WOŚP z szansą na nagrodę Nobla. Konkurencja jest jednak silna

W piątek zostanie ogłoszony tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Norweski Komitet Noblowski rozpatrzył kandydatury 318 osób i instytucji. Wśród nich jest i polski akcent.

Swoich faworytów przedstawił w ubiegłym miesiącu dyrektor Norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem Henrik Urdal. O to, kto ma szanse na nagrodę, zapytaliśmy też przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych. Prezentujemy listę noblowskich 'pewniaków'.
Jerzy Owsiak, WOŚP Jerzy Owsiak, WOŚP Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

WOŚP z szansą na nagrodę Nobla. Konkurencja jest jednak silna

W piątek zostanie ogłoszony tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Norweski Komitet Noblowski rozpatrzył kandydatury 318 osób i instytucji. Wśród nich jest i polski akcent - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Swoich faworytów przedstawił w ubiegłym miesiącu dyrektor Norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem Henrik Urdal. O to, kto ma szanse na nagrodę, zapytaliśmy też przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych. Prezentujemy listę noblowskich "pewniaków".

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif Richard Drew (AP Photo/Richard Drew)

WOŚP z szansą na nagrodę Nobla. Konkurencja jest jednak silna

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif

57-letni Zarif w przeszłości pełnił szereg funkcji, m.in. był ambasadorem Iranu przy ONZ w latach 2002-2007, a także szefem komisji rozbrojeniowej ONZ. Był jednym z głównych negocjatorów zawartego w 2015 r. porozumienia nuklearnego z Iranem, które umożliwiło inspektorom ONZ wgląd do irańskich instalacji wojskowych. Iran zadeklarował wtedy ograniczenia w programie nuklearnym. Jako ambasador przy ONZ Zarif intensywnie działał na rzecz polepszenia stosunków Iranu ze Stanami Zjednoczonymi.

Federica Mogherini Federica Mogherini Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

WOŚP z szansą na nagrodę Nobla. Konkurencja jest jednak silna

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini

44-letnia Federica Mogherini jest włoskim politykiem, od 2014 r. szefową unijnej dyplomacji. Wcześniej przez kilka miesięcy była ministrem spraw zagranicznych Włoch w rządzie Matteo Renziego. To m.in. dzięki jej działaniom w 2014 r. udało się uwolnić Mariam Ibrahim, Sudankę aresztowaną za chrześcijańską wiarę. Mogherini jest również doceniana za udział w negocjacjach porozumienia nuklearnego z Iranem.

Nawiązywała także próby polepszenia stosunków na linii Unia Europejska-Rosja. Jak tłumaczyła, jest zwolenniczką współpracy, a nie konfrontacji. Zaangażowała się w proces rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyną w 2014 r.

Filippo Grandi Filippo Grandi Ziaul Haque Oisharjh / AP (AP Photo/Ziaul Haque Oisharjh)

WOŚP z szansą na nagrodę Nobla. Konkurencja jest jednak silna

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi

Stanowisko komisarza ONZ ds. uchodźców było uhonorowane pokojową nagrodą Nobla już dwukrotnie. Obecny komisarz, 60-letni Włoch Filippo Grandi, objął stanowisko w ubiegłym roku. Eksperci zwracają uwagę na jego działania ws. uchodźców z Syrii i Rohindżów z Mjanmy. Grandi tematyką uchodźczą zajmuje się od lat 80. Wcześniej był przedstawicielem komisarza m.in. w Sudanie, Turcji i Iraku. Zajmował się też pomocą humanitarną m.in. w Kenii, Afganistanie i Kongu.

Can Dundar Can Dundar Foto: JCS' / , via Wikimedia Commons

WOŚP z szansą na nagrodę Nobla. Konkurencja jest jednak silna

Turecki dziennikarz i obrońca praw człowieka Can Dundar

56-letni Can Dundar został aresztowany w listopadzie 2015 r., po tym, jak kierowana przez niego gazeta Cumhuriyet opublikowała zdjęcia pokazujące broń wysyłaną przez Narodową Organizację Wywiadu do syryjskich islamskich bojowników. Po kilku miesiącach został zwolniony. Władze oskarżały jednak dziennikarza m.in. o działalność terrorystyczną i szpiegostwo, groziło mu dożywocie. W czerwcu 2016 r. wyemigrował do Niemiec. Otrzymał wiele nagród dziennikarskich, doceniano go za odwagę i niezależność.

Szkoła w Nigerii. Zdjęcie ilustracyjne Szkoła w Nigerii. Zdjęcie ilustracyjne Sunday Alamba (AP Photo/Sunday Alamba File)

WOŚP z szansą na nagrodę Nobla. Konkurencja jest jednak silna

Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej

Powstała w 1975 r. organizacja ECOWAS z siedzibą w Nigerii zrzesza 15 państw Afryki Zachodniej. Skupia się na przywracaniu pokoju i współpracy ekonomicznej pomiędzy afrykańskimi krajami. Wspólnota wysyłała też do swoich państw członkowskich siły militarne, by interweniować w momentach politycznego braku stabilności. Interwencje odbywały się m.in. na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Liberii i Gambii.

Białe Hełmy Białe Hełmy AP / AP

WOŚP z szansą na nagrodę Nobla. Konkurencja jest jednak silna

Syryjska organizacja obrony cywilnej - Białe Hełmy

Białe Hełmy - czyli Syryjska Obrona Cywilna - to ochotnicza grupa działająca od 2013 r. Członkowie Białych Hełmów prowadzą działalność ratowniczą w dotkniętych bombardowaniami syryjskich miastach. Grupa zrzesza ok. 3 tys. ochotników, jej szefem jest Raed Saleh. Na początku roku Białe Hełmy informowały, że udało im się pomóc ok. 80 tys. Syryjczykom. Działacze często sami stają się ofiarami wojny w Syrii - jak informowały brytyjskie media w ub.r., zginął co szósty członek Białych Hełmów. Syryjska Obrona Cywilna jest finansowana m.in. przez zagraniczne rządy, fundacje i osoby prywatne.

25. Finał WOŚP 25. Finał WOŚP Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

WOŚP z szansą na nagrodę Nobla. Konkurencja jest jednak silna

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wśród organizacji, które były rozpatrywane przez Komitet Noblowski, znalazła się też Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kierowana przez Jerzego Owsiaka. A to dlatego, że kandydatura została oficjalnie zgłoszona przez politologa prof. Adama Grzegorczyka i posłankę Nowoczesnej Joannę Schmidt. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

"Czy się uda? Nie chcemy o tym myśleć. Kandydatur będzie wiele, a każda dotyczy osób i organizacji mających wielkie zasługi w skali całego świata. Już samo znalezienie się w tym gronie to niesamowita nobilitacja, o jakiej nie marzyliśmy. Więc po prostu, pewnie razem z Wami, trzymamy kciuki" - komentowała fundacja informację o zgłoszeniach.

- Naszym zdaniem nominacja była świetnym pomysłem, doceniamy działania tej organizacji. Byłoby fantastycznie, gdyby WOŚP dostał tę nagrodę - mówi Kacper Nowacki z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Po trzęsieniu ziemi w Nepalu Po trzęsieniu ziemi w Nepalu By Sumita Roy Dutta (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

WOŚP z szansą na nagrodę Nobla. Konkurencja jest jednak silna

Mniejsze organizacje pozarządowe

- Są dziesiątki, setki niewielkich organizacji, które odgrywają na świecie ogromną rolę, a nie są tak często doceniane. A to kluczowa pomoc, warto zwracać uwagę na pracę, którą wykonują - mówi Kacper Nowacki z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Jako przykład podaje m.in. Child Smile w Ukrainie, z którą wspólnie PAH prowadzi projekt wsparcia dla samotnych rodziców, a także Village Nepal, która angażowała się w budowę szkół po trzęsieniu ziemi. - To pewna kategoria instytucji, które można zbiorczo docenić za pomoc i wkład, które świadczą - dodaje Nowacki. 

- Nagroda powinna trafić w ręce osób, które bardzo dużo ryzykują angażując się w działalność społeczną, na rzecz praw człowieka i pokoju. Nagroda nie byłaby tylko docenieniem wysiłków, ale stanowiłaby też ochronę dla takiej osoby, tak, jak to bywało w przeszłości. Prześladowane osoby po otrzymaniu Nobla miały mniej problemów w kontaktach z władzami. Nobel mógłby również trafić do oddolnych organizacji, ruchów społecznych - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl Draginja Nadażdin, szefowa polskiego oddziału Amnesty International.

Komentarze (88)
Pokojowa nagroda Nobla 2017. Wśród kandydatów WOŚP
Zaloguj się
 • vasanthi

  Oceniono 49 razy 37

  Gdyby wygrał Owsiak to już widzę komentarze PISowców , deprecjonujących wartość tej nagrody.

 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 35 razy 29

  Największą konkurencją są prawdziwi polacy - katolicy. Pisobolszewicy. Oni zrobią wszystko, żeby Owsiak i WOŚP nie dostali nagrody, Jestem tego pewny. Inaczej trafi ich szlag z zazdrości i zawiści,

 • Antoni Baraniak

  Oceniono 30 razy 22

  Tak mi sie cos wydaje, ze ci co sa tak uparcie uparcie nastawieni przeciwko p. Owsiakowi. nigdy nawet zlotowki nie podaruja na tzw. cele charytatywne lub pomoc dla biedniejszych albo ubogich?
  Brawo panie Jerzy??

 • baluwolanda

  Oceniono 16 razy 14

  Już oczyma wyobraźni widzę, jak Pawłowicz dostaje wylewu plując jadem. Błaszczak ze dwa tygodnie będzie dostawał z liścia od konusa za byle co. NIECH SIĘ STANIE, trzymajmy kciuki !!!

 • onepiotrek

  Oceniono 12 razy 12

  a muchomor pewnie wreszcie zszedłby do piekła na zawał... a w każdym razie dostałby pierydolca - tyle kasy nie dla niego...

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 16 razy 12

  Mam przeciek...WOŚP jest jednym z dwóch kandydatów.Jutro ogłoszenie werdyktu,trzymam kciuki za Owsiakową organizację.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX