Rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję. Procedura Brexitu rozpocznie się 29 marca

20.03.2017 13:15
Premier Theresa May

Premier Theresa May (Geert Vanden Wijngaert (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert))

• Premier Theresa May wyśle list do instytucji unijnych 29 marca
• Dokument ma zawiadomić o zamiarze opuszczenia Wspólnoty
• KE zadeklarowała, że jest gotowa do negocjacji dotyczących Brexitu

Podczas codziennego spotkania z parlamentarnymi reporterami rzecznik premier poinformował, że May przed 29 marca planuje wcześniej odwiedzić trzy kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii: Walię, Szkocję i Irlandię Północną, oraz że rząd nie planuje przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Przyszłotygodniowy termin jest zgodny z wcześniejszymi wypowiedziami May, która zapowiadała rozpoczęcie dwuletnich negocjacji w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przed końcem marca br. Komisja Europejska natychmiast odpowiedziała na komunikat Downing Street, informując, że jest gotowa do negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Dowiedz się więcej:

Jak rząd Wielkiej Brytanii argumentuje decyzję?

Brytyjski minister ds. wyjścia z UE David Davis oświadczył w poniedziałek, że 29 marca rząd "zrealizuje decyzję podjętą przez wyborców w czerwcu zeszłego roku". "Jesteśmy u progu najważniejszych negocjacji naszego pokolenia - dodał. - Cele negocjacyjne tego rządu są jasne: chcemy porozumienia korzystnego dla wszystkich narodów i regionów Wielkiej Brytanii, ale też dla całej Europy, nowego, pozytywnego partnerstwa pomiędzy nami a przyjaciółmi i sojusznikami w Unii Europejskiej" - napisał Davis w oświadczeniu, które zostało przesłane agencjom prasowym.

Jak przygotowania komentuje Komisja Europejska?

Komisja Europejska zapewniła, że jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE po tym, jak rząd w Londynie zapowiedział, że 29 marca prześle notyfikację w tej sprawie. - Pierwszym krokiem po notyfikacji będzie przyjęcie wytycznych przez Radę Europejską. (...) Spotkanie to zwoła przewodniczący Donald Tusk. Później Komisja natychmiast wyda rekomendacje w sprawie otwarcia negocjacji - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritas Schinas. - Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia negocjacji, czekamy na list - dodał.

Co to jest Brexit?

Brexit to popularne określenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o przyszłości swego kraju w UE, obiecał premier David Cameron - odbyło się ono 23 czerwca. Za wyjściem z Unii zagłosowało 51,89% spośród tych, którzy wzięli udział w referendum. Za pozostaniem w Unii - 48,11%. Frekwencja wyniosła 72,2%.

Jakie mogą być skutki Brexitu?

Wlk. Brytania straci głos w Unii Europejskiej. Przewidywane są też straty gospodarcze. Wg analityków, Brexit wzmocni napięcia między władzami centralnymi a Szkocją, Irlandią Północną i Irlandią. Szkoci mogliby powtórzyć referendum ws. niepodległości, by po nim dołączyć do Unii. Reszta Europy odczuje decyzję Brytyjczyków, m.in. poprzez negatywną reakcję inwestorów i zmiany kursów walut, a także przez spadek importu na Wyspy. Wpłynie to też na sytuację posiadaczy kredytów w euro czy we franku. Być może skutki Brexitu przypominać będą kryzys gospodarczy 2008 roku.

Kultowe ikony lat 90. Ciekawe, czy jeszcze je pamiętasz?
1/12Ta supermodelka występowała w teledyskach George'a Michaela i Prince'a. Wyróżnia ją charakterystyczny pieprzyk. To:
Komentarze (117)
Rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję. Procedura Brexitu rozpocznie się 29 marca
Zaloguj się
 • Peter Anonymous

  0

  Nic nie wiedzą. I tak już dobitnie głupi naród brytyjski ogłupiają jeszcze bardziej pustymi obietnicami i łudzą się że przechytrzą...np Polskę w negocjacjach (1-go z 27-ma państwami).
  Boją się i tyle, unia brytyjska się sypie, a oni sami nie wiedzą czego się spodziewać.
  Pierwszy raz w ich historii to nie oni dyktują warunki ale one będą im dyktowane.
  Tylko że nikt w uk tego nie rozumie ani nie pojmuje, łącznie ze śmieszną Theresa May.
  Brytole i ich zakompleksiona pusta, przestarzała duma imperialna.
  Bleeee

 • razb1947

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystkich polskich parobków z Anglii przymusowo wysłać na Syberię bez możliwości powrotu do innego kraju.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy -3

  Się Brexit zacznie 29 marca, albi się nie zacznie. Zacznie się o ile Królowa podpisze ustawę Parlamentu zezwalającą May na rozpoczęcie negocjacji, a jakoś nie słychać, żeby już ten akt podpisała.

  Poza tym Szkocja, Irlandia Północna i Gibraltar szykują się do referendów niepodległościowych i oderwania od Wielkiej Brytanii. A bardzo możliwe, że Londyn też się będzie chciał odłączyć od UK.

  Obawiam się, że Pani may w Edynburgu usłyszy bardzo twarde nie.

 • charliedarwin

  Oceniono 1 raz -1

  Nie moze być ! Polski prawnik wykładajacy na samym Oksfordzie
  donosił że glosowanie nad brexitem to byla tylko taka zabawa bez skutków prawnych.

 • agb500

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawe, co oni (UK) takieg importuja, oprocz oczywiscie Aston Martin czy Rolls-Royce dla rosyjskich oligarchow. W USA w ogole trudno cos kupic z napisem "Made in England".
  Oj zatesknia jeszcz za polska kielbasa i ciastem, nie mowiac juz o Zubrowce?

 • mniklasp

  Oceniono 1 raz 1

  wiadomo ze handel zagraniczny jest filarem dobrobytu kazdego kraju. Anglia jest ogromnym rynkiem ponad 60 ml , jest 9 gospodarka swiata ,Niemcy sa drugim najwiekszym partnerem handlowym , nastepnie Holandia Francja Szajcaria i Chiny , oczywiscie pierwszym sa USA. UE nie bedzie nakladala zadnych kar czy sankcji na UK , jak moze wielu sobie wyobraza, UE i UK potrzebuja siebie w biznesie , Unia nie byla im potrzebna , rynek pracy beda regulowali sami, zadnych taryf i cel nie bedzie miedzy UE I UK, biznes jak zwykle.

 • mniklasp

  Oceniono 2 razy -2

  ten kto pisal ten komentarz nie napisal jakie beda pozytywne skutki Brexitu, widocznie zabraklo wiedzy.

 • niko8472

  Oceniono 5 razy 1

  O co ten kwik, jazgot i bulgot? Chca sobie isc niech sobie ida. Nie podoba sie Polaka w uni? Won! Polacy pracuja za 1/4 tego co Niemcy zarabiaja w niemieckich fabrykach? Nalozyc cla eksportowe albo podniesc najnizsza place w Polsce do poziomu 36,- PLN. Jaki problem? Tylko przestancie kwiczec jak zarzynane swinie o hitlerowcach i o tym ze Tusk Brexit spowodowal. Chadko czytac. Jak sie wam marzy Polska samowystarczalna prosze bardzo. Polska ma wszystko czego nowoczesne panstwo potrzebuje: energie, zywnosc, wlasna walute, nowoczesna armie, srodki produkcji i sile nabywcza w swoim zamknietym systemie ekonomicznym. Nikt Polsce nie broni zeby wstala z kolan i stala sie samodzielna.

 • kasan-der

  Oceniono 6 razy -4

  Trzeba było nie wypłoszyć GB z Unii to by nie było problemu. Niemiaszki chcieli się pozbyć GB ogłaszając 2 tygodnie przed referendum że będą otwarte granice Unii dla Turków. Pozbyli się tym sposobem GB jako zbyt dominującej w Unii i jako zbyt proamerykańskiej. Niemcy nienawidzą USA jako tych którzy zadali im śmiertelne ciosy w czsie wojen światowych. Dla nas USA to wyzwoliciele a dla Niemców to okupanci ---- wstawione za trollem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje