Nieznane zdjęcia przedwojennej Polski. Dawne pojazdy, eleganckie przyjęcia i prawdziwa, śnieżna zima

Polska przedwojenna

Polska przedwojenna Album 'Polska przedwojenna' Wydawnictwa BOSZ

Podziel się

Malownicze dworki, luksusowe podróże samolotem, wyjazdy "do wód" uchwycone w serii ponad dwustu unikalnych fotografii. Album "Przedwojenna Polska" odkrywa fascynujący świat rzeczywistości II Rzeczpospolitej. My publikujemy część tych wyjątkowych fotografii.

Pejzaż II Rzeczpospolitej to tętniące życiem ulice, żwawo rozwijające się sieci komunikacyjne, idylliczne dworskie obrazy, ale równocześnie widok maszerujących pełnych nadziei żołnierzy Legionów. Na krakowskich ulicach ustawiają się kolejki pod cukierniami, sportowcy uczestniczą w pierwszych zawodach na Krupówkach, a na Okęciu ląduje pierwszy samolot. Piękno tego okresu przedstawia album "Polska przedwojenna" Wydawnictwa BOSZ. Unikatowe zdjęcia oddają różnorodny obraz tego okresu.

Na zdjęciu: Autobus kursujący na trasie Kraków - Miechów, 1932 rok

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (283)
Nieznane zdjęcia przedwojennej Polski. Dawne pojazdy, eleganckie przyjęcia i prawdziwa, śnieżna zima
Zaloguj się
 • magwol2

  Oceniono 51 razy 31

  Brakuje trochę kuchni dla bezdomnych, szmaciarzy, prac interwencyjnych przy kopaniu rowów, zakonnych ochronek dla dzieci biedoty i innych uroków tej krainy mlekiem i miodem płynącej.

 • zdziwiony6

  Oceniono 30 razy 24

  Przedwojenną Polskę, a zwłaszcza Warszawę, znam z opowieści nieżyjących już dziadków. Te eleganckie przyjęcia, podróże na narty, samochody itp. były dostępne niewielkiej grupie ludzi. Dziadkowie należeli do inteligencji, byli wykształceni i żyli na przyzwoitym poziomie ale mieli oczy otwarte i widzieli Polskę, która rzadko była fotografowana. Uważali, że 70% ówczesnego społeczeństwa to biedota, która miała problemy z wyżywieniem rodzin.

 • cehaem

  Oceniono 46 razy 20

  Tak sie buduje mit krainy mlekiem i miodem plynacej, ktora zepsuli po wojnie zli komunisci. Tymczasem II RP byla jednym z pieciu najbardziej zacofanych panstw Europy. Niestety ludzie, ktorzy pamietaja owczesna nedze juz wymarli a tam, jak wiadomo, zdjec do albumu nie robiono. Ale wystarczy siegnac do pamietnikow np wiejskich nauczycieli, zeby zobaczyc, jak to wygladalo w rzeczywistosci.

 • captain_planet

  Oceniono 24 razy 20

  Piękne. A w ówczesnej polityce równie piękny b...l, partyjniactwo, karierowictwo i prywata. Jak dziś.

 • herbalworld

  Oceniono 26 razy 16

  Był głód,smród i nędza.Niemcy jak wkroczyli w 1939 na wschodnie tereny Polski, to był dla nich szok.Nie wiedzieli, że europejski kraj może wyglądać, jak bantustan afrykański.

 • lubat

  Oceniono 22 razy 14

  Niedawno czytałem wspomnienia barda Warszawy Stanisława Grzesiuka. Mieszkał na Czerniakowie, w dzielnicy miasta stołecznego, gdzie nie było prądu, a większość ulic nie miała nawet bruku, nie wspominając o kanalizacji.
  Innym razem w pamiętnikach chłopów polskich było o tym, że bardzo często synowie chłopscy dopiero w wojsku mieli swoje własne buty i trzy posiłki dziennie.

 • krystin9

  Oceniono 23 razy 13

  Jakie "nieznane"? To są zdjęcia elit z pierwszych stron gazet ówczesnej Polski. Miałam w domu całe oprawione roczniki np. "Ilustracji" (tygodnik)
  Szczególnie fajne jest to upozowane zdjęcie chłopów z Wołynia! A tam była taka bieda i głód, że na całą rodzinę była jedna para butów. (wiem od matki) - kto mógł, to uciekał "za chlebem" do Ameryki i Kanady.

 • horatio_valor

  Oceniono 33 razy 11

  Wszystko ładnie pięknie, ale nie chcielibyśmy dziś żyć w takim kraju, jakim była II RP. Wojskowa dyktatura ciemniaków, kto wie, czy nie gorsza niż PRL. Cenzura, układy i korporacje zawodowe, szklane sufity dla ludzi bez chodów. Powszechna bombastyczna propaganda, waląca w bębny nacjonalizmu i militaryzmu. Wszechwładza hierarchów katolickich, tak ciemnogrodzkich, że Rydzyk przy nich to oświecony postępowiec. Możliwości kariery dla nie-Polaków (Żydów, Litwinów, Ukraińców itp.) mocno ograniczone. Gospodarczo w ogonie Europy, olbrzymie dysproporcje majątkowe i w poziomie życia.

  Owszem, Wieniawa sączył koniaczek przy salonowych pogawędkach z Zulą Pogorzelską, a w tym czasie biedota przymierała głodem, nie mając większych szans na poprawę losu. To nie komunistyczna propaganda, to realny obraz, tylko że w latach komuny wyidealizowaliśmy sobie obraz II RP, uznając, że komuna we wszystkim łże. Tu akurat łgać nie musiała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje