Europa Wschodnia coraz szybciej się wyludnia

Dziesięć najszybciej wyludniających się krajów na świecie leży w Europie Wschodniej. Wśród nich znajduje się również Polska. Zobacz naszą rozmowę z doktor Martą Anacką z Ośrodka Badań na Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do 2050 roku populacja naszego kraju skurczy się o niemal 6 milionów osób. Wyludnianie się to wspólny trend dla krajów naszego regionu. Jego przyczyny są jednak złożone. Jak będzie wyglądać Polska za 30 lat?

"Polska A.D. 2050 to na pewno będzie kraj dużo bardziej zróżnicowany pod względem etnicznym, z dużo większym odsetkiem cudzoziemców. Oczywiście będzie to kraj starszy" - mówi w rozmowie z Gazeta.pl doktor Marta Anacka z Ośrodka Badań na Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej o:
Komentarze (158)
Europa Wschodnia coraz szybciej się wyludnia
Zaloguj się
 • lokad

  Oceniono 17 razy 13

  Brawo za ten rozbudowany, merytoryczny artykuł. Poziom dziennikarstwa na Gazeta.pl

 • pepe_papa

  Oceniono 27 razy 11

  A kto chce żyć w bananowym kraiku rządzonym przez karłowatego pseudo dewelopera.

 • metaxo

  Oceniono 23 razy 9

  Populacja się skurczy bo teraz suweren zapija się na śmierć za kasę z 500+.

 • zdziwiony6

  Oceniono 9 razy 7

  Niski przyrost naturalny jest charakterystyczny dla społeczeństw rozwiniętych i zamożnych. Najwięcej dzieci rodzi sie teraz w subsaharyjskiej Afryce.

 • facio60

  Oceniono 17 razy 7

  Europa Wschodnia się wyludnia ale i gdzie indziej w Europie nie jest z tym lepiej.
  Ale znam 3 państwa, które nie narzekają na przyrost naturalny. Są to Francja, Szwecja i Wielka Brytania. Ale za Boga, nie mogę dojść jaka jest tego przyczyna.
  Wzorcem dla Europy, wg GW, powinny być Nigeria, Bangladesz, Etiopia. Tam, wzrost populacji niewątpliwie spowodował wzrost dobrobytu.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 6 razy 6

  Rząd narobi tyle długów że niebawem Chińczycy nas wykupią. Ja już jestem starszą panią i szybko się nie nauczę jeść pałeczkami, że o języku chińskim w mowie i piśmie nie wspomnę. A może to nie Chińczycy nas wykupią a ktoś inny ? zastanawiam się kto.

 • 33qq

  Oceniono 15 razy 5

  Materiał wysłany SMSem, nowa jakość na gazeta.pl
  Gratulacje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX