Na 'emerytowanego zbawcę narodu' ma jeszcze czas, na razie rządzi Polską. Dziś Jarosław Kaczyński kończy 70 lat

W słynnym wywiadzie Teresy Torańskiej z 1994 r. Jarosław Kaczyński pytany o to, jak wyobraża sobie swoją przyszłość, powiedział, że chciałby być 'emerytowanym zbawcą narodu'. Już dawno zapowiadał, że 'pobije rekord kanclerza Adenauera' i 'będzie rządzić do dziewięćdziesiątki'. W 70. rocznicę urodzin Jarosław Kaczyński jest bliżej spełniania swoich marzeń niż kiedykolwiek wcześniej. Zobacz najważniejsze momenty w jego politycznej karierze.
Lech i Jarosław Kaczyńscy Lech i Jarosław Kaczyńscy arch. prywatne, jaroslawkaczynski.info

Urodzony na warszawskim Żoliborzu

Jarosław Kaczyński - razem z bratem bliźniakiem Lechem - urodził się 18 czerwca 1949 r. w Warszawie na Żoliborzu. Ojciec, Rajmund Kaczyński, z zawodu był inżynierem. Jako żołnierz Armii Krajowej brał udział w powstaniu warszawskim. Matka Kaczyńskich, Jadwiga, należała do Szarych Szeregów, z wykształcenia była filologiem polskim (zawodowo związana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).

Patrząc na zdjęcie niemowlaków, nie sposób stwierdzić, że patrzymy na jednego z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych polityków w polskiej historii. Polityczny temperament Kaczyńskiego znany jest od dawna. 

- Jarek, jesteś jednym z najbardziej nielubianych polityków - stwierdza Teresa Torańska w rozmowie z Kaczyńskim w 1994 r. - I bardzo dobrze - odpowiada Kaczyński. - Nie jest ci przykro? - dopytuje dziennikarka. - W najmniejszym stopniu - replikuje Kaczyński i dodaje: - Zrozum, ze mną nagrano kilka tysięcy metrów taśmy i z reguły puszczano najgorsze kawałki, sekowano nas w sposób straszliwy. Nawet, wiesz, tę moją tłustą, fatalną fizjonomię filmowano tak, by była po prostu monstrualna.

Jarosław i Lech Kaczyńscy w filmie 'O dwóch takich, co ukradli księżyc' Jarosław i Lech Kaczyńscy w filmie 'O dwóch takich, co ukradli księżyc' EAST NEWS

"O dwóch takich, co ukradli księżyc"

W 1962 roku bracia zagrali role Jacka (Lech) i Placka (Jarosław) w filmie 'O dwóch takich, co ukradli księżyc' w reżyserii Jana Batorego, ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem.

- To były dwa czorty, które ze swoją piękną matką mieszkały w tym samym hotelu i przewracały go do góry nogami - wspominał bliźniaków w 'Gazecie Wyborczej' Marek Kondrat. - Byli żywiołem nie do opanowania, problemem edukacyjnym dla wszystkich, bo, żeby zrobili coś na gwizdek, trzeba ich było najpierw spacyfikować. Oni byli żywi, normalni, niezwykle inteligentni i, co ważne, wspierali się, jeden miał koło siebie drugiego.

Zdjęcia: Archiwum rodzinne / jarosławkaczynski.info
archiwum rodzinne / jarosławkaczynski.info

Jarosław Kaczyński w 1990 roku Jarosław Kaczyński w 1990 roku Fot. Piotr Wójcik / Agencja Gazeta

Po stronie opozycji

Jarosław Kaczyński w działalność opozycyjną zaangażował się jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych. Jednak jak sam powiedział w latach 90. Tomaszowi Grabowskiemu, polskiemu politologowi z Berkeley, w okresie tym jego 'pozycja polityczna była w zasadzie żadna'

- Wtedy niemałą część życia spędzałem w kolejkach, po jedzenie dla siebie, a w szczególności dla kotów, które musiałem żywić - mówił Kaczyński, wspominając lata 80.

Słynna stała się anegdota o tym, jak Jarosław Kaczyński 'spał do południa', kiedy wybuchł stan wojenny. - Obudziłem się więc w południe i poszedłem do kościoła w kompletnej nieświadomości. Słyszałem tylko, jak mama ma pretensje do ojca, że nie zapłacił rachunku, bo telefon jest wyłączony. (...) W kościele panował potworny tłok, ale akurat tego dnia był u nas Obraz NMP. Kazanie ks. Boguckiego wydawało mi się też jakieś dziwne. I powoli zacząłem się orientować, co się stało... - mówił Kaczyński w wywiadzie udzielonym Teresie Bochwic w 1991 r.

Lech Wałęsa, Lech (L) i Jarosław(P) Kaczyńscy na spotkaniu w Stoczni Gdańskiej, 08.07.1990 Lech Wałęsa, Lech (L) i Jarosław(P) Kaczyńscy na spotkaniu w Stoczni Gdańskiej, 08.07.1990 Fot. Tomasz Wierzejski / AG

Kaczyński przy Okrągłym Stole

W 1989 r. brał udział w obradach Okrągłego Stołu oraz został wybrany na senatora I kadencji.

- Ja generalnie nie krytykuję Okrągłego Stołu. Uważam nawet, że w tamtym czasie odegrał pożyteczną rolę - mówi Kaczyński w rozmowie z Torańską. Jednocześnie już wtedy krytykuje powstały w jego wyniku 'układ'. - Okrągły Stół miał swoją logikę społeczną i ekonomiczną, nigdzie niezanotowaną, którą jednak kolejne nasze ekipy rządowe podtrzymywały, a która z perspektywy strony rządowej mniej więcej wyglądała tak: dokonujemy w Polsce zmian, zgoda, są one potrzebne, ale muszą one przebiegać w sposób taki, by nie naruszyły interesów nomenklatury. Te interesy, owszem, zostaną zredefiniowane, czyli naszym interesem nie będzie już, żeby tutaj rządzić, my z rządzenia w zasadzie możemy zrezygnować, ale my mamy interesy ekonomiczne, chcemy je zachować i dlatego najlepiej będzie, jak nasza nomenklatura zostanie nową klasą średnią, która tutaj zacznie powstawać - mówił przyszły prezes PiS.

Lech Wałęsa i Jarosław Kaczyński w Stoczni Gdańskiej w 1990 r. Lech Wałęsa i Jarosław Kaczyński w Stoczni Gdańskiej w 1990 r. Fot. TOMASZ WIERZEJSKI / AG

U boku Lecha Wałęsy

W 1990 r. Kaczyński zostaje szefem kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy. Wałęsa wyznaczył Kaczyńskich do negocjacji z satelickimi do niedawna dla PZPR partiami (Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym i Stronnictwem Demokratycznym). Kaczyński przekonał ich, by utworzyły rząd razem z obozem Solidarności, dzięki czemu powstał pierwszy niekomunistyczny rząd, kierowany przez Tadeusza Mazowieckiego.

W tym samym roku Kaczyński zakłada Porozumienie Centrum - swoją pierwszą partię polityczną, która początkowo sprzyja Wałęsie.

Kaczynski Oleszewski Kaczynski Oleszewski For. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Rząd Oleszewskiego

W 1992 r. Jarosław Kaczyński współtworzy rząd Jana Olszewskiego, który upadł, zanim upłynęło pół roku w wyniku tzw. 'nocy teczek'. - To był bardzo ważny zwrot w historii Polski. Dokładnie w trzy lata po wyborach czerwcowych pewien etap - żeby Polska nie była krajem postkomunistycznym czy też postkolonialnym - się wówczas skończył, niestety skończył się przegraną. Gdyby wtedy wszystko potoczyło się inaczej, Polska byłaby lepsza, silniejsza, bogatsza, ilość społecznego nieszczęścia byłaby znacznie mniejsza. Jako naród bylibyśmy w nieporównanie lepszej kondycji - mówił 10 lat później Kaczyński.

Warszawa, 4 czerwca 1993 r., Jarosław Kaczyński (w środku) i Antoni Macierewicz podczas manifestacji w rocznicę obalenia rządu Jana Olszewskiego Warszawa, 4 czerwca 1993 r., Jarosław Kaczyński (w środku) i Antoni Macierewicz podczas manifestacji w rocznicę obalenia rządu Jana Olszewskiego Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

W rządzie Olszewskiego

Chociaż - jak ocenia Andrzej Friszke - w na początku lat 90. Jarosław Kaczyński "był prawą ręką i trochę mózgiem Wałęsy", między politykami doszło do konfliktu. 

W 1993 r. Kaczyński organizuje protesty przeciw Wałęsie. Padają słynne hasła: 'Bolek do Tworek', 'Bolek do Moskwy', 'Bolek na Kreml'. Palona jest też kukła Lecha Walesy.

WYBORY PARLAMENTARNE 2001 WYBORY PARLAMENTARNE 2001 Fot. Gra?yna Jaworska / AG???????

Początek Prawa i Sprawiedliwości

W 2001 r. bracia Kaczyńscy tworzą nową partię. Prawo i Sprawiedliwość zdobywa w wyborach 9,5 proc. głosów i 44 mandaty poselskie.

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Pierwszy rząd PiS

W 2005 r. PiS ponosi podwójne zwycięstwo - partia tworzy koalicyjny rząd, a Lech Kaczyński zostaje prezydentem. Rok później Jarosław Kaczyński zostaje premierem. W 2007 r. PiS traci władzę i na 8 lat przechodzi do opozycji.
 

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

Tragedia w Smoleńsku

W 2010 r. miejsce ma katastrofa smoleńska, w której Jarosław Kaczyński traci brata i wielu polityków swojej formacji. Przegrywa również w wyborach prezydenckich z Bronisławem Komorowskim. 

- Niezależnie, jaka była przyczyna tej katastrofy, co doprowadziło do tego, że samolot się rozbił, z tego, co wiemy, możemy już dzisiaj powiedzieć: zostali zdradzeni o świcie - mówił Kaczyński w pierwszą rocznicę tragedii. W kolejnych latach temat Smoleńska regularnie powracał w jego przemówieniach.

Wieczor Wyborczy w PiS Wieczor Wyborczy w PiS Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Pełnia władzy w rękach PiS

Rok 2015 to polityczny triumf Prawa i Sprawiedliwości. Prezydentem zostaje Andrzej Duda, a partia Kaczyńskiego zdobywa samodzielną większość w Sejmie i Senacie.

- To my prezentujemy prawdę, demokrację i wolność. My jesteśmy partią wolności. Polska jest dzięki nam dzisiaj krajem wolności, jednym z niewielu w Europie. Ci, którzy by chcieli przywrócić zasady darwinizmu społecznego, dzisiaj z nami zaciekle w Polsce i za granicą walczą, bo oni w ramach tych zasad byli dobrzy, bo byli silni, bo byli w stanie wszystko sobie załatwić i są oczywiście tacy, którzy po prostu dają się oszukiwać, którzy są naiwni, którzy spojrzą na jakąś telewizję i przyjmują, że to, co tam mówią czy pokazują to jest prawda. Otóż nie, to jest nieprawda. Jest wielki mechanizm kłamstwa w Polsce, oszukiwania ludzi, ale mimo tego mechanizmu zwyciężyliśmy, zwyciężamy i zwyciężymy - mówił po wygranej Kaczyński.

Jarosław i Lech Kaczyńscy w Sejmie w 2001 roku Jarosław i Lech Kaczyńscy w Sejmie w 2001 roku Fot. Sławomir Kamiński / AG

Jarosław i Lech Kaczyńscy

A oto jeszcze parę archiwalnych zdjęć Kaczyńskiego. Tu bracia Kaczyńscy z Markiem Kotlinowskim i Antonim Macierewiczem w Sejmie w 2001 roku. 

Jarosław Kaczyński w 2004 roku w czasie expose Maka Belki Jarosław Kaczyński w 2004 roku w czasie expose Maka Belki Fot. Wojciech Olkuśnik / AG

Jarosław Kaczyński w 2004 roku

W sejmowych ławach: Kaczyński m.in. z Ludwikiem Dornem i Kazimierzem Marcinkiewiczem śmieją się do Donalda Tuska.

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk w czasie spotkania w red. 'Faktu' Jarosław Kaczyński i Donald Tusk w czasie spotkania w red. 'Faktu' Fot. Wojciech Olkuśnik / AG

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk

Politycy w czasie spotkania w redakcji "Faktu" w 2007 r.

Więcej o:
Komentarze (239)
W 70. urodziny Jarosław Kaczyński ma powody do świętowania. Zobacz najważniejsze momenty z jego życia
Zaloguj się
 • iso2

  Oceniono 45 razy 35

  Dzień w którym zobaczę w gazecie "ten" nekrolog będzie najszczęśliwszym dniem dla Polski

 • biesczad1

  Oceniono 34 razy 32

  Skoro na emeryturę w wieku 65. lat wysyłamy szarego Polaka, to dlaczego nie możemy tego zrobić z szeregowym posłem?...

 • andrzej2310

  Oceniono 36 razy 26

  Życzę temu panu, aby doczekał rozliczenia swoich rządów przed wolnym sądem.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 31 razy 25

  Dużo zdrowia, towarzyszu prezesie, żebyście doczekali odsiadki i widzieli, jak wasze fagasy na wyprzódki obciążają was winą, by ratować własne tyłki.

 • sector23

  Oceniono 27 razy 21

  70 lat kończy?! I wystarczy..... wszystkiego najgorszego "zbafffco".
  ps. Wyglada na co najmniej 80.. podły staruch.

 • andrew1507

  Oceniono 22 razy 20

  Kiedy rozprawa w sprawie przywłaszczenia koperty z 50 000 zł ?
  Czy zapłacił podatek od te sumy?

 • andrew1507

  Oceniono 22 razy 20

  Odsuńcie tego dyktatora od niszczenia Polski w każdych wyborach.
  PRECZ z KACZYZMEM
  Dość meneli i idiotów na salonach

 • roll

  Oceniono 26 razy 20

  Jeden z największych szkodników polskiej "polityki".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX