Papież przeniósł polskiego biskupa do stanu świeckiego. Powód? Związek z kobietą

1. Janusz Kaleta był biskupem w kazachstańskim mieście Karaganda
2. Dwa lata temu duchowny poprosił o zwolnienie z tej funkcji
3. Teraz papież przeniósł go do stanu świeckiego. Powód? Związek z kobietą

Oświadczenie o przeniesieniu go do stanu duchownego przekazał Katolickiej Agencji Informacyjnej sam Kaleta. Jego treść opublikował też portal deon.pl.

"Przepraszam wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób zawiodłem i zgorszyłem. Podejmę w sposób odpowiedzialny zobowiązania wynikające z moich wcześniejszych decyzji. Dziękuję wszystkim, którzy starali się pomagać w tym bardzo trudnym czasie. Proszę Boga o miłosierdzie, a ludzi dobrej woli o modlitwę" - pisze duchowny.

 Kaleta przypomina, że już w lipcu 2014 roku został zwolniony z funkcji biskupa Karagandy na swoją prośbę. W rozmowie z KAI potwierdził też, że powodem jego rezygnacji z urzędu był długoletni, ukrywany dotąd związek z kobietą.

Janusz Kaleta wyjechał do Kazachstanu w 1998 roku. Był pierwszym przełożonym administratury apostolskiej Atyrau (założonej w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II). W 2006 roku przyjął święcenia biskupie z rąk papieża Benedykta XVI.

Komentarze (222)
Papież przeniósł polskiego biskupa do stanu świeckiego. Powód? Związek z kobietą
Zaloguj się
 • kochamrydzyka

  0

  Gdyby to robil z mezczyzna a przedewszystkim z innym ksiedzem, wszystko byloby w porzadku.:)

 • paastafarai

  0

  Jakie to smutne kiedy normalna, piękna sprawa jest powodem zgorszenia, a ohydne sprawy sa tuszowane i zamiatane pod dywan.

  "Potępiam chrześcijaństwo, podnoszę przeciw Kościołowi chrześcijańskiemu najstraszniejsze ze wszystkich oskarżeń, jakie kiedykolwiek wyszły z ust oskarżyciela. Jest on w najwyższym stopniu skorumpowany… z każdej wartości uczynił jej przeciwieństwo, z każdej prawdy kłamstwo, z każdej prawości nikczemność duszy… Nazywam chrześcijaństwo jednym wielkim przekleństwem, jednym wielkim wewnętrznym zepsuciem, jednym wielkim instynktem zemsty, dla którego żaden środek nie jest dostatecznie trujący, podstępny, mały — nazywam je jedną, nie dającą się zmyć plamą na honorze ludzkości..."
  Nietzsche

 • duchswiety124

  Oceniono 1 raz 1

  to jedyna na świecie organizacja, w której za normalność, za bycie normalnym, karze się człowieka. A mógł gościu przenieść swoje uczucia na jakiegoś młodego Kazacha i wszystko, wg KK, byłoby OK.

 • ktos2014

  Oceniono 1 raz 1

  A w Radomiu klecha mówi o wartościach chrześcijańskich, ciekawe co chce uzyskać od PIS następną dotacje , może ziemię za darmo

 • Janusz Zioło

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego tak długo czekano z decyzją ? Nie dało się zamieść pod dywan ?

 • salahudin34

  Oceniono 3 razy -3

  No i ? Główny news w wybiórczej :D

 • wpac

  Oceniono 2 razy 2

  A ciurlać się chce.

 • wszechpastor

  Oceniono 6 razy 6

  złamał zasady kościoła katolickiego i zamiast ru... nieletnich chłopców zbałamucił kobietę... fuj.

 • hipis3308

  0

  Ciekawe,czy odprawy dostał milion,czy tylko pół miliona,ale za to z mieszkaniem dla młodych par,czy z małym domkiem na wsi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX