"To, co dzieje się w Polsce, to dyktatura". Juliette Binoche w Krakowie ostro o ataku na kobiety

- Samo to, że ktoś rozważa wprowadzenie takich przepisów, wywołuje we mnie wściekłość - oceniła aktorka. Na tym nie zakończyła.

Juliette Binoche jest gościem festiwalu filmowego w Krakowie. Francuzka jest gościem 11. edycji Plenerów Film Spring Open Sławomira Idziaka w Krakowie. Podczas konferencji prasowej dziennikarze zapytali aktorkę także o jej ocenę bieżącej sytuacji w naszym kraju - podaje "Gazeta Wyborcza".

- To, co dzieje się teraz w Polsce, nie ma nic wspólnego z demokracją, to dyktatura. To wielki, podkreślam, wielki błąd. Kobieta powinna mieć wolny wybór, to prawo nie jest prawem dla kobiet. Samo to, że ktoś rozważa wprowadzenie takich przepisów, wywołuje we mnie wściekłość - mówiła z oburzeniem.

- Moja mama i babcia żyły w czasach, w których aborcja była zakazana. Słyszałam wiele tragicznych historii kobiet. Kiedy kobieta nie chce rodzić, zawsze znajdzie sposób na przerwanie ciąży. Tylko że to może być dla niej bardzo niebezpieczne. Kobieta musi mieć wybór - podkreśliła Juliette Binoche.

Więcej czytaj na krakow.wyborcza.pl >>>

W poniedziałek będą protestować przeciwnicy zaostrzenia ustawy

Projekt ustawy antyaborcyjnej przygotował komitet "Stop aborcji". Dokument zakłada, że za spowodowanie śmierci dziecka poczętego grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, mogą grozić mu 3 lata więzienia. Jeśli to matka działała nieumyślnie, nie poniesie konsekwencji. Kary uniknie też lekarz w sytuacji, gdy śmierć dziecka jest następstwem ratowania życia matki.

Obecnie aborcji można dokonywać legalnie, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ciążę można przerwać także wtedy, gdy powstała ona w wyniku gwałtu bądź innego czynu zabronionego.

W poniedziałek ma odbyć się strajk kobiet - protest wobec możliwego zaostrzenia przepisów dot. aborcji. Akcja miała swój początek w internecie; jej uczestniczki zamierzają nie przyjść do pracy lub nie wykonywać swoich codziennych obowiązków. W wielu miastach zaplanowano manifestacje.

Więcej o:
Komentarze (52)
"To, co dzieje się w Polsce, to dyktatura". Juliette Binoche w Krakowie ostro o ataku na kobiety
Zaloguj się
 • ergosumek

  Oceniono 9 razy -7

  Grała u Kieślowskiego, teraz ostrzega przed rządami PiS
  +++++++++++++++++++++++
  Ostrzega przed rządami PIS?
  W którym momencie?
  Przestańcie kłamać.

 • strukturuptus

  Oceniono 7 razy 7

  Dzięki Bogów od jakiegoś czasu mieszkam w Czechach i mam gdzieś wybryki Piśiorów.I jeszcze coś mam do opisania. Różnica życia w klerofaszystowskiej Polsce i pod wszystkimi względami liberalnych Czechach jest do nieopisania. Który tego doświadczenia nie doznał, ten nie uwierzy. Pozdrawiam do ojczyzny i błagam - ludzie, o pamiętajcie się!

 • jnd

  Oceniono 3 razy -3

  W Polsce problemem jest sowiecki totalitarny system prawny. Nalezy go gruntownie zmienic, bo nici beda z ludzkiego kapitalizmu. Dzika reprywatyzacja, oszustwa urzedniczo-sadowe pozbawiajace ludzi majatkow, firmy pozyczkowe i icho szustwa, oszustwa nawet duzych korporacji miedzynarodowych maja zrodlo w sowieckim prawie ustanowionym za prl, to prawo zostalo tylko kosmetycznie adaptowane do nowych warunkow i jeszcze dolozono wiele zlodziejskiego prawa. Polska po pierwszych nowych wyborach demokratycznych powinna byla zerwac ciglosc z prl, bo prl nie byl polskim panstwem a sowieckim. Szczegolnie chyba nie powinno sie zwracac majatkow zagrabionych i przepultanych przez sowietow, bo dla Polski bedzie tooznaczac placenie podwojnie rachonkow za komune i za skutki 2giej wojny.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 8 razy 8

  trolle pisdzielskie nawet w niedziele muszą zap......ać za 1,50 zł.

 • Grażyna Sampolska

  Oceniono 8 razy 8

  Kobiety walcza , protestują i nikt nie traktuje tego poważnie , mało tego chłopy jeszcze tylko podpuszczą zamiast stać w szeregu i rzędem maszerować z kobietami......
  Nie ma ustaw które w większości uderzają w kobiety a produkowane i manipulowane są przez chłopów o zakompleksionej hipokryzji!!!

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 8 razy 6

  Życzę wszystkim pisdzielcom młodym aby ich dzieci rodziły się upośledzone,starszym aby ich wnuki rodziły się niedorozwinięte ruchowo i umysłowo.

 • stupid_writer

  Oceniono 8 razy 8

  Mnich Rasputin dawno temu roz..lil carska rodzine i cara oraz cala wielka Rosje! Jak go utopili bylo juz za pozno! Niemcy wypier..lili takiego mnicha z jego "Maryja" a "ktos" osiedlil go w Polsce! Wybral nam prezydenta sejm i senat a wladze przekazal "smolenskiemu mscicielowi", a my nadal czekamy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX