Rzecznik rządu: Nie wyobrażam sobie, żeby jakakolwiek osoba mogła być wybrana wbrew Polsce

PiS staje murem za Jackiem Saryusz-Wolskim, swoim kandydatem na szefa Rady Europejskiej. Rzecznik rządu Rafał Bochenek na konferencji prasowej mówił, że "nie wyobraża sobie", by stanowisko Polski zostało pominięte przez inne kraje.

Rafał Bochenek, odpowiadając na pytania dziennikarzy, powiedział, że jedynym polskim kandydatem na przewodniczącego RE jest Jacek Saryusz-Wolski. Dodał, że stanowisko Warszawy w tej sprawie powinno zostać "bardzo mocno" wzięte pod uwagę przez pozostałe kraje.

Nie wyobrażamy sobie, żeby jakakolwiek osoba, zwłaszcza wywodząca się z Polski, mogła być wybrana na tę funkcję wbrew stanowisku polskiego rządu - oświadczył Bochenek.
Wiecie państwo, że pan Donald Tusk de facto nie jest do tej pory zgłoszony przez żaden kraj członkowski. Tak że de facto nie wiemy, kto zgłosił pana przewodniczącego Donalda Tuska na kolejną kadencję - przekonywał rzecznik rządu.

Tusk mógł zgłosić się sam

Tymczasem zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej, w przypadku Tuska nie ma potrzeby, by jakikolwiek kraj wysuwał jego kandydaturę. Jego pierwsza 2,5-letnia kadencja w roli szefa RE rozpoczęła w grudniu 2014 roku. Mandat ten jest jednak "jednokrotnie odnawialny" - w tej sytuacji wystarczy więc sama deklaracja szefa RE, że chce pozostać na stanowisku.

Rada Europejska wybiera swojego przewodniczącego większością kwalifikowaną na okres dwóch i pół roku; mandat przewodniczącego jest jednokrotnie odnawialny - głosi art. 15 pkt 5 Traktatu.

W lutym tego roku, podczas unijnego szczytu na Malcie, Tusk poinformował przywódców krajów UE, że jest gotowy kontynuować swoją pracę, co uzależnił jednak od ostatecznej decyzji premierów i prezydentów.

A TERAZ ZOBACZ: Kaczyński w Sejmie: "Jesteśmy ludzkimi panami"

Więcej o:
Komentarze (608)
Rzecznik rządu: Nie wyobrażam sobie, żeby jakakolwiek osoba mogła być wybrana wbrew Polsce
Zaloguj się
 • cah50

  Oceniono 3 razy -1

  Synu zmień pampersa!!

 • Krzys Zielona

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli ktoś ma coś tutaj do powiedzenia to tylko Europa to ona wybiera nie kto inny żaden pojedyńcze kraj nie powinien decydować o całości Europy . Nie jesteśmy już krajem ściany wschodniej jesteśmy Europejczykami . W Anglii Irlandii w Niemczech i W POLSCE to my tworzymy kontynent. A Tusk jest obywatelem Polski i jego popieram jego znam jego widzę na tym.stanowisku .

 • Lech Pawluk

  Oceniono 1 raz 1

  A ja nie mogę wyobrazić takiego rzecznika w 38 milinowym KRAJU.

 • ochujek

  Oceniono 2 razy 2

  Wielu nie może wyobrazić sobie że Wojtyła pedofilów chronił. Że Wesołowski, Gil, Macial, Skorodecki, Paetz - to zboczeńcy .

 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  Po ich działaniach widać że nie mają wyobraźni.

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 3

  PiS to Polska? Od kiedy?

 • calvo

  Oceniono 3 razy 3

  obłuda PISu nie zna granic, załama totalna. Roszczeniowe towarzystwo wzajemnej adoracji. Rzygać mi sie chce jak o was czytam

 • glemp1

  Oceniono 3 razy 3

  Rząd, który reprezentuje watykańskie interesy nie jest polskim rządem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX