Obsługiwał krematoria w Auschwitz. Namalował to, o czym wiedzieli tylko nieliczni w obozie

Obraz autorstwa Davida Ol?re

Obraz autorstwa Davida Ol?re Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Podziel się

David Olere to francuski Żyd polskiego pochodzenia, więzień Auschwitz, członek Sonderkommando. Przeżył dramat obozu, który przedstawiał w swoich w swoich powojennych pracach. Jego poruszające obrazy trafiły właśnie do Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz.

Dzieła zmarłego w 1985 roku autora są unikatowe, bo to jedyny członek Sonderkommando, który obozową traumę przelał na płótna.

To jednak nie tylko zapis emocji. Dla historyków mają wartość źródłową. Olere oddał detale, o których wiedzieli tylko oddelegowani do obsługi krematoriów - podkreślają.

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (180)
David Olere przeżył Auschwitz. Poruszające obrazy z miejsca Zagłady
Zaloguj się
 • oldaczom

  Oceniono 28 razy 18

  Kiedy wreszcie przestaniecie widzieć wszędzie Niemców, Polaków, Żydów, Ukraińców, Rosjan, a zobaczycie ludzi i bestie. Nie rozumiecie, że pochodzenie i narodowość nie ma żadnego znaczenia? Ludzie wszędzie są tacy sami, a sytuacja potrafi wykreować prawdopodobnie z większości ludzi bestie.

  Gdyby Polacy ulegli wizji jakiegoś polskiego odpowiednika pana z wąsikiem, byłoby to samo. Popatrzcie na ulice jak nieraz można spotkać troglodytów niezależnie czy są kibolami, czy profesorami i odwrotnie.

 • darmowy1

  Oceniono 18 razy 14

  Przeżył coś gorszego - piekło.

 • pachikun

  Oceniono 17 razy 13

  Ludu, zwierzeta codziennie przechodza przez cos bardzo ale to bardzo podobnego tylko to nie nazywa sie obozem koncentracyjnym tylko hodowla przemyslowa, a poniewaz tak jak pod- ludzie czyli ci mnie wartosciowi nie stanowia problemu dla Ubermenschow wiec nikt nie specjalnie sie uzala, tak samo jak niemieccy nazisci nie specjalnie uzalali sie nad podludzmi, ktorych przerabiano ma mydlo. Stad autor “Sztukmistrza z Lublina”, noblista Izaak Bashevis Singera w opowiadaniu “Listy do Pisarza” napisał: Dla zwierząt wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka.".Wiekszosc produktowpochodzenia zwierzecego pochodzi od zwierząt wyhodowanych w warunkach obozu koncentracyjnego.

 • antyqrdupel

  Oceniono 29 razy 11

  ciągle ciekawi mnie ilu Prawdziwych Polaków po niedzielnym ,"pięknym kazaniu " na sumie wsadziłoby Żydów do krematorium bez zająknięcia ? 10% ? 20? 50? 90% ? no ? jak sądzicie?)

 • inka605ify

  Oceniono 7 razy 7

  Wstrząsające.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje