Abp Hoser w TVP o ciążach z gwałtu. "Tych przypadków nie ma wiele. Stres jest tak silny..."

Duchowny komentował strajk kobiet na antenie TVP Info, a całą rozmowę można podsumować jednym słowem: oburzająca. Rażący był zwłaszcza fragment, w którym biskup okazał się ekspertem ws. ciąży będących efektem gwałtu.

- Jak rozstrzygnąć problem ciąży z gwałtu? - to jedno z pytań, które na antenie TVP Info usłyszał abp Henryk Hoser. Odpowiedź? Duchowny zdawał się bagatelizować takie przypadki, tłumacząc, że w takiej sytuacji "stres jest tak silny, że do zapłodnienia dochodzi rzadziej".

- To jest bardzo bolesna sytuacja. Tych przypadków nie ma wiele z różnych względów. Raz, że się dużo rzadziej zdarzają, a po wtóre, fizjologia, która jest narażona na tak duży stres, działa w sposób przeciwny możliwości zapłodnienia. Wiadomo, że stres, niepokój, jest jedną z przyczyn psychologicznych niepłodności. W tym wypadku stres jest tak silny, że do zapłodnienia rzadziej dochodzi niż w innych warunkach - mówił w programie "24 minuty".

A co, jeśli do zapłodnienia już dojdzie? - Jeśli się zdarzy, to oczywiście jest możliwość urodzenia takiego dziecka przy bardzo intensywnej pomocy psychiatrycznej, psychologicznej, duchowej, ekonomicznej. Z perspektywą oddania tego dziecka później do wychowania - wyjaśniał biskup diecezji warszawsko-praskiej.

- Zdaniem księdza arcybiskupa furtki nie powinno być? Furtki do tego, żeby przerwać życie poczęte? - dopytywał prowadzący. - Życie poczęte, powiedzmy sobie dziecko, ono nie jest sprawcą tego czynu. I nie jest winne - ocenił Hoser.

Czarny protest przerósł wszelkie oczekiwania. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 "W tych hasłach jest mnóstwo przekłamań"

To niejedyna oburzająca wypowiedź, która padła w programie. Duchowny stwierdził też, że duża część kobiet, które wzięły udział w czarnym proteście, "jest źle zorientowana, choć działa w dobrej wierze".

- Jest mnóstwo przekłamań w tych hasłach, które są ukazywane, mnóstwo nadinterpretacji, które mają cechy histeryczne. Dezinformacja, która panuje w zakresie tych ustaw i problemów, o których mówimy, jest ogromna. Wiele kobiet prawdopodobnie działa w dobrej wierze, ale są źle zorientowane, kierują się tym, co inni mówią - mówił.

Abp Hoser krytykował również obowiązującą ustawę, która dopuszcza przerywanie ciąży w ściśle określonych przypadkach - gdy stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Aborcji można dokonać także wtedy, gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu bądź innego czynu zabronionego.

- Rośnie liczba przerywań ciąż z motywów eugenicznych. Diagnostyka prenatalna wykrywa pewne anomalia lub podejrzenia tych anomalii. I nawet w chorobach, które nie są wcale letalne, nie grożą śmiercią dziecka dokonuje się przerwania ciąży, czyli zabicia tego dziecka kalekiego. Ten proces narasta. To proces równi pochyłej - mówił.

Więcej o:
Komentarze (589)
Abp Hoser w TVP o ciążach z gwałtu. "Tych przypadków nie ma wiele. Stres jest tak silny..."
Zaloguj się
 • 174pit

  0

  O takich "mędrcach" moja babcia - wiejska analfabetka - mawiała: "ruszył rozumem jak ciele ogonem".

 • Hush Live

  0

  skoro ktoś zostaje księdzem powinien zostać wykastrowany, żeby nie było pomówień o pedofilię itp...
  to dokładnie to samo idąc tym tokiem rozumowania.

 • 0

  1. Widzę, że gazeta.pl to media opiniotwórcze. Brak profesjonalizmu. Oburzające jest to co robicie z wolą ludzką manipulując słowem. Polecam zobaczyć jak robią to wielkie koncerny w reklamach, bo gazeta.pl zrobiła tak samo.
  2. Co oburzające powiedział Hoser? Że coraz miej jest gwałcicieli? Albo, że czynnik stresu wpływa na to, że do zapłodnienia może nie dojść? Pytam, gdzie ten człowiek napisał cokolwiek co bez słow gazety.pl w przedmowie rozbrzmiałoby jako narzucanie. Księża mówią w mediach do swoich. Ateiści do swoich. ETC. Jak się nie podoba, bo po co wolność, o którą sami tak zabiegacie?
  3. Opamiętajcie się i myślcie głowami.

 • hubert454

  0

  szuja i tyle w temacie...

 • zigzaur

  0

  Zna się na gwałceniu?

 • marek_kk

  0

  A co jesli stres jest tak silny, ze to do ciazy niedochodzi, Ksieze Biskupie? A co jesli do zaplonienia jednak dochodzi.
  To jest niepoliczalne i nie do zweryfikowania.
  Nie mozna przy dzisiejszym stanie wiedzy tak manipulowac danymi! To, ze nie ma ciazy, nie znaczy, ze nie bylo zarodka.
  Dodatkowa to niebezpieczne twierdzic ze stres podczas gwaltu zapobiega ciazy, bo ktos moglby to przecztac od drugiej strony: ze kobieta w ciazy nie stresujac sie nie byla gwalcona.
  Wstyd.

 • loneman

  Oceniono 4 razy 0

  Niby ma jakas wiedze z medycyny ale dawno ja zapomnial, co ma stres do tego??
  Jakim cudem kobiety w wojennej zawierusze rodza dzieci gwalcicieli?
  Cos mu sie pomylilo z ministrantami ale moze oni sie stresuja (a niepotzebnie bo nie zaciaza i odstana jeszcze snickersa czy czekolade za "dobry uczynek":D)

 • ideefixe7

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby księża rodzili, to aborcja była by sakramentem...

 • kocurimysza

  Oceniono 2 razy 0

  Zna sie natym sam to przechodzil to wie zbok w sukience .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX