Komentarze (317)
Referendum niepodległościowe w Katalonii. Polka: Na ulicach wszędzie wiszą flagi
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • doktorpeowcow

  Oceniono 21 razy 1

  Są takie artykuły w GW, które nie wywołują setek komentarzy i wysypu memów. Ciekawe dlaczego?

 • vincent33

  Oceniono 23 razy 1

  Gdyby rząd w Madrycie się nie wygłupiał to nie doszło by do takiego kryzysu.
  Rok, 2 lata temu, zwolenicy niepodległości byli w niewielkiej ale mniejszości.
  Gdyby pozwolono zorganizować im wówczas referendum to wynik byłby taki jak w Szkocji i problem byłby z głowy.
  Ale hiszpański PiS czyli Partido Popular podszedł do tematu pryncypialnie - nie bo nie.
  I teraz są w doopie.. z tej sytacji chyba nie ma już dobrego wyjścia, ten bunt nie rozejdzie się tak sobie po kościach

 • krynolinka

  Oceniono 17 razy 1

  Na razie to nie wiem co mam myśleć na temat niepodległości Katalonii.Pan prezes jeszcze nie zabrał publicznie głosu w tej sprawie.Ryszard też jeszcze nie.Trzeba czekać na opinię naszych rodzimych demiurgów.

 • blablick

  0

  Rozczłonkowana, słaba Europa bez surowców zginie. Wizja Lenina Cccp od Kamczatki po Półwysep Iberyjski nabiera rumieńców. Stalin dał przyklad co się robi z małymi, knąbrnymi narodkami. Macierewicz jak sie okazuje ma racje zaciesniając współpracę z Moskwą. Uraruje naszą biologiczną egzystencję. Klimat tez sie ociepla więc pod Workutą może nie bedzie tak źle...Później przyjdzie Chińczyk. I wp. Naczy zje wszystkich do kupy:) W Australii pomimo tych wszystkich robaków i węży bardzo mi się podoba;)

 • wiesscar

  Oceniono 8 razy 0

  jesli Katalonczycy by wywalczyli wlasne panstwo to Baskowie tez by zaczeli walke,
  Wlosi tez by sie poroznili, polnocne Wlochy sa inne niz Wlochy poludniowe,

 • hefajstos1

  Oceniono 8 razy 0

  Poczekajcie jeszcze trochę i Śląsk też zażąda czegoś podobnego.Chyba, że dojdą do wniosku, że to jednak reszta kraju utrzymuje nierentowne kopalnie i pracujących tam teraz i wcześniej ludzi.

 • paulogarnies

  Oceniono 6 razy 0

  ciekawe czy jakby Śląsk chcial takiego referendum to by tez krzykacze tutejsi tak glosno protestowali ze unia sie na to nie zgadza.

 • bateaux-mouches

  Oceniono 8 razy 0

  My Poznaniacy z wielka checia wezmiemy nasz los w tylko nasze rece. I nakrecimy za rok albo dwa "daleko od wolski". Pomachamy reszcie jako wolni ludzie, wolni od zabobonow, bezinteresownego chamstwa, zawisci i skrajnej zazdrosci, wolni bo otwarci, ustabilizowani, wyksztalceni i tolerancyjni. Nasladownictwo jest wskazane.

 • miron_z

  Oceniono 10 razy 0

  Spopo tu putinowskich pachołków. Widac, że Rosji zależy bardzo na destabilizacji UE

 • chateau

  Oceniono 4 razy 0

  @Wacław Kowalski
  I Lodomeria też.

 • jxl82

  Oceniono 10 razy 0

  Wygląda to jak zwiastun z wyborów samorządowych w 2018 roku.

 • druga_tozsamosc

  Oceniono 1 raz -1

  Co na to zatroskany Timmermans?

 • wranek

  Oceniono 3 razy -1

  Durna, nacjonalizująca Europa się rozpada, dywersyfikuje a Rosja konsoliduje.
  Nawet NATO ( NATO? chłe, chłe) i USA nie uratują Europy przed wojną i rozbiorami.
  Gdzie by tu, wyjechac? Jak tam w USA, Kanadzie?

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 3 razy -1

  Problem w tym, że rządy za bardzo wtrącają się w sprawy lokalne. Gdyby rządom pozostawić tylko problemy globalne (np.: polityka zagraniczna, obronność, polityka walutowa), a samorządom pozostawić sprawy lokalne, większość konfliktów straciłaby rację bytu.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 3 razy -1

  Demokracja i samorządność tak ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie. Jakie to polskie, Hiszpanie to jednak bratnie dusze.

 • szejski

  Oceniono 5 razy -1

  Nie bardzo rozumiem, po co rząd w Madrycie robi takie zamieszanie, skoro sondaże wskazywały, że większość Katalończyków jest za pozostaniem w ramach Hiszpanii.

 • Wit Zentyca

  Oceniono 13 razy -1

  * * * * * * * * * * *
  Czy Timmermans z Guyem już tam są?

  Bez nich demokracja i praworządność nie przetrwają!!

 • zgaszonykliczko

  Oceniono 7 razy -1

  relacja polki - a Gmyza by tak przeslac do cataloni - po hiszpansku umie tak jak po niemiecku - ale jaja beda

 • ahoj12

  Oceniono 7 razy -1

  Mnie dziwi ze w tak poważnej sprawie Bruksela nie podjęła prób mediacji. Sprawa była znana od dawna.Konsekwencje mogą być poważne.Od czego wiec mamy centrum w Brukseli?Czy to tylko suto opłacani biurokraci? Bo na miano poważnych polityków poprzez bierność raczej nie pretendują

 • kzet69

  Oceniono 13 razy -1

  Konstytucja Hiszpanii stawia sprawę jasno, jakiekolwiek referendum wiążące dla władz centralnych, także w sprawie zmian DOTYCZĄCYCH REGIONÓW AUTONOMICZNYCH musi się odbyć na terenie całego kraju, dlatego z punktu widzenia hiszpańskiej konstytucji to referendum jest nielegalne. Podobnie jak w Polsce nie można zorganizować referendum dotyczącego zmian granic państwa tylko w jednym województwie... Co byście powiedzieli gdyby takie referendum urządzono na śląsku czy Podlasiu?

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 23 razy -1

  A co na to Timmermans i cała UE? Przecież Madryt depcze prawa demokratyczne i wolnościowe!

 • Dawid Dawidowicz

  Oceniono 2 razy -2

  U nas by lepiej nie było. Powiedzmy, że Śląsk chciałby się odłączyć to też by były aresztowania za samo wyznanie tego pomysłu
  A lokale by pilnowała policja zanim PISowcy by nie pogrzebali w wyniku wyborów.

 • peppers01

  Oceniono 8 razy -2

  Za chwile będziemy mieli w Europie kolejny upadły kraj ogarnięty wojną domową. Smutne to.

 • katinka6

  Oceniono 4 razy -2

  Absolut nie istnieje, a jeżeli już, to tylko w teorii. W realnym świecie WSZYSTKO ma swoje granice. Współczesny człowiek ma - jak się zdaje - coraz większą trudność ze zrozumieniem tego. Nawet jeżeli już w imię demokracji osiągnie tę wolność od czegoś, to i tak zacznie zależeć od. Choćby potrzeby wolności. I od zasad, które sobie stworzy. A jeżeli ich nie stworzy, to zrodzi anarchię.

 • dwa_grosze

  Oceniono 22 razy -2

  Katalonczycy tylko chca zrealizowac mrzonki brukselskiej dyktatury o Europie bez granic, bez narodowosci. Ten caly eurokolchoz wkrotce skonczy jak kolchoz sowiecki i oby jak najszybciej do tego doszlo

 • klikkre

  Oceniono 14 razy -2

  Brawo Katalonia. Od czasu prawa knebla nikt szanujący się nie będzie mieszkał w Hiszpanii

 • slbm

  Oceniono 12 razy -2

  A może zamiast sypać demagogią pochylisz się nad faktami. Oczyszczanie Polski z korupcji złe nie jest, z tym że ja go np. nigdzie jeszcze nie widzę. Nie słyszałem, by pan Timmermans mówił choć słowo na temat oczyszczania Polski z korupcji. On się czepia tylko tego drobiazgu,że rząd RP łamie prawo RP, do którego przestrzegania się zobowiązał. Jak by nie oceniać sytuacji w Hiszpanii, rząd Hiszpanii postępuje tu w pełnej zgodzie z prawem. Że to prawo jest być może durne - to kwestia osobna. A to, że to postępowanie jest zwyczajnie głupie - to nie podlega już ocenie międzynarodowej.

  Warto też jednak zauważyć, że wedle najnowszych - już po eskalacji ze storny Madrytu - sondaży, zwolennicy niepodległości są nadal mniejszością.

  Timmermans ani nikt inny w Komisji nie ma zatem żadnych podstaw by się czepiać - jak do tej pory - rządu Hiszpanii. Natomiast naszego i owszem, bo nasz łamie prawo dzień w dzień.

 • dddupa

  Oceniono 12 razy -2

  Ja też zanim się wypowiem to poczekam co powie na ten temat Pan Premier Kaczyński i błogosławiony Ojciec Tadeusz, wtedy dopiero będę miał swoje zdanie.

 • blski

  Oceniono 5 razy -3

  Nie bylbym zdziwiony gdyby moi rodacy wypowiedzieli sie za przylaczeniem naszego kraju do Niemiec. Bylby z tym problem jak przekonac Niemcow zeby zechcieli przyjac to kukulcze piskle.

 • wiesscar

  Oceniono 3 razy -3

  Miriam Shaded opowiada sie za wspolpraca Polski z Hiszpania (w wywiadzie w "Do Rzeczy" wymienila Hiszpanie w grupie krajow z ktorymi Polska powinna wspolpracowac),

 • komercyjny02

  Oceniono 9 razy -3

  POSTULAT Przekształćmy PL z państwa unitarnego w federalne. Dokładniej: w federację 7 autonomicznych państw (republik?). Granice pomiędzy państwami autonomicznymi poprowadźmy prawie wszędzie wzdłuż historycznych granic międzynarodowych.
  Cel zmian: uwolnienie Polski z "klątwy Bolesława Krzywoustego", która sprawia, iż co najmniej raz na pokolenie Polacy muszą przechodzić reformę administracyjną. Przywołanie granic, które już kiedyś istniały (co prawda w innej funkcji) będzie sprzyjało postrzeganiu tych granic jako bardziej stabilnych.
  JAK? Nałóżmy na współczesną mapę Polski granice międzynarodowe jakie tu przebiegały w ciągu ostatnich stu- do stu pięćdziesięciu lat:
  - granice sprzed I Wojny (tj. między trzema cesarstwami zaborczymi)
  - granice z okresu międzywojennego (granice II RP z Niemcami oraz z niemieckimi Prusami Wsch. a także granice tworu państwowego Wolne Miasto Gdańsk.
  Dodatkowo, rzućmy jeszcze na mapę współczesnej Polski granice obszarów plebiscytowych z lat 1920-1921: na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz na części Śląska.
  AUTONOMICZNE PAŃSTWA
  1 Z wszystkich ziem historycznego zaboru rosyjskiego, które znajdują się w granicach współczesnej Polski: POLSKA CENTRALNA ze stolicą w Warszawie. Będzie to największe z państw autonomicznych: prawie 130 tys. km2, ponad 15 mln mieszk., czyli ok. 39% ludności całej Polski.
  2 Z ziem historycznego zaboru austriackiego znajdujących się w granicach współczesnej Polski (zachodnia część d. Galicji plus kilka wsi na Orawie i Spiszu): MAŁOPOLSKA ze stolicą w Krakowie.
  3 Z tych ziem historycznego zaboru pruskiego, które już po I Wojnie Światowej wróciły do Polski (przedwojenne województwa Pomorskie i Poznańskie w granicach sprzed 1938 roku): WIELKOPOLSKA-POMORZE ze stolicą w Poznaniu.
  4 Z ziem dawnych Prus Wschodnich w ich granicach międzywojennych (!): WARMIA I MAZURY ze stolicą w Olsztynie.
  5 Z ziem międzywojennego W. M. Gdańska: GDAŃSK ("republika miejska", tym razem będąca integralną częścią Polski). Gdańsk będzie najmniejszym z państw autonomicznych (poniżej 2 tys. km2, ludność ok. 640 tys.).
  6 Z ziem międzywojennego autonomicznego Województwa Śląskiego: ŚLĄSK ze stolicą w Katowicach.
  7 Z ziem, na zachód od przedwojennej granicy zachodniej: ZIEMIE ZACHODNIE ze stolicą we Wrocławiu.
  MOŻLIWE KOREKTY GRANIC Przeprowadzi się nowe plebiscyty na wspomnianych powyżej dawnych obszarach plebiscytowych, w celu dokonania ostatecznych korekt granic (np. mieszkańcy Gliwic, Zabrza i Bytomia mogą woleć przyłączyć się do Śląska, zamiast do Ziem Zachodnich).

  Władza centralna dzieli się kompetencjami z siedmioma państwami autonomicznymi w sposób następujący:
  A Ustalona zostaje lista kwestii, które n i g d y nie zostaną scedowane na rzecz władz państw autonomicznych (polityka zagraniczna, polityka obronna, polityka celna i walutowa, ogólne zasady zabezpieczenia społecznego; one zawsze pozostaną w rękach władzy centralnej).
  B Ustalona zostaje lista kwestii, które od samego początku zostaną scedowane na rzecz państw autonomicznych całkowicie (oświata i kultura).
  Wszystkie pozostałe zagadnienia, nie wpisane ani na listę kwestii zarezerwowanych dla władzy centralnej, ani na listę kwestii zarezerwowanych dla władz państw autonomicznych, zostają uregulowane w ten sposób, iż państwa autonomiczne mogą tu stanowić swoje prawa wtedy, gdy: (a) prawo ogólnopolskie im na to pozwala expressis verbis, lub (b) brak jest uregulowań ogólnopolskich. Zarazem jednak obowiązuje tu zasada naczelna, iż prawo centralne znosi prawo lokalne. To znaczy, jeśli najpierw jedno z państw autonomicznych wprowadziło swoje ustawodawstwo, lecz później Sejm RP przyjął ustawę na ten sam temat o innej treści, to ustawa Sejmu RP jest ważniejsza. Prawo lokalne nie może być sprzeczne z Konstytucją RP.
  Państwa autonomiczne same zdecydują, czy potrzebny im jest podział na województwa, czy też praktyczniejszy byłby podział od razu na powiaty.

 • wiesscar

  Oceniono 5 razy -3

  Czarnecki na koncu programu "Mlodziez kontra" - wstrzymal sie od glosu w tej sprawie,

 • bartekgryko

  Oceniono 9 razy -3

  Trudno sobie wyobrazić, by np w szczecinie zorganizować referendum na temat niepodległości czy przyłączenia do Niemiec. To część Polski, i jeżeli już to powinni się wszyscy Polacy wypowiedzieć. Tak samo jest z Katalonią. To część Hiszpanii, i wszyscy Hiszpanie powinni się wypowiedzieć. Takie stanowisko zajął Sąd Konstytucyjny w Hiszpanii i jest ono rozsądne. Nie jest brakiem w demokracji to, że o np niepodległości decydują wszyscy, a nie tylko zainteresowani.

 • miethek768

  Oceniono 15 razy -3

  Po jutrzejszym dniu Unia Europejska straci moralne prawo do pouczania jakiegolwiek państwa (np. Rosji, Turcji, Chin, Korei Północnej) w kwestiach demokracji, praworządności i praw człowieka! A wszystko przez brak reakcji na to co się dzieje w państwie członkowskim UE leżącym na półwyspie iberyjskim.

 • nic_wam_to_nie_da

  Oceniono 21 razy -3

  Jakby w Polsce policja weszła do pomieszczeń PO to na drugi dzień mielibyśmy interwencje wojsk niemieckich w ramach bratniej pomocy

 • lech2011

  Oceniono 11 razy -3

  i co zyskają na niepodległości ?

 • tacx

  Oceniono 5 razy -3

  inaczej zaśpiewają jak im Madryt doliczy zadłużenie które przypadnie im w udziale. przecież rząd zadłuży się także w imieniu Katalonii więc niech teraz Katalonia, stosownie do ilości mieszkańców i produktu regionalnego brutto weźmie ze soba ten dług do spłaty.

 • stach_79

  Oceniono 9 razy -3

  Jak jest taka demokracja to powinna decydować cała Hiszpania, a nie tylko Katalonia!

 • stardust.2000

  Oceniono 11 razy -3

  Mimo, że żyjemy w nowoczesnych unijnych krajach, to cierpimy na swoje lokalne choroby: Hiszpania - Katalonię, Belgia - Walonię i Flandrię. O ile tamtych rozumiem, bo chodzi o wolność i niezależność, to Polska cierpi na trudną do uleczenia społeczną niedojrzałość, której wynikiem jest utrzymujące się, bo kupione za 500 zł - poparcie dla PiS. Oby szybko udało się to wyleczyć.

 • Marek Pelka

  Oceniono 11 razy -3

  Prawo o samostanowieniu ma kazda nacja tylko niech to robia z glowa.niepodleglosci chca politycy(grube milionowe przekrety Puyol).klamia ze po oderwaniu sie beda w strefie euro i w uni ze to kraina mlekiem i miodem plynaca bedzie.referendum nie ustala minimum frekfencji i zeby bylo wazne zwykla wiekszosc.czyli 60%frekfencja z czego51za49%przeciw i stawiaja granice.cos nie tak.Nie dajcie sie zmanipulowac tu nie chodzi o Wolnosc iniepodlegly Jean.

 • Oceniono 5 razy -3

  Demokracja jest fajnym sloganem do czasu aż wybór demokratyczny jest niepoprawny politycznie. Wersja demo takiej demokracji jest w Hiszpanii.

 • jakis_gosc012

  Oceniono 10 razy -4

  Nielegalne referendum, które jak może utrudnia rząd Hiszpanii, tłumy ludzi na ulicach i zwolenników i przeciwników tego referendum. pełno policji, która obawia się, że może dojsć do rozlewu krwi, więc ja się pytam, gdzie jest KE? Czemu nie broni praworządności i demokracji w Hiszpanii?

 • pisking

  Oceniono 8 razy -4

  A komisja europejska i tak ma największy problem z łamaniem wszystkiego w Polsce.

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 10 razy -4

  Zastanawia mnie cisza Brukseli. Czyz rzad w Madrycie w sposob ewidentny , nie lamie prawo, pozbawia wolnosci , swobody i atakuje instytucje demokratyczne?
  Dlaczego nie ma reakcji komisji europejskiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX