Prokuratura zatrzymała kardiologa, który wydał opinię ws. ojca Ziobry. Wcześniej przeszukano jego dom

Dom lubelskiego profesora kardiologii przeszukano w sprawie zawyżenia kosztów opinii wykonanej przez biegłych sądowych. W mieszkaniu znaleziono jednak broń i amunicję - i dlatego zatrzymano lekarza.

Przeszukanie domu profesora było związane ze sprawą zawyżenia kosztów opinii wykonanej przez biegłych sądowych. Chodzi o opinię uzupełniającą w procesie z prywatnego oskarżenia ws. śmierci Jerzego Ziobry, ojca ministra sprawiedliwości.

Lubelskiego kardiologa zatrzymano jednak z innego powodu - potwierdził w rozmowie z radiem TOK FM Tomasz Dudek z Prokuratury Krajowej w Krakowi. Podczas przeszukania policja zabezpieczyła w domu lekarza ok. 40 sztuk broni z czasów I i II wojny światowej, a także ok. 300 sztuk amunicji. Broń była w pełni sprawna, przechowywano ją bez odpowiednich pozwoleń. Mężczyzna na razie nie usłyszał zarzutów; decyzja w tej sprawie zapadnie jutro.

Dziennikarze stacji nieoficjalnie ustalili, że profesor rzeczywiście kolekcjonował broń. - Miał w domu jakąś kolekcję - mówi nam jeden z jego znajomych, choć szczegółów nie zna. Na uniwersytecie jeszcze nie słyszano o zatrzymaniu.

Biegli sądowi zawyżali koszty ekspertyz?

Już wcześniej policjanci weszli do domów biegłych ze Śląskiej Akademii Medycznej w celu zabezpieczenia dokumentacji związanej z zawyżeniem kosztów przygotowanej opinii. Chodzi o śledztwo w sprawie wyłudzenia mienia znacznej wartości. Postępowanie - jak informuje Prokuratura Krajowa - "dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa - Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie w kwocie ponad 371 tysięcy złotych za pomocą wprowadzenie w błąd osób działających w imieniu tego sądu, poprzez poświadczenie nieprawdy w karcie pracy biegłych".

Ojciec Zbigniewa Ziobry był leczony w 2006 r. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Prokuratura dwukrotnie umorzyła śledztwo w tej sprawie. Ostatecznie sprawa trafiła jednak do sądu z tzw. subsydiarnego (prywatnego) aktu oskarżenia. Przed sądem stanęło czworo lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Zobacz też WIDEO: Wybory w Rosji miały być demokratyczne. A wyglądały tak...

Więcej o:
Komentarze (394)
Prokuratura zatrzymała kardiologa, który wydał opinię ws. ojca Ziobry. Wcześniej przeszukano jego dom
Zaloguj się
 • bronek77

  Oceniono 1 raz -1

  A mnie cena za tę
  ekspertyzę absolutnie nie dziwi.

  Pierwotna cena - 300.000. Miało ją sporządzać 15 lekarzy-specjalistów od kardiochirurgii, w większości profesorów (niespotykana ilość). Na koszt państwa (bo prokuratura zarządała, i to zarządała tej ilości biegłych, a nie rodzina) - dla rodziny to miał być koszt 300 PLN. Te 370 tysi to za ponowną - z uzupełnieniami - ekspertyzę miało być.

  W każdym razie - 300 tysi na 15 - po 20 tysięcy na osobę, nie uwzględniając pieniędzy dla instytutu to koordynującego.

  Dobrzy kardiochirurdzy potrafią więcej w miesiąc 2 razy więcej zarobić (legalnie). Gdybym ja miał robić w swojej branży ekpertyzę w sprawie związanej z czyjąś śmiercią, ekspertyzę, której wynikiem mogłoby być wskazanie winnego śmierci (lub nie) - poniżej 15 tysięcy nawet bym nie rozmawiał. 20 tysięcy jednemu kardiochirurgowi za ekspertyzę - cena rozsądna jak najbardziej.
  Nierozsądne było żądanie przez prokuraturę tak wielkiego zespołu biegłych. Do tego nie za swoje - bo za państwowe (w tym trybie rodzina ryczałt 300 PLN tylko płaci).

 • szejski

  0

  Za ekspertyzę w sprawie ojca Ziobry zapłacił Skarb Państwa?

 • kuzyn.snowdena

  0

  A nie miał nielegalnego windowsa?

 • qazokm

  Oceniono 1 raz 1

  Nie powinni łączy nielegalnego posiadania broni z wyłudzeniem kasy za opinię.
  Sądzić dwa razy i skazać w drugiej sprawie karnej za recydywę.

 • akst1

  Oceniono 41 razy 41

  Wyłudzenie ze skarbu państwa 371 tysięcy za napisanie opinii to czyn kwalifikujący się nie tylko do zbadania przez śledczych, ale i do zapisania w Księdze Guinessa. Profesorowie niech nie przejmują się tak błahymi, przyziemnymi sprawami, jak konieczność składania zeznań na policji czy w prokuraturze. Niech pocieszą się myślą, że zdobędą sławę pobicia rekordu i pamięć potomnych po wieki.

 • qazokm

  Oceniono 3 razy 1

  "Kolekcja" z ostrą amunicją?
  A to ci kolekcjoner!

  Jeśli prawdą jest, że za opinię wziął kilkaset tysięcy i tą kwota chcieli następnie obciążyć matkę Ziobry, żeby Ją zrujnować, to brak słów jak to nazwać.

  Zemsta Ziobry powinna być straszna.

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 3 razy -1

  ŚMIERDZIELU ZIOBRO RAZEM Z KAMIŃSKIM I KACZMARKIEM, TAKŻE Z RESZTĄ PISOWSKICH ZŁODZIEI ODSIEDZISZ SWOJE!

 • vidi12

  Oceniono 3 razy -1

  Nie stanę w obronie żadnego lekarza, sędziego ani księdza... oni należą do kasty ludzi zupełnie wyjątkowych... W żadnej grupie zawodowej nie ma tylu skur wy synów co w tych wymienionych :(

 • cleryka

  Oceniono 4 razy 0

  Czy Zero naśladując Putina,skaże profesora na 25 lat łagrów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX