Mówią, że Jarosław Kaczyński "zawłaszczył Wawel". Są wściekli na PiS i apelują do kurii

Demonstracja pod Wawelem

Demonstracja pod Wawelem (Michał Łepecki)

Tysiąc krakowian podpisało się pod petycją skierowaną do arcybiskupa Marka Jędrzejewskiego. Nie zgadzają się w niej na "polityczne wykorzystywanie Wawelu" przez Prawo i Sprawiedliwość.

Petycja powstała już przed miesiącem, ale dopiero wczoraj została złożona w sekretariacie arcybiskupa. Pod dokumentem podpisali się m.in. prof. Jan Hartman, poeta Adam Zagajewski czy Michał Rusinek. Autorzy przekonują, że Wzgórze Wawelskie zostało "zawłaszczone przez jedną partię polityczną".

Jest to kolejny krok w kierunku podziału społeczeństwa. Nie zgadzamy się na polityczne wykorzystywanie Wawelu. Jeszcze nigdy żadna partia polityczna ani żaden polski rząd nie posunął się tak daleko i nie nadużywał Wawelu i Katedry Wawelskiej w taki sposób

- czytamy w petycji. Chodzi o comiesięczne wizyty kierownictwa PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele związane z miesięcznicą pochówku pary prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich.

To nie jest miejsce na uroczystości partyjne organizowane, nawet, a może zwłaszcza, pod pretekstem odwiedzin grobu pary prezydenckiej. Zwracamy się do Waszej Ekscelencji o ukrócenie tych niegodnych praktyk i przywrócenie Wawelowi należnego mu szacunku

- dodają autorzy petycji. Na zakończenie stwierdzili, że "Wawel jest własnością całego narodu, a nie jednej partii, nawet tej, która wygrała wybory i sprawuje władzę".

Informację, że pismo trafiło do arcybiskupa, potwierdził w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik krakowskiej kurii ks. Piotr Studnicki. - Wczoraj petycja została złożona w sekretariacie. Jeśli odpowiedź będzie gotowa, jej autorzy jako pierwsi się o niej dowiedzą - powiedział ks. Studnicki.

Wizyty polityków PiS na Wawelu od kilku miesięcy budzą wiele emocji. Przeciwnicy zamykania wzgórza regularnie protestują w tym miejscu i próbują zablokować politykom wjazd.

6. rocznica pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Cały rząd PiS na Wawelu

Znasz język polski? Te pytania to zweryfikują. Jedno zadał wam prof. Jerzy Bralczyk
1/12Czy możesz zamówić 'piwo ze sokiem'?
Zobacz także
 • Cyklon Mekunu na Półwyspie Arabskim Cyklon sieje spustoszenie na Półwyspie Arabskim. W jeden dzień napadało tyle, co w dwa lata
 • Zaginieni Zrozpaczone rodziny nie tracą nadziei. Dziś Dzień Dziecka Zaginionego
 • Jarosław Kaczyński i posłowie PiS w Sejmie Ponad 23 mln zł w dwa lata. Horrendalne zarobki radnych PiS w spółkach Skarbu Państwa
Komentarze (131)
Mówią, że Jarosław Kaczyński "zawłaszczył Wawel". Są wściekli na PiS i apelują do kurii
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Cie - kawe, co ekscelencja na to...

 • wierzacy_prostak

  Oceniono 1 raz 1

  Jarosław - Master of Puppets

 • hastatrespasos

  Oceniono 1 raz 1

  Ten apel powinny podpisać miliony Polaków, nie tylko krakowianie. Stworzenie na Wawelu praktycznie filii kwatery głównej fuehrera Bezprawia i Niestrawności, to zbezczeszczenie tego wzgórza będącego własnością całego narodu. Ale nie ma co liczyć, iżby jego ekscelencja, czy eminencja, zechciała ruszyć palcem aby próbować skłonić herszta sPISku oraz jego hordy troglodytów, do rezygnacji z takich imprez, do poszanowania wawelskich grobów królewskich. Przy okazji: co na to Michał Kamiński, według wielu źródeł inicjator owego pochówku w 2010 r.? Czy ktoś czytał lub słyszał jego dementi w tej sprawie?

 • razb1947

  Oceniono 7 razy 3

  Jarosław Kaczyński też zostanie pochowany na Wawelu bo on teraz jest królem Polski i będzie jeszcze bardzo długo.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 1 raz 1

  Hitler też organizował miesięcznice, a kościół milczał

 • gorzki_pl

  Oceniono 1 raz 1

  a ja tak nieśmiało zapytam, czemu nie skrzyknąć kilku ludzi i co miesiąc robić najazdy na groby np Piłsudskiego, oraz królów - oczywiście w jakąś rocznicą, można dla jednej osoby nawet trz razy robić uroczystości /dnia urodzin/dnia śmierci/dnia pochówku.

 • moki1

  Oceniono 5 razy -1

  Przeciwnicy zamykania wzgórza blokują wjazd.
  Protestują sami przeciw sobie?
  Czego to ludzie nie wymyślą.

 • krzywelustro

  Oceniono 6 razy 2

  Ja tylko przypominam, że w czasach, kiedy abp Pedź uprawiał z poznańskimi klerykami swój ulubiony sport, jednym z "wielkich milczących" był ówczesny poznański biskup pomocniczy, dzisiejszy złotousty gromowładny metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, wiceszef polskiego episkopatu.

 • sclavus

  Oceniono 4 razy 0

  ... dlaczego nie zrobią petycji internetowej???
  Mieliby o lepszy, bo ogólnokrajowy przegląd niechętnych tej politycznej nekrofilii...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje