Ledwo wrócili, już znikają. Sejmowe posiedzenia coraz krótsze. Opozycja ma wytłumaczenie

Sejmowe posiedzenie znów będzie krótsze - posłowie dopiero za dwa tygodnie wrócą do ław. Zdaniem opozycji Prawo i Sprawiedliwość w ten sposób unika zainteresowania opinii publicznej podczas trwającej kampanii wyborczej. - Otrzymałem odpowiedź, że w trakcie kampanii takich projektów procedować nie będziemy - przekonuje wicemarszałek Stanisław Tyszka z Kukiz'15.
Pusty Sejm Pusty Sejm Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Krótkie obrady Sejmu. 52 dni przerwy i 2 dni pracy

Najwidoczniej pozostaje przywyknąć do tego, że ławy w Sejmie coraz częściej będą puste. Po 52 dniach przerwy wakacyjnej posłowie ledwo wrócili na Wiejską, a już zakończyli posiedzenie.

Pierwsze powakacyjne obrady miały trwać 4 dni, co w tej kadencji Sejmu jest raczej niespotykane, tymczasem zostały ostatecznie skrócone do zaledwie dwóch. Kolejne posiedzenie ma rozpocząć się 2 października, a więc posłów zobaczymy na Wiejskiej za 17 dni.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński Marszałek Sejmu Marek Kuchciński Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Październikowe obrady Sejmu skrócone, o jeden dzień

Generalnie, o czym pisaliśmy też na Gazeta.pl, zwłaszcza w tym roku posłowie się nie przepracowują. O ile w 2017 roku mieli 53 dni wakacji - absolutny rekord, tak w tym 'aż' o dzień mniej. Jednak skracanie obrad w VIII kadencji Sejmu przez marszałka Marka Kuchcińskiego stało się już normą.

W kwietniu posłowie obradowali np. zaledwie trzy dni, w maju miało to być cztery dni, ale... posiedzenie skrócono do trzech. Analogiczna sytuacja będzie mieć miejsce także w październiku. Jak podaje 300Polityka, zaplanowane na 2-5 października posiedzenie zostanie skrócone o jeden dzień.

Poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański w Sejmie Poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański w Sejmie Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Cymański: Może za bardzo się spieszyliśmy

To nagłe spowolnienie zauważają posłowie: zdarzało się, jak np. w przypadku ustaw sądowych, że Sejm pracował do późnej nocy, by w ekspresowym tempie wprowadzać kolejne projekty. Może więc prace Sejmu są źle zorganizowane?

Skracanie obrad Sejmu skomentował także Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski, który jest członkiem klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Uważam, że w niektórych sprawach może za bardzo się spieszyliśmy - stwierdził Cymański w rozmowie z RMF FM.

Poseł zaznaczył przy tym, że taka organizacja prac zupełnie nie świadczy o 'lenistwie' posłów, a o 'ewentualnej nadaktywności'.

Posłowie PiS, m.in. wicemarszałkowie Sejmu: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, w Sejmie Posłowie PiS, m.in. wicemarszałkowie Sejmu: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, w Sejmie Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Skracanie obrad Sejmu. Winny? Marek Kuchciński

Na krótkie posiedzenia Sejmu narzekał niedawno, choć w innym kontekście, w rozmowie z Gazeta.pl Jacek Protasiewicz, członek klubu PSL-UED. Jako winnego tej sytuacji wskazywał marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który skraca je tak, że odbywają się 2-3 dni, najczęściej dwa razy w miesiącu.

Stanisław Tyszka, poseł Kukiz'15, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, poseł Kukiz'15, wicemarszałek Sejmu Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Tyszka: Kampania stoi na drodze projektom

W rozmowie z RMF FM wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15 Stanisław Tyszka powiedział za to, że krótsze posiedzenia wynikają po trosze z decyzji władzy. - Chciałem, żeby był procedowany nasz projekt o likwidacji straży miejskich, ale niestety otrzymałem odpowiedź, że w trakcie kampanii takich projektów procedować nie będziemy - wskazał w rozmowie ze stacją.

Nie tak dawno w podobnym tonie, w rozmowie z Gazeta.pl wypowiadał się poseł Piotr Apel z Kukiz'15:

Pytanie, czy to nie ucieczka przed odmrażaniem projektów. Pokazaniem przez PiS, że wszystko, co miało do zaoferowania, już zrobiło.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o:
Komentarze (40)
Posiedzenie Sejmu znów skrócone. Opozycja obwinia PiS o unikanie obrad
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 20 razy 8

  W sumie... Jakby mi jakiś frajer płacił, nawet gdy nie przychodzę do roboty, to też bym leżał kołami do góry.

 • antekpociecha

  Oceniono 11 razy 7

  Bo oni zdają sobie sprawę że każde ich wyimaginowane "obrady" i otwarcie pisowskiej gęby to utrata punktów dla tej sekty.

 • Ewa Pol

  Oceniono 11 razy 7

  Teatr jednego kurdupla zamknięty i co mi zrobicie.

 • kuba161048

  Oceniono 29 razy 7

  A po co mają się spotykać skoro wszystko już ustalone na Nowogrodzkiej.

 • def11

  Oceniono 16 razy 6

  Wydmuszka jakim stał się parlament za PiS-u, będzie obradował tylko gdy interes dla partii będzie .

 • niko8472

  Oceniono 18 razy 6

  Po co wogole sie zbiera ten Sejm czy jak to sie tam nazywa? "O obecnosci posla na posiedzeniu swiadczy fakt brania udzialu w glosowaniu". Glosowac moga w domu, pan prezes juz powie jak.

 • loneman

  Oceniono 5 razy 5

  Sejm sluzy teraz tylko legitymizacji wladzy absolutnej Pissu - kiepska fasada rezimu kaczystowskiego.

 • damtek

  Oceniono 7 razy 5

  Spotkajmy się 16.09 o godzinie 15.00 w Warszawie na Placu Powstańców Warszawy.

  Załóżcie koszulki z napisem #KONSTYTUCJA i przyjdźcie.

  Jeśli ich jeszcze nie macie, będą dla Was czekać na miejscu.

  #MyJesteśmyKonstytucją
  #ToJaUbralemPomnik
  #WszyscyRówniWobecKonstytucji
  #Kod

 • damtek

  Oceniono 5 razy 5

  Polexit czy pisexit.
  Ty wybieraszt

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX