Kwitnie kult ofiar smoleńskich. Właśnie powstał nowy pomnik. Upamiętnień jest już ponad 400

Jarosław Kaczyński składa kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Łodzi.

Jarosław Kaczyński składa kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Łodzi. źródło: Twitter / PiS

Podziel się

Nowy pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej odsłonięty został 19 maja w Łodzi. Do tej pory w mieście były dwie tablice i głaz. W całej Polsce jest ponad 400 różnego rodzaju upamiętnień katastrofy smoleńskiej - pomników, tablic, głazów, krzyży, instalacji i innych. Przypominamy dotychczasowe, mniej i bardziej udane, realizacje.

- Smoleńsk musi być pamięcią wspólną, niezależnie od tego, co tam się naprawdę stało - powiedział Jarosław Kaczyński podczas odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Łodzi.

Lech Kaczyński podczas odsłonięcia pomnika Ofiarach Katastrofy Smoleńskiej w Łodzi.źródło: Twitter / PiS

Kult smoleński

W samej tylko Warszawie jest sześć pomników, cztery głazy, ponad 30 tablic i jedno drzewo. Nadal nie powstał jednak zapowiadany od lat pomnik na Krakowskim Przedmieściu, choć pojawiały się liczne pomysły na jego realizację. Przed 7. rocznicą katastrofy smoleńskiej poseł PiS pochwalił się w rozmowie z 'Wyborczą', że na budowę dwóch pomników w Warszawie zebrano już milion złotych. Lada dzień ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny. Pomniki - jeden pamięci ofiar katastrofy, a drugi Lecha Kaczyńskiego - mają stanąć przy Krakowskim Przedmieściu za rok.

Są też plany budowy pomników prezydenta Kaczyńskiego w Szczecinie (teren zaoferowała Solidarność) i Białymstoku (o jego budowie zdecydowali dopiero co radni).

Mapę wszystkich upamiętnień można zobaczyć w serwisie BIQData.

Wszystkie zdjęcia

Najnowsze informacje