Roczny chłopiec zakażony wirusem HIV. "Gdy matka była w ciąży, lekarz nie zlecił badań"

1. Lekarz ma obowiązek zaproponować ciężarnej badanie na obecność wirusa
2. Mimo to ginekolog nie zlecił testu pacjentce
3. Synek kobiety zakaził się HIV. Jest w trakcie leczenia

Ginekolog ma obowiązek zaproponować pacjentce w ciąży badanie w kierunku HIV. Kobieta powinna wykonać je dwukrotnie - do 10. tygodnia ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem. Dzięki temu lekarze mogą wcześnie wykryć zakażenie i rozpocząć odpowiednią terapię - wtedy dziecko może urodzić się zdrowe.

 W ostatnim czasie odnotowano jednak dwa przypadki HIV u małych dzieci. 1,5 roczna dziewczynka zmarła, a roczny chłopiec jest w trakcie leczenia - podaje „Głos Szczeciński”.

- Matki tych dzieci były pod stałą, regularną kontrolą ginekologów. Prowadziły skrupulatnie kartę ciąży. Niestety, ich lekarze nie zlecili testu w kierunki HIV. One same też nie zdawały sobie sprawy jak jest to ważne. Jedna z kobiet przeszła taki test w pierwszej ciąży, raz. Był poprawny. Kiedy nosiła drugie dziecko, lekarz przepisał wynik - mówi w rozmowie z gazetą Małgorzata Kłys - Rachwalska, przewodnicząca zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w woj. pomorskim.

Niestety, choć badanie w kierunku HIV powinno być rutynowe, w Polsce wykonuje je mniej niż 10 proc. pacjentek. Warto pamiętać, że dla ciężarnych jest ono bezpłatne - nawet, jeśli kobieta nie jest ubezpieczona.

Więcej na temat profilaktyki HIV w ciąży można przeczytać tutaj >>>

Komentarze (99)
Roczny chłopiec zakażony wirusem HIV. "Gdy matka była w ciąży, lekarz nie zlecił badań"
Zaloguj się
 • topiramax

  Oceniono 1 raz 1

  Mnie lekarz też zaproponował jedynie. Zmusić mnie nie mógł. A że chciałam to zrobili ten test. Jak ciężarne nie zechcą to nie ma powodu obwiniac lekarza.

 • majka1525

  0

  powinni robic to badanie rutynowo,jak w innych krajach UE, nie rozumiem....biedne dziecko, moglo urodzic sie zdrowe...

 • jerzytop

  0

  Jakoś mnie to nie dziwi . Lekarz nie zlecił tego czy tamtego badania a chorzy umierają tak jak to miało miejsce w Białymstoku / 3 letnie dziecko umarło / lub chodzą do "specjalisty " do "specjalisty " i tracą ostatnie pieniądze Najważniejsze ze słuzba zdrowia ma się coraz lepiej . Teraz gdy dowodzi nią Pan który był po drugiej stronie barykady na pewno będzie tylko lepiej bo wtedy wiedział wszystko co należy zrobić aby ją uzdrowić

 • parampam2

  Oceniono 1 raz -1

  Oszczędności... a nie klauzula.

 • magtic

  Oceniono 1 raz 1

  co to znaczy test BYŁ POPRAWNY? negatywny czy pozytywny?

 • sloncenadnami

  Oceniono 3 razy -1

  przy pierwszej ciąży była zdrowa, a przy drugiej miała HIV? to oznacza, że albo ona albo mąż lecieli w kulki...szkoda dziecka

 • coswstylunicka

  Oceniono 4 razy 2

  Czytam i nie wierzę - jestem katoliczką, miałam i mam jednego partnera a "mimo to" wykonałam w ciąży dwukrotnie test na HIV według wytycznych. I z wyznaniem nie ma to nic wspólnego, więc nie pojmuję tego hejtu na katolików. Rutynowe badanie na HIV, które jest zlecane tak samo jak badania w kierunku toksoplazmozy czy cytomegali powinno być oczywistością. I nie czuję się bynajmniej urażona, kiedy słyszę "musi się Pani przebadać na HIV". Na miejscu chociażby położnej, która ma przyjmować poród, wolałabym wiedzieć jaka jest sytuacja niż polegać na zapewnieniach ciężarnej. Lekarze, położne powinni mieć wynik przed sobą, czarno na białym dla swojego własnego bezpieczeństwa! A głupi hejt na "ciemny katotaliban" naprawdę można sobie darować, bo wiara nie ma tu nic do rzeczy - to raczej pewna życiowa infantylność.

 • entropia

  Oceniono 4 razy -2

  Kiedy się rodziłem, z wadą genetyczną (Hemofilia) w Polsce byłem w uproszczeniu mówiąc skazany na kalectwo (nie było środków zapobiegających wylewom).
  Wg logiki niektórych komentujących powinienem zostać abortowany, bo nie było dla mnie przyszłości.

  Na szczęście dla mnie badań wykrywających wady genetyczne nie było, a więc i pokusy, by nie sprowadzać na świat dziecka z wadą. Teraz leki już są i choć nie jestem w pełni sprawny (pojawiły się za późno) to i tak gdybym to ja miał wybierać to chciałbym żyć.

  Mi się moja sytuacja wydaje podobna do sytuacji dziecka z artykułu, dlatego krew mnie zalewa, gdy widzę wszystkowiedzących komentatorów internetowych, którzy najchętniej by mnie wyskrobali.

 • Daniel Iteon

  Oceniono 3 razy -1

  A podziekowania naleza sie pedofilskiej sekcie rzymsko katolickiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX