Kaczyński chce odbudować zamki Kazimierza Wielkiego. Podpowiadamy, które najpierw

Jarosław Kaczyński na zjeździe Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze zapowiedział plan odbudowy zamków kazimierzowskich. Niestety realizacja planu może spustoszyć kasę państwa, bo w kolejce do odbudowy jest kilkadziesiąt lokalizacji. Wybraliśmy kilka, którymi państwo - naszym zdaniem - powinno się zająć w pierwszej kolejności.
1 Jarosław Kaczyński podczas zjazdu PiS-u w Przysusze przypomniał wielki plan odbudowy zamków kazimierzowskich Jarosław Kaczyński podczas zjazdu PiS-u w Przysusze przypomniał wielki plan odbudowy zamków kazimierzowskich Graf. Marta Kondrusik / Fot. Agencja Gazeta / Wikipedia / Domena publiczna

Kaczyński chce odbudować zamki Kazimierza Wielkiego. Podpowiadamy, które najpierw

W sobotę 1 lipca w Przysusze niedaleko Radomia odbył się zjazd członków Prawa i Sprawiedliwości. Prezes partii Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu mówił o dokonaniach jego partii i wyzwaniach, które stoją przed rządem Beaty Szydło. Prezes Kaczyński mówił - odwołując się do hasła przewodniego zjazdu "Polska jest jedna" - że "wspólnotę Polaków można budować m.in. poprzez piękno". - Stąd Fundusz Odnowy Zabytków, stąd plan odbudowy zamków kazimierzowskich. Tych, które budował Kazimierz Wielki. Polska musi być piękna, bo to jest też coś, co konsoliduje naszą wspólnotę - mówił Jarosław Kaczyński.

Realizacja tego planu to ogromne wyzwanie. Wszak za życia i panowania króla Kazimierza Wielkiego powstało blisko 50 (!) murowanych warowni. Żeby więc uprościć plan - wybraliśmy kilka, którymi państwo - naszym zdaniem - mogłoby się zająć w pierwszej kolejności.

2 Zamek Lipowiec w Babicach Zamek Lipowiec w Babicach Fot. Olerys / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Kaczyński chce odbudować zamki Kazimierza Wielkiego. Podpowiadamy, które najpierw

Zamek Lipowiec na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wybudowano go w systemie tzw. Orlich Gniazd (murowane warownie miały pomóc strzec granic Królestwa Polskiego), we wsi Babice w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim.

3 Zamek Tenczyn w Rudnie Zamek Tenczyn w Rudnie Fot. Szymon Kaczmarczyk / Wikipedia / CC BY-SA 4.0

Kaczyński chce odbudować zamki Kazimierza Wielkiego. Podpowiadamy, które najpierw

Zamek Tenczyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Również należy do systemu tzw. Orlich Gniazd. Powstał we wsi Rudno, w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim.

Z zamkiem związana jest legenda. Podobno w trzeciej - najgłębszej kondygnacji lochów zamkowych pod dawną kaplicą znajdują się wielkie skarby. Bogactw tych strzegą diabły pod postaciami wielkich psów. Można je wykraść przez 2 dni w roku: nocą w Boże Narodzenie i na Wielkanoc. Należy się jednak wystrzegać cienia tajemniczego rycerza, który nocą krąży po zamku, bo kto go ujrzy, już nigdy nie wraca.

4 Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu Fot. Jakub Hałun / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Kaczyński chce odbudować zamki Kazimierza Wielkiego. Podpowiadamy, które najpierw

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.) to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy w woj. śląskim, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków Orlich Gniazd.

Zamek został dwukrotnie zdobyty i spalony przez Szwedów w trakcie potopu w XVII w., nie odzyskał dawnej świetności.

5 Zamek w Mirowie Zamek w Mirowie Fot. Jakub Hałun / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Kaczyński chce odbudować zamki Kazimierza Wielkiego. Podpowiadamy, które najpierw

Zamek w Mirowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wybudowano go w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Mirów w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim.

Mocno ucierpiał podczas potopu szwedzkiego, kiedy zniszczono znaczną część murów. Mimo podjętych przez właścicieli prac remontowych powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w 1787 r. Warownia stała się źródłem kamiennego budulca dla okolicznych mieszkańców, co przyspieszyło jej spustoszenie.

6 Zamek w Olsztynie (w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim) Zamek w Olsztynie (w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim) Fot. Jakub Hałun / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Kaczyński chce odbudować zamki Kazimierza Wielkiego. Podpowiadamy, które najpierw

Zamek w Olsztynie pod Częstochową. Pierwsza wzmianka o "zamku Przymiłowice" (późniejszym Olsztynie) pochodzi z 1306 roku. Wzniesiony został na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu, rozbudowany w latach 1349-59 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, dla obrony pogranicza śląsko-małopolskiego. Od 1370 r. zamek przeszedł w ręce Władysława Jagiełły.

Warownia olsztyńska jest przykładem gotyckiej budowli zamkowej (typu wyżynnego), w jej konstrukcję włączono wapienne ostańce oraz krasowe groty, co pozwala ją zaliczyć do grupy zamków jaskiniowych.

7 Zamek w Rabsztynie Zamek w Rabsztynie Fot. Przemasban / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Kaczyński chce odbudować zamki Kazimierza Wielkiego. Podpowiadamy, które najpierw

Zamek Rabsztyn. Drewniany zamek stał tu już w XIII w. (niektórzy sądzą że nawet w XII w.), władał nim ród Toporczyków. Murowany wybudowany został za Kazimierza Wielkiego. Pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z końca XIV w. i mowa jest w nich o rycerzu Iwo z Rabsztyna, a następnie o Janie - burgrabim rabsztyńskim. Po śmierci Kazimierza zamek przeszedł w ręce prywatne w ramach spłaty jego długów. W średniowieczu zamek obejmował tylko najwyższą część wzgórza na skale (tzw. ostańcu) i składał się z wieży i budynku mieszkalnego, którego pozostałości zachowały się do dzisiaj.

8 Zamek w Międzyrzeczu Zamek w Międzyrzeczu Fot. Jerzy Strzelecki / Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Kaczyński chce odbudować zamki Kazimierza Wielkiego. Podpowiadamy, które najpierw

Zamek w Międzyrzeczu - otoczona fosą średniowieczna twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 przez Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu warownego z drugiej połowy IX wieku, zlokalizowana na pagórze o wysokości 55 m n.p.m., w widłach dwóch rzek - Obry i Paklicy.

9 Zamek w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Zamek w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Fot. Wikipedia / CC BY-SA 3.0

Kaczyński chce odbudować zamki Kazimierza Wielkiego. Podpowiadamy, które najpierw

Zamek w Kazimierzu Dolnym - zespół fortyfikacji obronnych z XIII i XIV wieku mieszczący się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w województwie lubelskim.

"Spośród trzech warowni wzniesionych na Lubelszczyźnie z fundacji Kazimierza Wielkiego - w Lublinie, Wąwolnicy i Kazimierzu Dolnym - zachowały się tylko dwie, ale jedynie kazimierski zamek zachował w swoich murach pozostałości jego najstarszej, średniowiecznej fazy. Nie był wówczas stałą siedzibą ani feudała, ani nawet przedstawiciela władzy królewskiej. Zgodnie ze słowami Długosza służył obroną miastu zarządzanego przez przedstawicieli rodów rycerskich - dzierżawców własności królewskiej, a od początku wieku XVI stał się siedzibą kazimierskiego starostwa niegrodowego. Jego pierwotny, obronny charakter potwierdza odkrycie na południowym zboczu zamkowego wzgórza wykutego w wapiennej skale rowu tzw. przekopy - okopu artyleryjskiego, który funkcjonował do końca XVI wieku." - piszą o zamku autorzy strony zabytkikazimierzdolny.pl.

Komentarze (482)
Kaczyński chce odbudować zamki Kazimierza Wielkiego. Podpowiadamy, które najpierw
Zaloguj się
 • pingwinxzy

  Oceniono 75 razy 21

  Świat idzie naprzód, nowe technologie, rozwój nauki, techniki a my będziemy inwestować w średniowiecze. Chore pomysły, chorego człowieczka.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 12 razy 12

  Troche sie spoznil. Kazdy z prezentowanych zamkow jest po czesciowej odbudowie. Czy jako hotele zarobia na siebie to inna sprawa.

 • jndy

  Oceniono 60 razy 10

  Zamki będą odbudowywane w ramach programu mieszkanie plus.
  50 zamków po 40 mieszkań w każdym to już pokażna ilość- 2000 mieszkań dla oczekujących na własne lokum. Mieszkania będą tanie, bo w standardzie średniowiecznym , a estetyka okolicy znacznie się poprawi.

 • play100cen

  Oceniono 54 razy 8

  Dobry Pan, Jarosław Wielki powinien jak najprędzej zacząć starać się o rękę Pana Orbana - władcy na Węgrzech. Poczęcie z tego związku chłopca otworzyłoby bardzo rozległe możliwości dynastyczne i wzmocniłoby nasze plany budowy tzw. Międzymorza.

 • losiu4

  Oceniono 24 razy 6

  lewactwu przypominanie historii się zawsze nie podoba. Bo oni chcą stworzyć "nowego człowieka" bez pamięci. Nasze lewusy nie są inne, co widać po wpisach :)

  Pozdrawiam

  Losiu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX