październiku 2014 r. w Olszanicy w Bieszczadach niedźwiedź zabił mężczyznę.

Niedźwiedzie na Podkarpaciu

Od początku lat 70. XX w. niemal dziesięciokrotnie wzrosła liczebność niedźwiedzi na Podkarpaciu. Obecnie żyje tutaj największa w Polsce populacja tych zwierząt.

W latach 70. XX w. było ich zaledwie 20; występowały jedynie w Bieszczadach. Ćwierć wieku później naliczono się już 50 osobników, a dziesięć lat temu 100. Aktualnie w południowo - wschodniej Polsce, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim bytuje ok. 150 tych drapieżników; blisko 90 proc. polskiej populacji.

Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat. Zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

To najsmutniejszy niedźwiedź na świecie. Jest więziony w chińskim centrum handlowym

Komentarze (99)
Atak niedźwiedzia w Bieszczadach. Pracownik poszedł po narzędzia, nie zauważył zwierzęcia
Zaloguj się
 • tomal792

  0

  W niedzielę poszli do lasu do pracy? dlaczego nie wziął narzedzi po fajrancie, albo nie w poniedziałek? było ich dwóch i każdy poszedł w inną stronę?! nasuwa się pytanie dlaczego pojechali do lasu?
  z przegryzioną ręką wypisali go ze szpitala?!!! nasza służba zdrowia czyni cuda ale żeby aż tak...
  osobiście zrobiłbym dochodzenie, może wnyki by się znalazły i to niejedne, w końcu było ich dwóch.
  nasuwa się jeszcze jedno pytanie skąd dane, że w podkarpackim jest 150 niedźwiedzi, skoro w całej Polsce jest ich ok. 100 (dla przykładu na Słowacji 800, w Rumunii 6500, a w Czechach 2) - może gospodarze lasu (myśliwi + leśnicy) liczyli? im zawsze wychodzi podwójnie, więc pytanie alkohol? Przypominam, że niedźwiedzie migrują znana jest historia Iva, który z Tatr przeszedł na Węgry (Aggatelek), a następnie pojawił się Bieszczadach w ciągu kilku tygodni. Czy można go policzyć kilka razy?
  Patrząc na retorykę pojawia się pytanie - szykuje się odstrzał niedźwiedzi? szyszka się cieszy, koledzy z leska też, niedawno Freja (myśliwy ze śląska z leśniczym z leska do wilka z obrożą tel. szok!), do kompletu brakuje niedźwiedzia?

 • zygosz

  0

  W latach 70 bylo ich malo.
  Ale duzo "czerwonych "na
  polowaniu.
  Nawet sam Brezniew odstrzelil
  pelnego "Antka"

 • dobrylos

  0

  Niedzwiedzie zapraszaja młodych turystów wybierających sie latem w Bieszczady na samotne wedrówki i pod namiot.

 • a_grest

  0

  Niedźwiedź w Bieszczadach? Ja miałem gorzej, w lesie nadepnąłem na szyszkę (mogła złamać mi nogę), a jak chodziłem po bagnie, to miałem całe buty w błocie...

 • gadolinn

  0

  Dlaczego te niedzwiedzie na zdjeciach sa trzymane w zoo?
  Wypuscic natychmiast!

 • cichwoda

  Oceniono 11 razy 5

  ..a co sie stalo z odgryziona reka?

 • Goldman Fish

  Oceniono 6 razy -2

  ja nie cierpliwie czekaam na news kiedy człowiek po spotkaniz niedźwiedziem odgryzie mu przyrodzenie i nawet bez narzedzi to zrobi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje