To było ostatnie lato II Rzeczpospolitej. Były tańce i kąpiele, a niedługo później kopanie rowów

29.08.2017 13:42
Lato 1939 roku

Lato 1939 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe / nac.gov.pl

Cisza przed burzą - tak Instytut Pamięci Narodowej nazwał te ostatnie tygodnie przed wybuchem wojny w 1939 roku. Część Polaków wyjechała na 'letniska', inni czekali na urlop, na wsiach przygotowywano się do żniw... Ale za chwilę wszystko miało się zmienić.
Komentarze (122)
To było ostatnie lato II Rzeczpospolitej. Były tańce i kąpiele, a niedługo później kopanie rowów
Zaloguj się
 • rattus-rattus

  Oceniono 21 razy 13

  Jak już napisał ludvikkk, II RP przeznaczała procentowo najwięcej dochodu narodowego na zbrojenia - więcej nawet niż III Rzesza! (prawdop. tylko ZSRR wydawał więcej na zbrojenie).
  Militaryzacja kraju spowodowała załamanie gospodarki (w 38 roku przeciętny obywatel Polski był biedniejszy niż w 1913), a rezultatem była kompletna porażka.
  W sumie trudno się dziwić, że dyktatura wojskowej junty przeznaczała tak duże środki na potrzeby własne - tylko dla kraju zakończyło się to spektakularną klęską. Do tego idiotyczna dyplomacja,wspólnie z Hitlerem rozbiór Czechosłowacji, pacyfikacje wiosek ukraińskich na Kresach, palenie cerkwi itp. I dęta propaganda - "nie oddamy ani guzika" (trochę przypomina "wstawanie z kolan").
  Wynik wojny (do której ówczesne trepy wręcz dążyły) był oczywisty, ale nawet Hitler nie spodziewał się, że pójdzie im tak łatwo.

 • ludvikkk

  Oceniono 21 razy 9

  Jak czytam najlepsze jest to! "Wydatki na cele wojskowe stanowiły ok. 40% ogólnych wydatków państwa. Jak wskazują powyższe liczby, Polska dokonała olbrzymiego wysiłku finansowego, przeznaczając na cele obrony państwa tak wielki procent wydatków państwowych, przy bardzo dużych potrzebach w cywilnych dziedzinach życia publicznego. Żadne państwo, poza III Rzeszą oraz ZSRS, nie przeznaczało na ten cel tak wielkiej części dochodu narodowego (w 1938 roku wydatki te stanowiły niemal 10% DN)" I co ? 2 tygodnie i po wszystkim! Teraz jest tak samo. Te 40 miliardów rocznie wydawanych na armię to pieniądze wyrzucone w błoto! Lepiej te pieniądze przeznaczyć na cele społeczne ,kulturę , sport. naukę na kształcenie elit dyplomatycznych którzy by potrafili prowadzić mądrą politykę zagraniczną w interesie narodu a nie to co wyrabiał Beck a teraz Waszczykowski! Lepiej byśmy na tym wyszli! To wojsko potrafi brać kasę w trakcie pokoju a jak wojna to wojska nie ma!

 • 4v

  Oceniono 5 razy 5

  zdjęcie 23/26 jest ewidentnie retuszowane, a konkretnie przerabiane ołówkiem lub farbkami, a więc metodami ery "przed-photoshopowej". najbardziej widać to na marynarkach kilku panów.

 • danbryles

  Oceniono 4 razy 4

  trzeba bylo isc z hitlerem na Sowiety, moze bylby dzisiaj inny uklad na swiecie. Podkreslam- moze, nie wiadomo czy Hitler by nas nie zdradzil tak jak zdradzil Stalina. Ale jak widac- Wlosi, Slowacy i inne narody, zle na wspolpracy z Niemcami nie wyszly...

 • jaceq

  Oceniono 3 razy 3

  "Nigdy nie będzie takiego lata
  Nigdy policja nie będzie taka uprzejma
  Nigdy straż pożarna nie będzie tak szybka i sprawna
  Nigdy nie będzie takiego lata

  Nigdy papieros nie będzie tak smaczny
  A wódka taka zimna i pożywna
  Nigdy nie będzie tak ślicznych dziewcząt
  Nigdy nie będzie tak pysznych ciastek
  Reprezentacja naszego kraju nie będzie miała takich wyników
  Już nigdy, nigdy nie będzie takich wędlin, takiej coca coli
  Takiej musztardy i takiego mleka
  Nigdy nie będzie takiego lata
  Nigdy nie będzie takiego lata

  Słońce nie będzie nigdy już tak cudnie wschodzić i zachodzić
  Księżyc nie będzie tak pięknie wisiał
  Nigdy nie będzie takiej telewizji
  Takich kolorowych gazet
  Nigdy nie będziesz dla mnie miła taka
  Nigdy ksiądz nie będzie mówił tak mądrych kazań
  Nigdy organista tak pięknie nie zagra
  Nigdy Bóg nie będzie tak blisko
  Tak czuły i dobry jak teraz

  Nad horyzontem błyska się i słychać szczęk żelaza
  Nigdy nie będzie takiego lata"

 • adrianos99

  Oceniono 3 razy 3

  Pieniądze wojen nie wygrywają. Tylko społeczeństwa. Co najmniej od maja było wiadomo, że będzie wojna a Polacy wyjechali sobie na wczasy. Czytałem gdzieś, że rolnicy protestowali przeciwko budowie umocnień na swoich polach, bo żniwa.

  Doktryna wojenna była idiotyczna. Dyplomatycznie też zostaliśmy rozegrani jak dzieci.

  To prawda, że nikt nie spodziewał się takiego rodzaju wojny, totalnej i manewrowej, a powinniśmy. Od paru lat doskonałym przykładem była Hiszpania.

 • jerzyb-ucholc

  Oceniono 3 razy 3

  Trzeba wydawać na wojsko nawet jak zginą tylko z honorem nie mniej jeżeli będzie tarcza antyrakietowa i system rakietowy np. Patriot to nie będzie tak źle. Dziecinadą jest jednak twierdzenie że to wystarczy. musimy mieć sojuszników i to powiązanych gospodarczo a więc euro i UE. Waszczykowski i klika pederastów doprowadzi nas pod wpływy Chińczyków i Rosji. inteligencja t. Bujak , Staniszkis, kościół pedofilski i homoseksualny, zdziczałe prawicowe dziennikarstwo, wolno nas wprowadza w tryby Rosji i Chin.Przewidział to Brzeziński.

 • anka.pano

  Oceniono 13 razy 3

  Popatrzcie na zdjęcie nr 19. Stojący w spodenkach kąpielowych panowie mają wyraźnie wypełnione majciory, widać jajka i wyposażenie. Czy przed II Wojną Światową Polacy nie byli krajem o najkrótszych penisach w Unii, jak ma to miejsce obecnie? Dzisiejszy facet z dużego miasta to siłownia, sześciopak na brzuchu i korniszonek w majtkach:(

 • mr.superlatywny

  Oceniono 7 razy 3

  A teraz pokazcie fotki z Czechoslowacji w 1938........ albo tam dzieci nie chodzily do szkoly ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje