Pierwsza tak mocna deklaracja premier Szydło. "W Polsce nie ma miejsca na rasizm"

• W czasie obchodów pogromu kieleckiego odczytano list Beaty Szydło
• Premier napisała, że w Polsce nie ma miejsca na rasizm
• Dodała, że trzeba pamiętać też o wydarzeniach zasługujących na potępienie

"Nie ma w Polsce przyzwolenia na piętnowanie ze względu na wyznanie ani na rasizm. Przypominanie o zbrodni popełnionej w Kielcach jest naszym moralnym obowiązkiem i ważnym ogniwem dzieła pojednania" - napisała premier Beata Szydło w liście do uczestników obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego. Zwróciła w liście uwagę, że oprócz chwalebnych kart polskiej historii, trzeba pamiętać także "o wydarzeniach zasługujących na potępienie", takich jak pogrom Żydów w Kielcach w 1946 r.

Dowiedz się więcej:

Czym był "pogrom kielecki"?

Pogrom kielecki miał miejsce w 1946 r. Uczestniczyli w nim cywilni mieszkańcy miasta, milicjanci i żołnierze. IPN ustalił, że zginęło 37 Żydów (35 zostało rannych) i troje Polaków. Na tle rabunkowym zamordowano Reginę Fisz pochodzenia żydowskiego i jej kilkutygodniowe dziecko. Pogrom sprowokowała plotka o uwięzieniu przez Żydów chrześcijańskiego chłopca i rzekomym dokonaniu na nim rytualnego mordu. 9 z 12 osób (w większości przypadkowych), oskarżonych o masakrowanie Żydów, skazano w pospiesznym, pokazowym procesie na śmierć i stracono.

Co napisała premier Szydło o Żydach?

Beata Szydło przypomniała, że Żydzi byli obecni na ziemiach polskich od początku państwowości. "Dzisiejsze Kielce i dzisiejsza Polska z szacunkiem chylą głowy przed ofiarami pogromu i czerpią ze wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa, z historii wspólnego życia (...). Pokolenia Polaków i Żydów razem dorastały, pracowały i stawały przeciw wspólnym wrogom. Doświadczyły pożogi wojen i ryzyka nieuchronnej śmierci za pomoc bliźniemu, co potwierdzają historie Żydów ocalonych przez Polaków z Zagłady" - dodała premier.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBCHODACH NA KIELCE.WYBORCZA.PL >>>

A TERAZ ZOBACZ: "Atakują Gronkiewicz-Waltz za wezwanie do potępienia rasizmu. To absolutnie zdumiewające"

 

Więcej o:
Komentarze (204)
Pierwsza tak mocna deklaracja premier Szydło. "W Polsce nie ma miejsca na rasizm"
Zaloguj się
 • kater-11

  0

  A co na to kościół, Rydzyk, ONR , Młodzież Wiejska przepraszam Wszechpolska ( właściwie to to samo ). Organizacja Toma , Hubert Jura, Brygada Świętokrzyska, Kibole, naziści , bandyci , pedofile ? - czyli prawdziwi patrioci dobrej zmiany

 • brauling

  0

  Prezedewszystkim niema miejsca na rasizm na nas polakach ze strony obcych ras i kultur urzywajacych tego stwierdzenie przy byle okazji

 • palawan1

  0

  Pogadaj tym "prawdziwym polakom z Białostockiego"i powiedz to w tv trwam i radio z ryjem

 • 0

  Przyznaj sie kobieto do zydowskiego pochodzenia to wtedy Ci uwierze, nosisz nazwisko Zydow z Polski od zawodu krawca. Zrob coming out razem z mezem i synem ksiedzem.

 • Piotr Dobrowolski

  0

  Jak to nie ma. Nacjonaliści już poczuli wiatr w żaglach. Niebawem zaczną tworzyć zbrojne bojówki, pewnie pod pretekstem obrony terytorialnej kraju. Jest rządowe przyzwolenie dla tej ideologii. Wszędzie obsadza się stanowiska ludźmi przychylnymi poglądom nacjonalistycznym (np. w IPN). To widać, słychać i czuć.

 • jaga500

  0

  A moze sie zatrzymacie na informacji o tym, ze zginelo kilkunastu Polakow zamordowanych z tej okazji przez UB. Do dzis nie wiadomo, gdzie sa doly, do ktorych wrzucono ich zwloki. Jakos tego tematu GW nie rozwija, a wiadomo, kto wowczas tworzyl UB.

 • laspegas

  0

  No to pani Szydło pora wreszcie na ekshumację zwłok w Jedwabnem, do której nie dopuścił Lech Kaczyński.

 • awers777

  0

  Mówi aby mówić, nic nie uczyni w sprawie powszechnego rasizmu w Polsce.
  Cyniczna, okropna kobieta

 • tantus79

  Oceniono 2 razy 2

  Ups, chyba PiSS strzelił sobie w kolano. Przecież połowa ich elektoratu to rasiści, kseno- i homofoby.
  Aha, a co z pasożytami przynoszonymi przez uchodźców z Bilskiego Wschodu? Rozumiem, że to nie była rasistowska wypowiedź?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX