Gronkiewicz-Waltz: Decyzja o zwrocie działki była pochopna. Będą zwolnienia dyscyplinarne w Ratuszu

• Prezydent Warszawy przedstawiła oświadczenie w sprawie reprywatyzacji
• Urzędnicy ratusza mieli wprowadzać ją w błąd. Te osoby zostaną zwolnione
• Rada Miasta ma powołać komisję nadzwyczajną w sprawie

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas krótkiego briefingu prasowego, tuż przed rozmową na antenie Radia TOK FM, odniosła się do kwestii reprywatyzacji. W ostatnich dniach głośna stała się sprawa zwrotu w prywatne ręce działki obok Pałacu Kultury wartej nawet ok. 160 mln zł. Miasto zwróciło ją w 2012 r., choć najprawdopodobniej wcześniej przyznano za nią odszkodowanie.

Gronkiewicz-Waltz poprosiła biuro prawne o sporządzenie kwerendy w sprawie działki o dawnym adresie Chmielna 70. Podczas briefingu prezydent przyznała, że decyzja o zwrocie działki była pochopna, a odpowiedzialni za to urzędnicy ratusza zostaną dyscyplinarnie zwolnieni.

Jednym ze zwolnionych ma być dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko. Samo BGN, jak poinformowała prezydent, „powinno być rozwiązane”. Dwaj pozostali zwolnieni to  Jerzy Mrygoń nadzorujący wydział spraw dekretowych i Krzysztof Śledziewski, który pracował przy decyzji zwrotowej dla Chmielnej 70.

Trzech urzędników do zwolnienia

- Doszłam do wniosku, że urzędnicy nasi nie dołożyli należytej staranności. (...) W związku z tym ta decyzja o zwrocie tej działki była pochopna. I dlatego też wszyscy ci, którzy informowali nas, również wprowadzając w błąd i mnie (....), będą dyscyplinarnie zwolnieni - oświadczyła prezydent stolicy. Chodzi o trzech urzędników Ratusza.

Prezydent zamierza zwrócić się do Rady Miasta o powołanie komisji nadzwyczajnej złożonej z przedstawicieli wszystkich partii. Rządząca w Warszawie Platformą Obywatelska powinna - jej zdaniem - być w mniejszość. Rada ma ogłosić przetarg na zewnętrzny audyt.

Nieruchomość związana z rodziną Waltzów

- Proponuję, żeby jako jedną z pierwszych nieruchomości przeanalizować Noakowskiego 16, której jednym ze spadkobierców jest rodzina mojego męża - powiedziała. Sporządzona ma być też lista spraw, którą zajmuje się kancelaria mecenasa Nowaczyka, odpowiedzialna za przejęcie działki przy Chmielnej 70. 

- We wrześniu PO powinna złożyć w Sejmie projekt dużej ustawy reprywatyzacyjnej - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz i dodała, że koledzy złożyli jej obietnicę, że to zrobią. Chwilę później w rozmowie z TOK FM prezydent dodała, że do czasu uchwalenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej wstrzymane będą wszystkie zwroty nieruchomości

Po oświadczeniu dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań. Większa konferencja prasowa odbyła się kilka godzin później w ratuszu. Hanna Gronkiewicz-Waltz tam pytana przez dziennikarzy czy czuje polityczną odpowiedzialność za to co dzieje się z reprywatyzacją w Warszawie.

- Tak samo nie wiedziałam co się dzieje, jak nie wiedział Lech Kaczyński, kiedy wydawana była decyzja dotycząca działek w alei Waszyngtona. On cofnął decyzje, ja cofam swoje. Uważam, że odpowiedzialność jest przede wszystkim urzędników i decyzje są wydawane w dużej ilości, w związku z tym nie każdy nadzorujący prezydent czy wiceprezydent ponosi odpowiedzialność polityczną za niewłaściwą działalność urzędników - powiedziała.

A TERAZ ZOBACZ: Układ warszawski. O co chodzi w aferze reprywatyzacyjnej?

Więcej o:
Komentarze (289)
Gronkiewicz-Waltz: Decyzja o zwrocie działki była pochopna. Będą zwolnienia dyscyplinarne w Ratuszu
Zaloguj się
 • Jan Nowak

  0

  a ja o niczym nie wiedziałam , mąż mi nic nie mówił !!!!!!!!!!!!!!!!

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  HGW = Handel Gruntami Warszawskimi

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  "Polak nigdy nie podaje się do dymisji."
  Nikodem Dyzma

 • Andrzej Malinowski

  Oceniono 2 razy 2

  Już współczuję więźniom, którzy wkrótce będą musieli wysłuchiwać takiej oto wersji starego, więziennego hiciora:

  CzaHny chleb i czaHna kawa
  opętani samotnością
  w myślach swych szukają szczęścia
  KtóHe zwie się wolnością !

  :)

 • jack3yp

  Oceniono 4 razy 2

  Doszłam do wniosku, że urzędnicy nasi nie dołożyli należytej staranności.
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------
  Pięknie, kuźwa pięknie! Jak się jest w opozycji to zwykłe złodziejstwo, łapówkarstwo i korupcję nazywa się niedopełnieniem staranności, jakby się było u władzy, byłoby oj tam, oj tam i pod dywan...
  A Krul Europy wydarłby mordę: to nieuzasadniony i bezpodstawny atak opozycji....
  Proponuję wziąć na tapetę lolo pindolo od zegarków, bo coś mi śmierdzi, że te zegarki to była tylko ustawka złodziejskich platformersów, aby usunąć go w cień......
  A swoją drogą Haka, nie musisz się znać na wszystkim, ale jak zwalniasz dyscyplinarnie urzędników, których powołałaś i nie kontrolowałaś (nie wiadomo z jakich względów? niedopatrzenie? twoje nieuctwo? wiara w Duchu Św? czy może partycypowanie w korzyściach?) to jesteś tak samo winna i powinnaś już polecieć, delikatnie mówiąc na twarz!
  Gdzie twój honor? na lewym koncie w banku? Tak dalej a platforma zdechnie, sama się już załatwiła...

 • maciekpx3

  Oceniono 5 razy 3

  Sklepowej się wydaje że "ciemny lud to kupi" - chyba już nie

 • eti.gda

  Oceniono 6 razy 0

  Decyzja "pochopna" to jednak nie to samo, co "decyzja z naruszeniem prawa". Jeżeli decyzja była wydana z naruszeniem prawa (świadomym), to sprawa karna i do pudła! A jeżeli tylko "pochopna", to po co ten cyrk?

  W PRL w takich przypadkach mówiono:
  1. Szukanie winnych
  2. Karanie niewinnych
  3. Nagradzanie tych, co z całą sprawą nie mieli nic wspólnego

 • kiczkis

  Oceniono 17 razy 11

  kichchi

  Petru na prezydenta warszawy!
  ----------------------------------------

  He he he.. A Kijowskiego - tego od KOziarzy - na ministra Edukacji Narodowej - zaś "Bulgota" Niesiołowskiego na min.Kultury - i "myszkę agresorkę" czyli niejaką Gasiuk-Pihowicz od "Swetru" na ministrę Sprawiedliwości - i będzie komplet :))

 • kiczkis

  Oceniono 10 razy 6

  Tylko spokojnie.. "Słoiki" nie dadzą skrzywdzić "SWOJEJ" Bufetowej.. Zagłosują na nią i za nią bez zastrzeżeń..

  - "Słoiczki"? - Dobrze "godom"??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX