Te zdjęcia przeszły do historii. Są wyjątkowe [30 LAT REUTERS PICTURES]

YANNIS BEHRAKIS/REUTERS

Podziel się

Kwiecień 1992 r., granica iracko-turecka, koniec I wojny irackiej. Kurdyjscy uchodźcy walczą o bochenek chleba z pomocy humanitarnej. Tak relacjonował to fotograf, Jannis Behrakis: "Pod koniec pierwszej wojny w Iraku 1,5 miliona Kurdów próbowało uciec do Turcji przed siłami lojalnymi wobec Saddama Husajna. Około połowa z nich utknęła w górach na granicy syryjsko-tureckiej. Było tam zimno, leżał śnieg. Pojechałem autostopem - traktorem ciągnącym wóz pełen chleba dla tych uchodźców".

Według relacji Behrakisa "traktor został dosłownie zaatakowany przez ludzi, którzy zaczęli walczyć [o chleb] między sobą i z pracownikami humanitarnymi. Uchodźcy byli tak zdesperowani, że pracownicy humanitarni się poddali. Zdjęcia takie, jak to, wzmagały presję na turecki rząd, by na poważnie zajął się dostarczeniem pomocy dla Kurdów".

Wszystkie zdjęcia
Komentarze (57)
Te zdjęcia przeszły do historii. Są wyjątkowe [30 LAT REUTERS PICTURES]
Zaloguj się
 • cholonek

  Oceniono 113 razy 103

  Większość z tych obrazków zawdzięczamy politykom - celebryckim kukłom, wystrojonym w granatowe garniturki, ze sztucznymi uśmieszkami poprzyklejanymi byle jak do złodziejskich ryjów.

 • rookie35

  Oceniono 80 razy 74

  "....Ludzie ludziom zgotowali ten los..." :-(

 • s0ap

  Oceniono 58 razy 56

  Koszmar na Ziemi.

  Zdjęcia dla tych, którzy myślą, że kolor skóry, wyznanie i język mają jakiekolwiek znaczenie...

  Otóż mają, dla tych którzy nami rządzą, aby raz na jakiś czas, wysłać nas na rzeź w imię szczytnej idei, jaką jest "racja stanu".

 • emeralda

  Oceniono 29 razy 29

  Najgorsze jest to, że na większości tych zdjęć jest śmierć. Właściwie nic w tym dziwnego, dlaczego nie miałoby nas interesować coś, od czego nikt z nas nie ucieknie? Jednak z drugiej strony śmierć oglądana codziennie powszednieje. Kiedyś czegoś takiego mógł doświadczyć żołnierz na froncie, teraz doświadczają tego wszyscy.

  Jakiś czas temu przejeżdżałam obok wypadku samochodowego, możecie sobie wyobrazić jak to wyglądało, wiele razy widzieliście to na zdjęciach i w telewizji - karetki, policja, rozbite samochody, a na trawie czarne worki. Przejechałam, spojrzałam, pojechałam. Dopiero wieczorem w domu zorientowałam się, że widziałam tragedię i nic nie poczułam. To mnie przeraziło. Od tego czasu przestałam oglądać wiadomości. Słucham radia.
  Powiecie, że to głupie, że nie można odcinać się od świata i udawać, że jest lepszy niż jest? Macie rację, dlatego nie zamierzam rezygnować z radia. Ale zrezygnuję z obrazów w telewizji. Na początku myślałam, że jestem naiwna i że po prostu teraz tak wygląda dziennikarstwo. Ale wiecie co? Nie wszędzie.

  Od czasu do czasu poczytuję sobie portal BBC. Są tam i filmiki, jeśli dotyczą np. wojny, dołączone jest do nich ostrzeżenie, że materiał jest drastyczny. Powiem Wam, że w tych drastycznych materiałach jeszcze nie znalazłam nic drastycznego. Wygląda na to, że w polskie i brytyjskie media mają zupełnie inne standardy. A na koniec (wreszcie) coś o brytyjskim radiu. Słuchałam wiadomości BBC i - zupełnie jak u nas. Tam przerabiają drogę i korki, tu skandal z politykiem, tam przekręt z przetargiem, tu rośnie bezrobocie, a na dodatek brakuje na służbę zdrowia. A na sam koniec taka informacja: „Dnia tego i tego, w miejscowości takiej i takiej, w domu jednorodzinnym znaleziono zwłoki 4 osób. Policja prowadzi śledztwo.” Koniec wiadomości. Wyobrażacie sobie, jak taką wiadomość przekazano by w Polsce? I czy w ogóle starczyłoby czasu, aby powiedzieć o czymś innym? Coś jest nie tak.

  To najdłuższy komentarz jaki kiedykolwiek napisałam, to pewnie dlatego że na BBC nie ma komentarzy i jestem na głodzie. Mam nadzieję, że nikt Was nie zmusza do czytania komentarzy :)

 • cholonek

  Oceniono 46 razy 28

  "Kanoniczne"...
  Ach! Jaki piękny jest język czerski!

  Ale może jednak niektóre z tych zdjęć są Nikoniczne?

 • alexx42

  Oceniono 21 razy 19

  żal, że w takich konfliktach najbardziej cierpi ludność cywilna, dzieci:(

 • c.bolek

  Oceniono 23 razy 17

  Rozpacz, smutek i may czlowiek naprzeciw wydarzeniom i innym ludziom, ktorzy maja go "gdzies" :-(

 • men_53

  Oceniono 28 razy 14

  Naprawdę wierzycie, że istota wszechmocna, sprawiedliwa i miłosierna mogła stworzyć ten przerażający świat ?
  A dziś, widząc ten ogrom cierpień nie powie przepraszam, nie naprawi wszystkiego lub nie zniszczy jednym gestem ?

 • aga4023

  Oceniono 16 razy 14

  zdjęcie rodziców z trumienką dziecka i krzyżem...samotnych na pustej drodze...rozwala

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje