Małe miasteczko w Małopolsce pokonało wielomilionowy Pekin. W czym? Niestety, w zanieczyszczeniu powietrza

Pokonać Pekin to nie lada wyczyn, ale pokonać go w kategorii zanieczyszczenia powietrza, to przede wszystkim wielki problem. Niewielka Skała pod Krakowem 20-krotnie przekroczyła normy jakości powietrza.

Skała - kilkutysięczne miasto, 20 kilometrów od Krakowa. Jedna z najstarszych miejscowości w województwie małopolskim okazuje się być liderem wszystkich miast świata. Tylko kategoria niechlubna. Skała została bowiem ogłoszona najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie - podaje "Financial Times"

Znacznie gorzej niż w Pekinie

Bieżący raport WHO powinien być alarmujący nie tylko dla mieszkańców Małopolski. Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast znalazły się aż 33 polskie, w tym w czołówce Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski. 

O jakiej skali mówimy? Dopuszczalna norma zanieczyszczenia to 50 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na metr sześcienny powietrza. W Pekinie, który dusi się z powodu smogu, poziom zanieczyszczenia wyniósł 737 jednostek. To jednak nadal znacznie mniej niż w Skale, gdzie wyniósł 979 mikrogramów, co oznacza 20-krotne przekroczenie norm unijnych. 

Małe działania, wielkie kary

Niestety władze niewiele robią, by poprawić jakość powietrza. Poszczególne miasta sporadycznie wprowadzają dni darmowej komunikacji publicznej, jednak rząd jasno deklaruje, że węgiel ma być "kręgosłupem" polskiej energetyki. Tymczasem unijne normy podczas badania w czerwcu minionego roku zostały przekroczone w 46 monitorowanych obszarach, w związku z czym grozi nam kara o wysokości czterech bilionów (sic!) złotych. 

Dla porównania - w Pekinie w Nowy Rok, kiedy zanieczyszczenie powietrza przekroczyło 500 jednostek, wdrożono bardzo konkretne działania. Odwołano wiele lotów, zawieszono połączenia autobusowe między stolicą a sąsiednimi miastami i zamknięto część autostrad w aglomeracji. W wielu chińskich miastach ogłoszono też czerwony poziom zagrożenia, co skutkuje m.in. zamykaniem fabryk, placów budowy oraz przedszkoli szkół.

Złej jakości opał

Eksperci - poza przewagą pozyskiwania węgla, nad produkcją energii odnawialnej - za zanieczyszczenia winią jakość instalacji w domach i sprzedaż niskiej jakości węgla. - Biedniejsi potrzebują pomocy i zachęty, by zamiast złej jakości węgla zaczęli instalować nowoczesne, niskoemisyjne instalacje grzewcze. Musimy w sprawie smogu wdrożyć długoterminową strategię - powiedział w rozmowie z "Financial Times" Maciej Rys, lider organizacji Smogathon.

Według danych Polskiego Alarmu Smogowego, niemal 70% domów jednorodzinnych w Polsce ogrzewanych jest węglem, a znaczna większość instalacji to piece zasypowe, czyli - jak tłumaczą eksperci - "technologicznie przestarzałe urządzenia o niskiej sprawności i wysokich emisjach zanieczyszczeń do atmosfery". Nie istnieją też żadne standardy dla paliw stałych, przez co w ostatnich latach do domowych pieców trafiały nawet muły - produkt uboczny obróbki węgla.

Więcej o:
Komentarze (197)
Małe miasteczko w Małopolsce pokonało wielomilionowy Pekin. W czym? Niestety, w zanieczyszczeniu powietrza
Zaloguj się
 • turkiestan

  Oceniono 2 razy 2

  Skała o której tu piszą jest koło Ojcowa.Albo Ojców jest koło Skały.Małe miasteczko.Bodajże czwarty raz kilka lat temuuzyskali prawa miejskie.Pierwszy raz stracili je gdy spalili ją Tatarzy.Niespokojne powstańcze dusze.Przemysłu -brak.W Krakowie -22 km.Co do foci-3 wysokich kominów na pewno nie ma oraz trakcji kolejowej-najbliższy pociąg-Kraków,Wolbrom,Olkusz.Nie ta focia..Tramwaj-najbliższy 22 km w Krakowie.Bloki-Najbliższe 22 km Kraków -Azory.Góry-jadąc Doliną źródeł Prądnika(Sułoszowa,Pieskowa Skała,Ojców).Wyżej od Skały na pewno nie ma.Do Skały jedzie się pod górę.Potem wszędzie z góry.
  Jeżeli chodzi o smog..Po prostu polski węgiel.Kupowałem wcześniej w składzie węgla(co roku inny-kopcił i smrodził chociaż był z innych kopalni).Od 5 lat zamawiam na Śląsku z przywozem.Co roku biorę z innej kopalni(chcę trafić na taki żeby nie smrodził,dymił i smołował)-nie udało mi się takiego jeszcze znaleźć.Kupowałem z Piekar,Staszic,Kazimierz.Kopci , smrodzi i smołuje.Jedynie koks nie kopci i nie smołuje.Niestety przy takiej temp nie da się palić koksem.Przyjdą mrozy-wtedy tak.No a inne piece w Skale.No tak ale to wydatek na piec około 10 tys zł.Wymiana instalacji z grawitacyjnej na z pompą cyrkulacyjną.No tak.Ale kto zapewni ciągłość dostaw prądu w Skale.Pamiętacie kilka lat temu oszronione przewody które zniszczyły nawet sieć wysokiego napięcia.W okolicach Skały nie było prądu przez około 2 tygodnie.Linie energetyczne zniszczone od Chochołowego Dworu i Białego Kościoła poprzez okolice Skały,Trzyciąża .Okolice Olkusza potem Krzykawy,Krzykawki i do Myszkowa.Niech sobie ktoś wyobrazi 2 tygodnie mrozów od-(-20) stopni Celcjusza do (-30) bez ogrzewania.W takiej sytuacji tylko instalacja grawitacyjna.Dlatego ludzie nie przerabiają.Tylu ekspertów wypisuje brednie ale żaden nie uruchomi mózgu bo to go boli. Potem wyjdzie jakiś pajac przed kamery i wygłosi teorię o rozpylonym helu a miliony kretynów przyjmują to za prawdę.A przecież każdy uczył się fizyki.Wystarczy spróbować wyobrazić sobie jak takie coś zrobić.Wystarczy tylko pomyśleć ile milionów metrów sześciennych trzeba by wyrzucić w powietrze na szerokości co najmniej 200 m i długości pół kilometra w ciągu 6 sekund żeby wypchać powietrze co najmniej na 100 m wysokości.A efekt?? Hel trochę rzadszy od powietrza.Jeżeli by samolot opadł to nie więcej niż 10 cm.No ale żeby wyrzucić miliony metrów sześciennych helu gdy nadlatuje samolot trzeba by zainstalować setki tysięcy dysz które wyrzucały by ten skroplony hel.Prawdopodobnie uniosło by ten samolot do góry.No a koszt samego helu.Setki milionów złotych.No ale trzeba by uruchomić mózg żeby to przeanalizować i nie pozwolić robić z siebie debila.!!!!!

 • gadzet_krk

  Oceniono 5 razy 1

  Nie wiem czy ktoś normalny się wypowiadał... ale to już zupełna bzdura "Biedniejsi potrzebują pomocy i zachęty, by zamiast złej jakości węgla zaczęli instalować nowoczesne, niskoemisyjne instalacje grzewcze...". Dlatego palą tym czym palą bo są BIEDNI i ich nie stać na co innego. Co z tego że Miasto zamontuje super piece i inne cuda, jak biednego nie stać na opał. Owszem w Krakowie są programy pomocy, ale gdzie indziej gminy na taką pomoc nie mogą sobie pozwolić, co najwyżej biednym zawsze kupowali węgiel, też TANI.
  Podwyższenie parametrów węgla do opalania, sprawi tylko że w piecach wyląduje wszystko co da się spalić. A dlaczego?? Bo BIEDNEGO na droższy węgiel stać nie będzie!!!
  Jak na razie to za gaz płacimy najwięcej w Unii, prąd też nie tanieje a drożeje, bo będziemy przez to dotować reformy w górnictwie...
  Unia też zaostrza prawo o dotacje, bo pomimo dużych pieniędzy efektów nie widać. A ten kto zarabia minimalną krajową lub ma tylko emeryturę czy rentę, to nie zainwestuje w docieplenie domu i instalacje grzewczą, bo zwyczajnie nie ma pieniędzy na takie inwestycje a tym bardziej na późniejsze utrzymanie. A kredytu albo nie dostanie albo nie spłaci... a to już coraz bardziej poważny problem, bo potem tacy ludzie zasilają grono podopiecznych Pomocy Społecznej.

 • dublet

  Oceniono 5 razy 5

  Popieram Żond i Partje w tem zakresie! Palenie wunglem jest patryjotyczne i narodowe! Tak samo jak szczelanie do zwieżyny i wyremb lasuw!

 • barex77

  0

  mieszkam w Skale - wystarczy spojrzeć przez okno, żeby zobaczyć, skąd i jakiego koloru dym się unosi. ale przecież władza nie ruszy się, żeby zwrócić uwagę sąsiadowi, ciotce, dziadkowi czy innemu znajomemu, i ukarać za palenie g...m, węglem i czym popadnie. ręka rękę myje, a inni niech się duszą

 • soldadura104

  0

  Na zdjęciu pokazano kominy elektrowni w Łęgu (nie leci z nich dym tylko para wodna z chłodni kominowej obok) a Skała jest w kierunku zachodnim a nie południowym (Zakopanego) od tych kominów.

 • piramidopolopirynowicz

  0

  Bo Polacy nie imigranty i wungiel majo
  i nim w piecach palo i dymio na cało okolicę

 • petronelladelacruz

  Oceniono 4 razy 4

  Przeciętny Polak uważa ekologię za wymysł europejskiego lewactwa i atak na polskie wartości.
  Władza nie bierze się z Marsa - suweren wybrał taką elitę, żeby broniła polskich tradycji, w tym spalania śmieci indywidualnie.

 • etics

  0

  O widzę ze putin uskutecznia eksterminację Polaków. Nie wiele trzeba było zrobić...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX