Korwin-Mikke w PE: "Kobiety są mniej inteligentne, muszą zarabiać mniej". Dostał karę

14.03.2017 13:19
Janusz Korwin-Mikke w Parlamencie Europejskim

Janusz Korwin-Mikke w Parlamencie Europejskim (Fot. facebook.com/socialistsanddemocrats)

• Janusz Korwin-Mikke ukarany za obraźliwe uwagi na temat kobiet
• Chodzi o słowa wypowiedziane na sesji plenarnej Europarlamentu
• Stracił miesięczną dietę i nie może wykonywać działalności przez 10 dni

1 marca, podczas debaty PE na temat różnic w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami Korwin-Mikke powiedział, że kobiety muszą zarabiać mniej, "bo są słabsze, mniejsze i mniej inteligentne". Po tych słowach szef Europarlamentu Antonio Tajani zapowiedział postępowanie ws. seksistowskich wypowiedzi. We wtorek ogłosił jego wyniki. Europoseł został pozbawiony diet poselskich na okres 30 dni, a także zawieszony w działalności poselskiej na 10 dni, co nie obejmuje jednak prawa do głosowania. Ma też zakaz reprezentowania Parlamentu Europejskiego w jakichkolwiek delegacjach parlamentarnych, na konferencjach i forach międzyinstytucjonalnych przez najbliższy rok, poczynając od wtorku.

Dowiedz się więcej:

Co się zdarzyło podczas sesji Europarlamentu?

1 marca podczas dyskusji o prawach kobiet na rynku pracy hiszpańska europarlamentarzystka Iratxe Garcia Perez powiedziała: - Kobiety za tę samą pracę zarabiają 16 proc. mniej, niż mężczyźni. W odpowiedzi głos zabrał Janusz Korwin-Mikke, który chciał przekonywać, że kobiety powinny zarabiać mniej. Najpierw stwierdził, że w "Polskiej Olimpiadzie Fizyki Teoretycznej" (nie ma w Polsce takiej olimpiady) kobieta zajęła dopiero 800. miejsce. Potem powiedział, że "w światowej setce najlepszych szachistów nie ma ani jednej kobiety". Tyle, że w światowych turniejach kobiety i mężczyźni rywalizują oddzielnie - i Światowa Federacja Szachów ma osobne rankingi stu najlepszych mężczyzn i stu kobiet. Swoją wypowiedź podsumował twierdzeniem: "Oczywiście, że kobiety muszą zarabiać mniej, niż mężczyźni. Ponieważ są słabsze, są mniejsze, są mniej inteligentne i muszą zarabiać mniej".

Jak zareagowali europarlamentarzyści na te słowa?

Frakcja Socjalistów i Demokratów EP zamieściła na Facebooku nagranie wypowiedzi Korwin-Mikkego oraz odpowiedź hiszpańskiej reprezentantki. - Pańskim zdaniem nie powinnam mieć prawa być tu jako parlamentarzystka. I to pana boli. Pana i panu podobnych, drażni to, że dziś kobiety mogą reprezentować obywateli Europy na takich samych prawach jak pan - powiedziała. - Jestem tu, aby bronić kobiet UE od mężczyzn takich jak pan - dodała.Pod nagraniem pojawiło się wiele krytycznych wobec Korwin-Mikkego komentarzy. Pisali też Polacy.

Czym jeszcze zasłynął Korwin-Mikke w Europarlamencie? 

Janusz Korwin-Mikke już wcześniej odpowiadał za swoje kontrowersyjne wypowiedzi. W lipcu 2016 r. otrzymał karę za porównywanie mieszkańców Afryki przybywających do Europy do zalewającego ją szamba. We wrześniu 2015 roku także na forum Europarlamentu powiedział: - Gdybyśmy zlikwidowali zasiłki, to do Polski i Europy nie przyjeżdżaliby ludzie, którzy chcą żyć z zasiłków. W krótkim wystąpieniu imigrantów nazwał "śmieciem ludzkim".

"Jesteś obrzydliwą, szowinistyczną świnią" Korwin-Mikke zszokował brytyjskich dziennikarzy

Tymi pytaniami fundacja BBVA sprawdziła naszą wiedzę. Wiesz więcej niż przeciętny Polak?
1/22Gorące powietrze się unosi.
Zobacz także
Komentarze (447)
Korwin-Mikke w PE: "Kobiety są mniej inteligentne, muszą zarabiać mniej". Dostał karę
Zaloguj się
 • howlin_wolf

  Oceniono 2 razy 0

  Korwin to impotent, stąd ta frustracja.

 • Rafał Zawada

  Oceniono 2 razy 0

  Zwykły prostak i głupek, mówiąc tak o kobietach znaczy że nie ma szacunku nawet do swojej matki.

 • nostalgiczna.emigrantka

  Oceniono 2 razy 0

  Polskie chamstwo, szczegolnie chamstwo wobec kobiet, zawsze bylo legendarne. Tym razem chamstwo siegnelo zenitu. I jak sie tu przyznac, ze pochodze z Polski? I ten cham z chamow reprezentuje Polske na forum Europejskim - a teraz swiatowym? Nawet u nas, w takiej miescinie jak Pueblo, wiadomosci jedenastki pokazaly chamskiego chama, i przetlumaczyly co on powiedzial. Obciach to za malo powiedziane. I Polki w Polsce to toleruja?

 • zyks

  Oceniono 3 razy 1

  Poczciwa ta unia, liberalna. Po trym wybryku i poprzednich powinien dostać min. pół roku zawieszenia praw europosła, razem z dietami. Jedyna nadzieja w tym, że głupol nie wytrzyma i znowu zabełkocze, i tym razem Unia straci już cierpliwość. Za frak i won do domu, swoim fanom możesz tam gadać, co ci ślina na język przyniesie.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 0

  kobiety są głupsze i słabsze fizycznie- to jest prawda.

 • 1korner

  Oceniono 1 raz 1

  Ale co w tym takiego nieprawdziwego, co powiedział Korwin? Przecież różnice między ludźmi są wszędzie i we wszystkim. Różnice inteligencji mają miejsce w obrębie danej rasy i pomiędzy rasami. Badania pokazują, że różnice inteligencji między statystyczną kobietą a mężczyzną w obrębie np. rasy czarnej są wyższe niż białej. Trudno przesądzać czy większy wpływ na to mają czynniki biologiczne, czy kulturowe. Przecież mężczyzna ma nadwyżkę mięśni i pojemniejszy mózg, więc jest silniejszy, wyższy i z lepiej przetwarzającym dane procesorem.
  Stąd w gospodarce częściej wykonuje zawody wymagające w/wym. cech. Np. policjant. Nie wyobrażam sobie grupy szturmowej policji złożonej z kobiet wystawionej na przeciw kiboli. Kobiety mają delikatniejsze ciało, więc muszą jej mniej narażać, niekoniecznie z potrzeby zachowania urody. One może i mogą kopać rowy na równi z mężczyzną, ale będą unikać tego zajęcia, by nie dostać przepukliny, która może wykluczyć je z rozrodu. Oczywiście są profesje jak naukowiec, specjalista wysokiej klasy, którzy powinni mieć identyczne zarobki, ale średnia przeciętna rynku uwzględnia nadwyżkę ewolucyjną mężczyzn, stąd nieco więcej zarabia.

 • czarna_zoska

  Oceniono 4 razy -2

  Taka kare to sobie w tylek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje