Obsługiwał krematoria w Auschwitz. Namalował to, o czym wiedzieli tylko nieliczni w obozie

13.09.2017 16:18
Obraz autorstwa Davida Olere

Obraz autorstwa Davida Olere Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

David Olere to francuski Żyd polskiego pochodzenia, więzień Auschwitz, członek Sonderkommando. Przeżył dramat obozu, który przedstawiał w swoich w swoich powojennych pracach. Jego poruszające obrazy trafiły właśnie do Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz. Dla historyków mają wartość źródłową.
Komentarze (180)
David Olere przeżył Auschwitz. Poruszające obrazy z miejsca Zagłady
Zaloguj się
 • oldaczom

  Oceniono 28 razy 18

  Kiedy wreszcie przestaniecie widzieć wszędzie Niemców, Polaków, Żydów, Ukraińców, Rosjan, a zobaczycie ludzi i bestie. Nie rozumiecie, że pochodzenie i narodowość nie ma żadnego znaczenia? Ludzie wszędzie są tacy sami, a sytuacja potrafi wykreować prawdopodobnie z większości ludzi bestie.

  Gdyby Polacy ulegli wizji jakiegoś polskiego odpowiednika pana z wąsikiem, byłoby to samo. Popatrzcie na ulice jak nieraz można spotkać troglodytów niezależnie czy są kibolami, czy profesorami i odwrotnie.

 • darmowy1

  Oceniono 18 razy 14

  Przeżył coś gorszego - piekło.

 • pachikun

  Oceniono 17 razy 13

  Ludu, zwierzeta codziennie przechodza przez cos bardzo ale to bardzo podobnego tylko to nie nazywa sie obozem koncentracyjnym tylko hodowla przemyslowa, a poniewaz tak jak pod- ludzie czyli ci mnie wartosciowi nie stanowia problemu dla Ubermenschow wiec nikt nie specjalnie sie uzala, tak samo jak niemieccy nazisci nie specjalnie uzalali sie nad podludzmi, ktorych przerabiano ma mydlo. Stad autor “Sztukmistrza z Lublina”, noblista Izaak Bashevis Singera w opowiadaniu “Listy do Pisarza” napisał: Dla zwierząt wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka.".Wiekszosc produktowpochodzenia zwierzecego pochodzi od zwierząt wyhodowanych w warunkach obozu koncentracyjnego.

 • antyqrdupel

  Oceniono 29 razy 11

  ciągle ciekawi mnie ilu Prawdziwych Polaków po niedzielnym ,"pięknym kazaniu " na sumie wsadziłoby Żydów do krematorium bez zająknięcia ? 10% ? 20? 50? 90% ? no ? jak sądzicie?)

 • inka605ify

  Oceniono 7 razy 7

  Wstrząsające.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje