Polsko-niemiecki gang ukradł samochody za 2 mln euro. Ukrywano je w powojennym bunkrze

20.03.2017 08:33
Kradzione samochody

Kradzione samochody (CBŚP)

Polska i niemiecka policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą specjalizującą się w kradzieży luksusowych samochodów. Niektóre z nich były ukrywane w bunkrze w Nadrenii-Westfalii. Gang odpowiada za kradzież co najmniej 45 aut o wartości 2 mln euro.

Sprawa miała początek w lutym 2016 r., kiedy niemieckie organy ścigania wszczęły śledztwo przeciwko polskiej grupie przestępczej trudniącej się kradzieżami pojazdów o wysokiej wartości, nie tylko osobowych, ale i m.in. campingowych. Powołano wówczas międzynarodowy zespół, w skład którego weszli funkcjonariusze niemieccy i śledczy z CBŚP.

Przez Polskę na Wschód

- Straty spowodowane przez przestępców strona niemiecka oszacowała na 10 mln euro. Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i niemieckiej policji od tego momentu zaczęli intensywnie pracować nad sprawą. Ustalili, że w grupie działa 16 osób, które zajmują się kradzieżami aut - powiedziała w rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz. Za pięcioma członkami grupy wydano listy gończe.

W lutym policja niemiecka zatrzymała w miejscowości Hoppegarten koło Berlina sześciu członków grupy przestępczej trudniącej się kradzieżami samochodów i ich legalizacją w Polsce. Z kolei w Polsce funkcjonariusze CBŚP odzyskali 18 kradzionych w Niemczech samochodów.

Po przebiciu numerów w Polsce, auta miały trafiać na Wschód, m.in. do Rosji i na Ukrainę. Prawdopodobnie samochody były kradzione na zamówienie.

"Dziupla" w bunkrze

Niemieccy policjanci dzięki informacjom przekazanym przez CBŚP dotarli do miejsc, w których przechowane były kradzione samochody. Policjanci odzyskali w Berlinie cztery samochody i zabezpieczyli m.in. dublety tablic rejestracyjnych, sfałszowane dokumenty rejestracyjne aut, a także sfałszowane dokumenty osobiste, narzędzia służące do kradzieży samochodów oraz części samochodowe ze skradzionych pojazdów.

Policjanci ustalili również, że grupa korzysta z bunkra w Nadrenii-Westfalii, gdzie przechowywane są kradzione pojazdy. Według informacji TVP Info, chodzi o pohitlerowską fortyfikację.

Polski zleceniodawca

Następnie w Polsce funkcjonariusze CBŚP zatrzymali mężczyznę, który był zleceniodawcą, pośrednikiem i jednocześnie finansował działalność przestępczą oraz zaopatrywał członków grupy w urządzenia służące do ingerencji w zabezpieczenia systemów elektronicznych w pojazdach.

- W ostatnich dniach funkcjonariusze CBŚP wspólnie z berlińskimi policjantami przeszukali siedem miejsc w Polsce związanych z członkami rozpracowywanej grupy. Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty w języku niemieckim dotyczące pojazdów rożnych marek, telefony komórkowe oraz laptopy - powiedziała Hamelusz.

- Ponadto policjanci zabezpieczyli cztery peugeoty 508 o łącznej wartości ok. 200 tys. zł. Biegli z zakresu mechanoskopii z Gdańsku stwierdzili ingerencję w oznaczenia identyfikacyjne pojazdów - dodała.

A TERAZ ZOBACZ: Pijany myślał, że wykiwa policję. Grubo się przeliczył

Kultowe ikony lat 90. Ciekawe, czy jeszcze je pamiętasz?
1/12Ta supermodelka występowała w teledyskach George'a Michaela i Prince'a. Wyróżnia ją charakterystyczny pieprzyk. To:
Komentarze (27)
Polsko-niemiecki gang ukradł samochody za 2 mln euro. Ukrywano je w powojennym bunkrze
Zaloguj się
 • wranek

  Oceniono 1 raz 1

  Z artykułu wynika, że kradziez samochodów nadal jest opłącalna ( ryzyko /zysku < 1)
  Dla posiadacza auta, stosunek ryzyka utraty auta/ składki AC > 1.
  Stąd mamy stosunek kary/ zysku < 1. O utrzymywanie tego, ostatniego stosunku na możliwie najniższym poziomie, dba Państwo, łagodnie karząc złodzieji samochodowych.

 • iluzjoner

  Oceniono 3 razy -1

  Nieważne jak i co się pisze, ważne, że się to czyta, a mierniki obecności na forach zapewniają możliwość negocjacji wyższych stawek od reklamodawców. Z tego się biorą kwiatki typu: cztery Peugeoty 508 za 200 tys. zł

 • pepepe11

  Oceniono 7 razy -3

  Szanowna Gazeto czy Ty nie czytasz komentarzy i nie palisz się ze wstydu? Nie ,nie czytasz.Nie masz tej umiejetności bo od razu byś zobaczyła coś popełniła.

 • siekieraaxe

  Oceniono 5 razy 3

  Matko boska
  znów te hopprgarten.
  Parcowąłem tam uczciwie 3 lata
  naptrzyłem sie na polskich złodzieji
  w sklepach
  na działkach,
  a nawet tych co uktradli 6 nieboszczyków.
  WSTYD TAM JECHAC (stara droga A5 fraknfurt/o= berlin-martzan)

 • trybunaluda

  Oceniono 24 razy -2

  "Polsko-niemiecki gang"
  To PO kradnie teraz samochody?

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 7 razy -1

  powojenny bunkier okazał sie pohitlerowski. Zdecydujcie się, gamonie.

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 8 razy 0

  Luksusowe? Myslalem, ze za 2 mln Euro to z piec sztuk wszystkiego ukradli.

 • siekier35

  Oceniono 12 razy 0

  "pohitlerowską"
  a można tak bez bicia w bębny napisać że w 'powojennych'
  pałac kultury jest 'postalinowski' .czyli stygmatyzuje wszystkich tam pracujących?
  na pohybel im????
  gazeto,zatrudnijcie kogoś kogo kompetencje sięgają wyżej jak gimnazjum

 • flyer

  Oceniono 4 razy -2

  "Niemieccy policjanci dzięki informacjom przekazanym przez CBŚP" - i tak kolejny raz dumni policjanci podali swoje źródło, tym razem była to wtyka. ;>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje