"Nie ma w Polsce przyzwolenia na piętnowanie ze względu na wyznanie ani na rasizm. Przypominanie o zbrodni popełnionej w Kielcach jest naszym moralnym obowiązkiem i ważnym ogniwem dzieła pojednania" - napisała premier Beata Szydło w liście do uczestników obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego. Zwróciła w liście uwagę, że oprócz chwalebnych kart polskiej historii, trzeba pamiętać także "o wydarzeniach zasługujących na potępienie", takich jak pogrom Żydów w Kielcach w 1946 r.
Dowiedz się więcej:
Czym był "pogrom kielecki"?
Pogrom kielecki miał miejsce w 1946 r. Uczestniczyli w nim cywilni mieszkańcy miasta, milicjanci i żołnierze. IPN ustalił, że zginęło 37 Żydów (35 zostało rannych) i troje Polaków. Na tle rabunkowym zamordowano Reginę Fisz pochodzenia żydowskiego i jej kilkutygodniowe dziecko. Pogrom sprowokowała plotka o uwięzieniu przez Żydów chrześcijańskiego chłopca i rzekomym dokonaniu na nim rytualnego mordu. 9 z 12 osób (w większości przypadkowych), oskarżonych o masakrowanie Żydów, skazano w pospiesznym, pokazowym procesie na śmierć i stracono.
Co napisała premier Szydło o Żydach?
Beata Szydło przypomniała, że Żydzi byli obecni na ziemiach polskich od początku państwowości. "Dzisiejsze Kielce i dzisiejsza Polska z szacunkiem chylą głowy przed ofiarami pogromu i czerpią ze wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa, z historii wspólnego życia (...). Pokolenia Polaków i Żydów razem dorastały, pracowały i stawały przeciw wspólnym wrogom. Doświadczyły pożogi wojen i ryzyka nieuchronnej śmierci za pomoc bliźniemu, co potwierdzają historie Żydów ocalonych przez Polaków z Zagłady" - dodała premier.
CZYTAJ WIĘCEJ O OBCHODACH NA KIELCE.WYBORCZA.PL >>>
A TERAZ ZOBACZ: "Atakują Gronkiewicz-Waltz za wezwanie do potępienia rasizmu. To absolutnie zdumiewające"
kater-11
0
A co na to kościół, Rydzyk, ONR , Młodzież Wiejska przepraszam Wszechpolska ( właściwie to to samo ). Organizacja Toma , Hubert Jura, Brygada Świętokrzyska, Kibole, naziści , bandyci , pedofile ? - czyli prawdziwi patrioci dobrej zmiany