Rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję. Procedura Brexitu rozpocznie się 29 marca

20.03.2017 13:15
Premier Theresa May

Premier Theresa May (Geert Vanden Wijngaert (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert))

• Premier Theresa May wyśle list do instytucji unijnych 29 marca
• Dokument ma zawiadomić o zamiarze opuszczenia Wspólnoty
• KE zadeklarowała, że jest gotowa do negocjacji dotyczących Brexitu

Podczas codziennego spotkania z parlamentarnymi reporterami rzecznik premier poinformował, że May przed 29 marca planuje wcześniej odwiedzić trzy kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii: Walię, Szkocję i Irlandię Północną, oraz że rząd nie planuje przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Przyszłotygodniowy termin jest zgodny z wcześniejszymi wypowiedziami May, która zapowiadała rozpoczęcie dwuletnich negocjacji w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przed końcem marca br. Komisja Europejska natychmiast odpowiedziała na komunikat Downing Street, informując, że jest gotowa do negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Dowiedz się więcej:

Jak rząd Wielkiej Brytanii argumentuje decyzję?

Brytyjski minister ds. wyjścia z UE David Davis oświadczył w poniedziałek, że 29 marca rząd "zrealizuje decyzję podjętą przez wyborców w czerwcu zeszłego roku". "Jesteśmy u progu najważniejszych negocjacji naszego pokolenia - dodał. - Cele negocjacyjne tego rządu są jasne: chcemy porozumienia korzystnego dla wszystkich narodów i regionów Wielkiej Brytanii, ale też dla całej Europy, nowego, pozytywnego partnerstwa pomiędzy nami a przyjaciółmi i sojusznikami w Unii Europejskiej" - napisał Davis w oświadczeniu, które zostało przesłane agencjom prasowym.

Jak przygotowania komentuje Komisja Europejska?

Komisja Europejska zapewniła, że jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE po tym, jak rząd w Londynie zapowiedział, że 29 marca prześle notyfikację w tej sprawie. - Pierwszym krokiem po notyfikacji będzie przyjęcie wytycznych przez Radę Europejską. (...) Spotkanie to zwoła przewodniczący Donald Tusk. Później Komisja natychmiast wyda rekomendacje w sprawie otwarcia negocjacji - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritas Schinas. - Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia negocjacji, czekamy na list - dodał.

Co to jest Brexit?

Brexit to popularne określenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o przyszłości swego kraju w UE, obiecał premier David Cameron - odbyło się ono 23 czerwca. Za wyjściem z Unii zagłosowało 51,89% spośród tych, którzy wzięli udział w referendum. Za pozostaniem w Unii - 48,11%. Frekwencja wyniosła 72,2%.

Jakie mogą być skutki Brexitu?

Wlk. Brytania straci głos w Unii Europejskiej. Przewidywane są też straty gospodarcze. Wg analityków, Brexit wzmocni napięcia między władzami centralnymi a Szkocją, Irlandią Północną i Irlandią. Szkoci mogliby powtórzyć referendum ws. niepodległości, by po nim dołączyć do Unii. Reszta Europy odczuje decyzję Brytyjczyków, m.in. poprzez negatywną reakcję inwestorów i zmiany kursów walut, a także przez spadek importu na Wyspy. Wpłynie to też na sytuację posiadaczy kredytów w euro czy we franku. Być może skutki Brexitu przypominać będą kryzys gospodarczy 2008 roku.

Brexit staje się faktem. To zła wiadomość dla Polaków na wyspach

Kultowe ikony lat 90. Ciekawe, czy jeszcze je pamiętasz?
1/12Ta supermodelka występowała w teledyskach George'a Michaela i Prince'a. Wyróżnia ją charakterystyczny pieprzyk. To:
Komentarze (117)
Rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję. Procedura Brexitu rozpocznie się 29 marca
Zaloguj się
 • Peter Anonymous

  0

  Nic nie wiedzą. I tak już dobitnie głupi naród brytyjski ogłupiają jeszcze bardziej pustymi obietnicami i łudzą się że przechytrzą...np Polskę w negocjacjach (1-go z 27-ma państwami).
  Boją się i tyle, unia brytyjska się sypie, a oni sami nie wiedzą czego się spodziewać.
  Pierwszy raz w ich historii to nie oni dyktują warunki ale one będą im dyktowane.
  Tylko że nikt w uk tego nie rozumie ani nie pojmuje, łącznie ze śmieszną Theresa May.
  Brytole i ich zakompleksiona pusta, przestarzała duma imperialna.
  Bleeee

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystkich polskich parobków z Anglii przymusowo wysłać na Syberię bez możliwości powrotu do innego kraju.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy -3

  Się Brexit zacznie 29 marca, albi się nie zacznie. Zacznie się o ile Królowa podpisze ustawę Parlamentu zezwalającą May na rozpoczęcie negocjacji, a jakoś nie słychać, żeby już ten akt podpisała.

  Poza tym Szkocja, Irlandia Północna i Gibraltar szykują się do referendów niepodległościowych i oderwania od Wielkiej Brytanii. A bardzo możliwe, że Londyn też się będzie chciał odłączyć od UK.

  Obawiam się, że Pani may w Edynburgu usłyszy bardzo twarde nie.

 • charliedarwin

  Oceniono 1 raz -1

  Nie moze być ! Polski prawnik wykładajacy na samym Oksfordzie
  donosił że glosowanie nad brexitem to byla tylko taka zabawa bez skutków prawnych.

 • agb500

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawe, co oni (UK) takieg importuja, oprocz oczywiscie Aston Martin czy Rolls-Royce dla rosyjskich oligarchow. W USA w ogole trudno cos kupic z napisem "Made in England".
  Oj zatesknia jeszcz za polska kielbasa i ciastem, nie mowiac juz o Zubrowce?

 • mniklasp

  Oceniono 1 raz 1

  wiadomo ze handel zagraniczny jest filarem dobrobytu kazdego kraju. Anglia jest ogromnym rynkiem ponad 60 ml , jest 9 gospodarka swiata ,Niemcy sa drugim najwiekszym partnerem handlowym , nastepnie Holandia Francja Szajcaria i Chiny , oczywiscie pierwszym sa USA. UE nie bedzie nakladala zadnych kar czy sankcji na UK , jak moze wielu sobie wyobraza, UE i UK potrzebuja siebie w biznesie , Unia nie byla im potrzebna , rynek pracy beda regulowali sami, zadnych taryf i cel nie bedzie miedzy UE I UK, biznes jak zwykle.

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy -2

  ten kto pisal ten komentarz nie napisal jakie beda pozytywne skutki Brexitu, widocznie zabraklo wiedzy.

 • niko8472

  Oceniono 5 razy 1

  O co ten kwik, jazgot i bulgot? Chca sobie isc niech sobie ida. Nie podoba sie Polaka w uni? Won! Polacy pracuja za 1/4 tego co Niemcy zarabiaja w niemieckich fabrykach? Nalozyc cla eksportowe albo podniesc najnizsza place w Polsce do poziomu 36,- PLN. Jaki problem? Tylko przestancie kwiczec jak zarzynane swinie o hitlerowcach i o tym ze Tusk Brexit spowodowal. Chadko czytac. Jak sie wam marzy Polska samowystarczalna prosze bardzo. Polska ma wszystko czego nowoczesne panstwo potrzebuje: energie, zywnosc, wlasna walute, nowoczesna armie, srodki produkcji i sile nabywcza w swoim zamknietym systemie ekonomicznym. Nikt Polsce nie broni zeby wstala z kolan i stala sie samodzielna.

 • kasan-der

  Oceniono 6 razy -4

  Trzeba było nie wypłoszyć GB z Unii to by nie było problemu. Niemiaszki chcieli się pozbyć GB ogłaszając 2 tygodnie przed referendum że będą otwarte granice Unii dla Turków. Pozbyli się tym sposobem GB jako zbyt dominującej w Unii i jako zbyt proamerykańskiej. Niemcy nienawidzą USA jako tych którzy zadali im śmiertelne ciosy w czsie wojen światowych. Dla nas USA to wyzwoliciele a dla Niemców to okupanci ---- wstawione za trollem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje