Prokuratura wszczęła śledztwo ws. przyjęcia korzyści majątkowej przez prezydent Warszawy lub jej zastępcę

08.02.2017 14:03
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

• Prokuratura wszczęła śledztwo ws. przyjęcia korzyści majątkowej
• Śledczy podejrzewają, że prezydent lub jej zastępca przyjęli 2,5 mln zł
• Zawiadomienie złożyło pół roku temu stowarzyszenie Miasto Jest Nasze

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z nieprawidłowościami przy tworzeniu planu zagospodarowania terenu złożył radny Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Chodzi o próbę przejęcia prawie 40 hektarów nieruchomości na Saskiej Kępie. To jest grunt warty ponad miliard złotych, na którym jeden z deweloperów chciał wybudować nową dzielnicę mieszkaniową - mówił Śpiewak na antenie TVP Info. Administracja Hanny Gronkiewicz-Waltz miała podejmować kroki w celu przekazania terenu deweloperowi i wówczas, według podejrzeń stowarzyszenia, mogło dojść do wręczenia korzyści w wysokości 2,5 mln zł.

Dowiedz się więcej: 

Jaka jest historia gruntów na Saskiej Kępie?

Jak tłumaczył Śpiewak, przed laty doszło do fikcyjnej reaktywacji belgijskiego przedsiębiorstwa, które posiadało ten grunt przed wojną. Przedsiębiorstwo domagało się zwrotu nieruchomości, chociaż otrzymało rekompensatę od państwa polskiego jeszcze w PRL. Próbę zwrotu zablokował ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, który odmówił podpisania aktu notarialnego. Jednak jak utrzymują działacze stowarzyszenia kolejna administracja robiła kroki w celu oddania nieruchomości fikcyjnie reaktywowanej spółce, a jednocześnie - mimo apeli strony społecznej i mieszkańców - nie chciała uchwalić planu zagospodarowania terenu, który uniemożliwiłby zabudowanie terenów zielonych.

Dlaczego stowarzyszenie zawiadomiło prokuraturę?

- Złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Takie zachowanie władz miasta wydawało nam się skrajnie podejrzane. A co więcej, jeden z pracowników spółki deweloperskiej na swoim blogu napisał wprost, że prawdopodobnie doszło do wręczenia korzyści majątkowej - poinformował radny. Z zawiadomienia wynika, że osobą podejrzaną w śledztwie może być prezydent miasta i/lub jeden z członków zarządu miasta, który odpowiadał za planowanie przestrzenne.

Jak do sprawy odniosła się prezydent?

"Decyzję o zwrocie 'ogródków Waszyngtona' reaktywowanej spółce podjęto z upoważnienia Lecha Kaczyńskiego. Przez ostatnie 10 lat trwało postępowanie sądowe o odzyskanie tych gruntów i jednoczesne niepłacenie odszkodowania. Doszło do tego w XI 2016 r." - napisała Gronkiewicz-Waltz na Twitterze. Jak podkreśliła, zarzuty Śpiewaka "wyglądają na chęć przykrycia ostatniej kompromitacji PiS w stolicy".

 

Wiesz, jak nazywają się te polskie zwierzęta? [QUIZ]
1/12Jak nazywa się ten ptak?
Komentarze (438)
Prokuratura wszczęła śledztwo ws. przyjęcia korzyści majątkowej przez prezydent Warszawy lub jej zastępcę
Zaloguj się
 • dirxml_iii

  0

  Manipulowanie informacją to cecha Wybiuuuuuuóuuuuuuuuurczej ---- nie GW tylko albo GW albo jej zastępcy to trochę zmienia odbiór informacji

 • Zbigniew Romik

  0

  Oj tam oj tam, tyle szumu o jakieś głupie 2,5 mln.Przecież Hanna jest Płezydentem i musi się jakoś ubrać.

 • marcin5050

  0

  oj, bidulka ta pani Hania.Wokół niej sami źli ludzie, a ona nic o tym nie wie.W szklanej kuli urzędowała.Pewnie nawet nie zauważyła, że i mężowi coś tam skapnęło

 • pedromatero

  0

  Ależ szybko GW zmieniła treść pierwszej publikacji!!! W której to prymitywny dziennikarzyna pomijał fakt, ze to L.Kaczyński zablokował sprawę a urzędnika, który próbował coś mataczyć w tej sprawie wywalił z hukiem z pracy! A tu, HGW 10 lat próbowała coś zrobić w sprawie, która można było szybko zakończyć i to dopiero, gdy zmienił się Rząd!!!

 • razb1947

  0

  A ona jeszcze jest na wolności ?

 • masz01

  Oceniono 3 razy 1

  "Oskar z Koziegłów" przysługuje? - czy to nie ta liga...

 • Manio Banio

  Oceniono 2 razy 0

  Normalka że pani prezydent nie tylko wiedziała, ale sama czerpała z tego korzyści materialne....!!!!

 • dinowar

  Oceniono 3 razy -1

  Historia tego terenu w ogóle jest ciekawa, a teraz trwa wojna o tramwaj na Gocław, z trasą przez te działki i z przekonaniem tramwajów warszawskich, że na miejscu ogródków powstaną ... nowoczesne osiedla mieszkaniowe. Zaprzyjaźnieni z ratuszem deweloperzy tylko czekają na okazję. I tak, zarówno przez PiS, jaki i przez PO mieszkańcy są robieni w bambuko. Na kapitalizmie w polskim wydaniu mają korzystać tylko nieliczni. Kościół pewien też. A że Polacy to nie Rumuni, nie wyjdą setkami tysięcy na ulicę i nie zaprotestują przeciwko władzy państwowej i samorządowej. Polacy lubią cierpieć i nic nie robić. Narzekać potrafią, tylko co z tego?

 • mt7

  Oceniono 6 razy 0

  Uprzejmie informuję wszystkich ujadających, że to prezydent warszawy Lech Kaczyński wydał bezprawnie decyzję o przekazaniu tego gruntu.
  A odebrał go urząd m.st. Warszawy pod władzą Hanny Gronkiewicz-Walz, po latach batalii sądowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje