Macierewicz chce, by NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej. "Najwyższy czas"

16.02.2017 15:23
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

• Macierewicz: NATO włączy się w wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej
• Szef MON oczekuje, że Sojusz przekaże Polsce informacje jakimi dysponuje
• Macierewicz bierze udział w spotkaniu ministrów obrony krajów NATO

Macierewicz, który w kwaterze głównej NATO wziął udział w spotkaniu ministrów obrony Sojuszu, powiedział dziennikarzom, że o "tragedii smoleńskiej" rozmawiał z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie, amerykańskim generałem Curtisem Scaparrottim i ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem. - Wydaje się, iż najwyższy czas, żeby NATO włączyło się do wyjaśnienia tej sprawy, do wsparcia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która w tej materii działa, i uzyskałem taką zapowiedź, zarówno ze strony pana generała Scaparrottiego (...), jak i pana Michaela Fallona - powiedział szef MON.

Dowiedz się więcej:

Czego Macierewicz oczekuje od NATO?

Dopytywany dodał, że Polska oczekuje "pełnej współpracy przede wszystkim w dziedzinie przekazania wszystkich informacji, jakie zarówno NATO, jak i poszczególne państwa w tej materii posiadają, jak i współpracy technicznej w badaniach specjalistycznych, w których nie zawsze my dysponujemy wszystkimi możliwościami, np. jeżeli chodzi o laboratoria czy specjalistyczne instytucje". Szczegóły - powiedział Macierewicz - zostaną ustalone w najbliższym czasie.

Czy NATO ma też pomóc ze zwrotem wraku?

Dziennikarze pytali Macierewicza, czy minister zwracał się do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, by poruszył sprawę zwrotu Polsce wraku Tu-154M podczas planowanej w tym tygodniu rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. - Sprawę zwrotu Polsce wraku będziemy poruszali wspólnie z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim i wtedy odpowiednie prośby do instytucji międzynarodowych skierujemy, ale zgadza się, w ramach tego zobowiązania ta kwestia także w sposób oczywisty ma swoje miejsce - odpowiedział szef MON.

Co ustaliła Komisja Millera, która jako pierwsza badała katastrofę?

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zbyt szybkie opadanie, zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, spóźnione odejście na drugi krąg i w konsekwencji zderzenie z przeszkodą terenową. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu, którą forsował Antoni Macierewicz. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Kto do tej pory badał przyczyny katastrofy smoleńskiej?

Do lipca 2011 r. przyczyny katastrofy badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Tragicznym lotem prezydenckiego tupolewa zajmował się też parlamentarny zespół smoleński, na którego czele stal Antoni Macierewicz. Jego raport z kwietnia 2015 r. zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Od lutego 2016 r. katastrofą zajmuje się podkomisja powołana przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Pamiętasz dyktanda z podstawówki? Nasze nie jest takie łatwe...
1/17Które zdanie jest zapisane poprawnie?
Komentarze (425)
Macierewicz chce, by NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej. "Najwyższy czas"
Zaloguj się
 • andrzej Newidymka

  0

  A jak NATO raczej frakcja USmańska dysponuje podsłuchami ostatnich telefonów między tymi co ukradli księżyc?Dam sobie ogolić głowę jak nie mają.......niczym nie ryzykuję jestem łysy!

 • john water

  Oceniono 1 raz 1

  Panowie spoko Należy miec nadzieje że faceci z NATO nie wygłupia się ,a wówczas jasnym stanie się to co jest jasne Był to wypadek lotniczy i nic więcej Generalnie z winy ludzkiej Wszelkie inne domysły to ewidentna głupota Koniec kropka

 • junkamm

  0

  w żadnym wypadku nato nie powinno zając sie sprawą smolenską . to był zwykły wypadek chory umysł macierewicza sterowany przez kaczora i nic wiecej . żadnych pomników żadnych innych nazw kaczora nie powstanie w polsce a i z wawelu wyleci jako najgorszy z najgorszych prezydentów . nato ma inne zadanie i niech macierewicz zajmie sie swoimi wypadkami .

 • kospap48

  Oceniono 2 razy 2

  Coś mi się wydaje że on rozmawiał dozorcą w budynku NATO

 • probono1210

  Oceniono 2 razy 2

  "Swir" i "Salceson" wlamali sie do NATOwskiego biura w Warszawie i to chyba NATO pamieta bardzo dobrze.

 • Robert Olszewski

  Oceniono 1 raz 1

  Rosjanie nie oddadzą wraka. Dlatego, że póki ich prokuratura nie zamknie śledztwa, nie wolno jej oddawać dowodów. Na utyskiwania strony polskiej, że rosyjskie śledztwo trwa za długo, odpowiedzą: a wy, Polacy skończyliście już swoje? I kropka. NATO palcem w bucie nie ruszy. USA, główny element Paktu, właśnie szykuje się do historycznego resetu i zawarcia sojuszu z Rosją przeciw Chinom. A przynajmniej jej neutralizacji. Amerykanie dużo wiedzą na temat lotu, bardzo dużo. Mają np. rozmowy prezydenta RP z tego dnia. Bo skoro mają rozmowy z innych dni, innych prezydentów i premierów, kanclerzy, ministrów, to czemu nie mieliby mieć tej. Ale oni ich nie ujawnia, bo takie są ich obyczaje.

 • zgryz3

  Oceniono 1 raz 1

  Chodzi o to, żeby cały świat badał katastrofę i niczym więcej się nie zajmował. Niczego nowego nie znajdzie, ale psychopata zatriumfuje: "Chciałem? Chciałem. Gram w otwarte karty". Brak dowodów na zamach jest najlepszym dowodem, że zamach był.

 • daboo daboo

  Oceniono 1 raz 1

  Obecnie nie mamy zbyt wielu sojuszników w NATO dzięki ostatnim akcjom naszym 'witoldom' dyplomacji. Powodzenia

 • poppers68

  Oceniono 1 raz 1

  Waga słów Pana Antoniego jest porównywalna z 1 dolarem zapłaconym przez Moskwę za egipskie Mistrale.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje