Kandydat na kanclerza Niemiec mówi o pracy dziennikarzy. I uderza w Polskę. "Maltretowane media"

Martin Schulz

Martin Schulz (Markus Schreiber (AP Photo/Markus Schreiber))

W wystąpieniu Martina Schulza Polska została wymieniona w jednym rzędzie z Węgrami i Turcją w kwestii wolności mediów, opozycji i sztuki. Polityk zadeklarował, że jego partia nie będzie tolerowała łamania standardów demokratycznych.

Martin Schulz został jednogłośnie wybrany na szefa partii SPD i kandydata do fotela kanclerskiego w jesiennych wyborach do Bundestagu. W wystąpieniu podczas nadzwyczajnego konwentu partii Schulz zapewnił, że w jej programie "będzie chodziło o sprawiedliwość, respekt i godność".

Nowy szef socjaldemokratów mówił m.in. o pracy dziennikarzy. - Kto określa prasę mianem "łże-prasa", ten zamierza się z siekierą na podstawowe prawa. Naszym obowiązkiem jest zadbać o to, żeby dziennikarze mogli informować i zadawać krytyczne pytania. Jest to elementarnym czynnikiem demokracji, która potrafi się bronić - stwierdził. Jak przyznał, kontakty z prasą są czasami trudne, ale jej praca ma podstawowe znaczenie dla demokracji.

- Popatrzcie na Turcję, Węgry i Polskę. Media tam są maltretowane, opozycja jest  uciskana, a sztuka ograniczana - tłumaczył Schulz. Długoletni przewodniczący Parlamentu Europejskiego zadeklarował również, że państwa, które nie przestrzegają standardów demokratycznych, będą miały w SDP wroga. 

Jak podaje Deutsche Welle, od momentu nominacji Martina Schulza na szefa partii i kandydata na kanclerza, w sondażach partia SPD zaczęła uzyskiwać wyniki, o jakich jeszcze niedawno jej się nawet nie śniło. Z notowanych jeszcze pod koniec ub. roku 18 proc. obecnie wspięła się na ponad 30 proc. i dorównuje partiom chadeckim.

Według najnowszego sondażu Emnidu, gdyby dziś można było bezpośrednio wybierać kanclerza Niemiec 46 proc. opowiedziałoby się za Angelą Merkel, za Martinem Schulzem 38 proc. Na początku lutego br. proporcje te były jeszcze odwrotne: za socjaldemokratą było 46 proc., a za chadecką kanclerz 40 proc.

Niemcy chcą zmienić Unię Europejską w superpaństwo? Tak twierdzi TVP

Zobacz także
Komentarze (252)
Kandydat na kanclerza Niemiec mówi o pracy dziennikarzy. I uderza w Polskę. "Maltretowane media"
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  A czemu żaden kraj nie lubi Niemców ?

 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  W Niemczech demokracji w mediach w ogóle nie ma- media mają zakaz wypowiadania się o gwałtach na kobietach np. w nocy sylwestrowej, zakaz żle mówić o Tusku i.t.d. do Polski w sprawie demokracji to im bardzo daleko Schulz niech patrzy na Niemcy nie na Polskę.

 • luxveritaspol

  Oceniono 3 razy -1

  Aj, waj, ale się Martin przejął wolnością i demokracją w Polsce.
  Oby tylko nie tak, jak Stejtowieci w Iraku, czy Libii.

 • frantfrantiszek

  Oceniono 5 razy -3

  A czemu helmut tak troszczy się o media w Polsce ? Bo 80% prasy w Polsce to niemieckie gadzinówki, piorące nieustannie polskie mózgi.
  O Rosji (dla Polaków) nienawistnie, chociaż współpraca między Rosją a Niemcami kwitnie.
  O Polsce Ludowej nienawistnie, bo dopóki ona była, Niemcy nawet nie mogli marzyć o przejęciu choćby jednej fabryki, nie mówiąc o całej gospodarce. W dodatku - za grosze. No, wcześniej musieli trochę zasponsorować styropianów (pozdrowienia dla członków KLD), a po przejęciu tego, czy owego oraz po wprowadzeniu dla ich zakładów w Polsce ulg (2009-2015), trochę się odwdzięczyć fuchami - dla posłusznych - w UE.

 • dublet

  Oceniono 11 razy 1

  Od okupacji hitlerowskiej nikt nie nazwał Polaków podludźmi! Dopiero Kaczyński tak nas nazwał (gorszy sort ludzi)!!! Obecny reżim niewiele różni się od hitlerowskiego, który też zniszczył Trybunał Konstytucyjny, też przejął władzę nad wszystkim i wszędzie, wprowadził inwigilację totalną, wprowadził program podobny do 500+, żeby zamknąć gęby nizinom społecznym oraz zdefiniował przeciwników, jako gorszych ludzi. Pozostała budowa obozów, a to niektórzy z PiS obiecywali w kampanii wyborczej...

 • jnd

  Oceniono 9 razy 3

  Komucy, socjaliści i naziści to taka sama swołocz na całym swiecie.
  Mowia o demokracji ale pomijają przymiotnik socjalistyczna.
  Z tego samego punktu widzenia ocenia ten becwal.

 • bog43

  Oceniono 13 razy 1

  przesłanie jasne , proste i czytelne -- nie ma pobłażania dla nowej generacji hitlerków , stalinków .
  Nie dopuścić do błędów z lat 30 ubiegłego wieku , lać w mordę , póki nie okrzepli .

 • jarmuk636

  Oceniono 10 razy -4

  Skandalem jest , że polski rząd nie pozwolił niemieckim mediom informować o sylwestrowych wydarzeniach w Kolonii !

 • aala43

  Oceniono 16 razy 4

  jeszcze sie pIS będzie modlił w Toruniu o zwycięstwo CDU i Angeli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje