Nowa wersja najpiękniejszej kolędy. ''Jezus Malusieńki'' teraz dotyczy Aleppo

Znaną kolędę "Jezus Malusieńki" w tym roku zaśpiewać będzie można z nowym tekstem poświęconym syryjskim uchodźcom. Nowe słowa wybrzmią w parafiach w całej Polsce. Akcja towarzyszy programowi Caritas "Rodzina Rodzinie", dzięki któremu można wesprzeć rodziny uchodźców z Aleppo i ofiary wojny w Syrii.

Śpiewanie kolęd to jedna z najpiękniejszych i najbardziej lubianych bożonarodzeniowych tradycji w Polsce. Popularność świątecznych pieśni sprawia jednak, że łatwo przeoczyć znaczenie ich tekstów – czasem zaskakująco aktualnych. Kolędy opowiadają bowiem o losach trójki ludzi, którą w dzisiejszych kategoriach nazwalibyśmy bliskowschodnimi uchodźcami. 2000 lat temu święta rodzina pozbawiona była domu i nadziei, podobnie jak dziś pozbawieni są ich uciekinierzy z Aleppo i wszystkie ofiary wojny w Syrii. To nasi bliźni, którzy potrzebują miłosierdzia tu i teraz.

Dlatego w tym roku zachęcamy do śpiewania kolędy „Jezus Malusieńki” ze zmienionym tekstem. Jej nowe słowa traktują o współczesnych uchodźcach. Pieśń zaśpiewana będzie w 50 parafiach w całej Polsce, aby zwrócić uwagę, że dziś każdy Polak może dołączyć do chóru pomagających.

Program „Rodzina Rodzinie” Caritas uruchomiła w październiku. 2500 tysiącom polskich darczyńców wspiera długofalowo ponad 800 syryjskich rodzin w Aleppo i w Libanie. Więcej informacji na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl. Można też pomóc wysyłając sms na nr 72052 z hasłem SYRIA (koszt 2,46 zł z VAT).

Oto zmienione słowa kolędy:

Jezus malusieńki, leży wśród stajenki. 

Płacze z zimna, nie dała mu matusia sukienki

Płacze z zimna, nie dała mu matusia sukienki

Bo uboga była, rąbek z głowy zdjęła

Którym dziecię owinąwszy, śpiewać mu zaczęła

Którym dziecię owinąwszy, śpiewać mu zaczęła

Gdzieś na wschodzie wojna, ciemna to godzina

Nie ma domu, ni nadziei syryjska rodzina

Nie ma domu, ni nadziei syryjska rodzina

Płacze Pan Bóg mały, nad tym światem całym

Dziś w Aleppo, dziś w Mosulu zło już nie zna miary

Dziś w Aleppo, dziś w Mosulu zło już nie zna miary

Uciekają dzieci, z wojennej zamieci

Kto przeżyje, głowę skryje, w wielkim dziwnym świecie

Kto przeżyje, głowę skryje, w wielkim dziwnym świecie

Miłość niech nie zginie, rodzina rodzinie

Z polskiej wiary, z serca dary niesie w złej godzinie

Z polskiej wiary, z serca dary niesie w złej godzinie

Dłonie w dłonie weźmy, światło w ciemność nieśmy

Wiarę, miłość i nadzieję w naszych bliźnich wskrześmy

Wiarę, miłość i nadzieję w samych sobie wskrześmy

Bóg się dzisiaj rodzi, ludzi oswobodzi

Pokój w sercach, pokój w świecie w ciemną noc przychodzi

Pokój w sercach, pokój w świecie w ciemną noc przychodzi

 
Komentarze (123)
Nowa wersja najpiękniejszej kolędy. ''Jezus Malusieńki'' teraz dotyczy Aleppo
Zaloguj się
 • red.kris

  0

  Żenada, podobnie, gdy niejaki Ciechowski (RIP) darł ryja "Czeczeeeeeeeeeeeenio"
  Konflikt w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie wywołały USA i ich psy, a dziś IS jest wspierane przez Turcję, będącą w NATO, Turcję islamską.
  I co tak nagle w mediach cichutko o .... Ukrainieeeeeee ?????????

 • blski

  0

  Nasz narod szczegolnie sympatyzuje z tragedia mieszkancow Apelppo, Haiti, Luzanska, Doniecka,.... jako ze nas samych w niezbyt dalekiej przeszlosci spotkala podobna tragedia.
  Podczas gdy jest naszym obowiazkeim udzielic tym ludziom pomocy, to musimy pamietac, ze ich kultura jest zupelnie inna, jak tez ze ich religia jest w stosunku do nas wroga.
  Ci mieszkancy ktorzy pozostali w tym miescie dotychczas sa rebeliantami lub ich sympatykami. Nalezy sie wiec spodziewac, ze ich nastawienie w stosunku do Europy jest wrogie. Niewatpliwie maja do tego powody, ale fakt pozostaje faktem. Islam w swym zalozeniu jest religia prozelitujaca jak tez wroga w stosunku do innowiercow i ateistow - swiat dzieli sie na Dar al-Islam (dom Islamu w ktorym wszyscy wyznaja ta religie) i Dar al-Harb (dom wojny) cala reszta swiata ktora nalezy w miare mozliwosci nawrocic na Islam.
  Wiel mozna o tym pisac, ale konkluzja jest jedna nalezy tym ludziom pomoc w imie humanitaryzmu, ale absolutnie nie nalezy ich wpuscic do swego domu.

 • yuo7leo9

  Oceniono 3 razy -1

  Lepsza jest kolęda Turnaua i Magdy Umer

 • a_weasley

  Oceniono 2 razy -2

  W razie gdyby ktoś nie wiedział, w kościołach katolickich śpiewa się na mszach pieśni zatwierdzone do użytku liturgicznego. Wyłącznie. Innych nie wolno.
  Tych zatwierdzonych pieśni są tysiące i kolęd też znacznie więcej niż te 30 czy 40, które znają co bardziej oblatani wierni.
  Kiedyś uważałem, że to niepotrzebnie restrykcyjna zasada, ale zmieniłem zdanie usłyszawszy "kolędusię" dla dzieci, która zaczynała się "Jezu zostań mym braciszkiem", a potem stopniowo było coraz głupiej.

 • a_weasley

  Oceniono 2 razy 0

  Pomijając wszystko inne, Kościół katolicki ma dość konkretne przepisy co do pieśni śpiewanych na mszach. Po prostu pieśń musi być zatwierdzona do użytku liturgicznego. Tych pieśni są tysiące, ale to jest liczba skończona, nie można sobie napisać pieśni i wylansować w kościele.
  Uważałem kiedyś, że to zbyt restrykcyjne, ale odkąd usłyszałem "kolędusię" dla dzieci, która zaczynała się "Jezu, zostań mym braciszkiem", a potem było już tylko coraz głupiej, zmieniłem zdanie.

 • v-4

  0

  Kolęda z Aleppo a drugi film z Herbuś-jak dla mnie co najmniej niewłaściwe.

 • ador43

  Oceniono 2 razy 2

  Jedenascie tysiecy parafi (parafia,szpiegowska,watykanska jednostka administracyjna zbrodniczego wzgledem Narodu Polski kosciola katolickiego) a w 50 bedzie spiewana koleda,to sie wysilili.Te wrogie Polsce i Polakom gniazda nienawisci powinny w taki czy inny sposob zostac zlikwidowane.

 • antrop

  Oceniono 3 razy -1

  A co taka sytuacja jest w Syrii? Przecież USA wszędzie wpychają swoje łapy.

 • hrabia_wronski

  Oceniono 3 razy 3

  Wsrod nocnej ciszy ,Prezes goni myszy ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX