Ledwo wrócili, już znikają. Sejmowe posiedzenia coraz krótsze. Opozycja ma wytłumaczenie

Sejmowe posiedzenie znów będzie krótsze - posłowie dopiero za dwa tygodnie wrócą do ław. Zdaniem opozycji Prawo i Sprawiedliwość w ten sposób unika zainteresowania opinii publicznej podczas trwającej kampanii wyborczej. - Otrzymałem odpowiedź, że w trakcie kampanii takich projektów procedować nie będziemy - przekonuje wicemarszałek Stanisław Tyszka z Kukiz'15.
1 Pusty Sejm Pusty Sejm Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Krótkie obrady Sejmu. 52 dni przerwy i 2 dni pracy

Najwidoczniej pozostaje przywyknąć do tego, że ławy w Sejmie coraz częściej będą puste. Po 52 dniach przerwy wakacyjnej posłowie ledwo wrócili na Wiejską, a już zakończyli posiedzenie.

Pierwsze powakacyjne obrady miały trwać 4 dni, co w tej kadencji Sejmu jest raczej niespotykane, tymczasem zostały ostatecznie skrócone do zaledwie dwóch. Kolejne posiedzenie ma rozpocząć się 2 października, a więc posłów zobaczymy na Wiejskiej za 17 dni.

2 Marszałek Sejmu Marek Kuchciński Marszałek Sejmu Marek Kuchciński Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Październikowe obrady Sejmu skrócone, o jeden dzień

Generalnie, o czym pisaliśmy też na Gazeta.pl, zwłaszcza w tym roku posłowie się nie przepracowują. O ile w 2017 roku mieli 53 dni wakacji - absolutny rekord, tak w tym 'aż' o dzień mniej. Jednak skracanie obrad w VIII kadencji Sejmu przez marszałka Marka Kuchcińskiego stało się już normą.

W kwietniu posłowie obradowali np. zaledwie trzy dni, w maju miało to być cztery dni, ale... posiedzenie skrócono do trzech. Analogiczna sytuacja będzie mieć miejsce także w październiku. Jak podaje 300Polityka, zaplanowane na 2-5 października posiedzenie zostanie skrócone o jeden dzień.

3 Poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański w Sejmie Poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański w Sejmie Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Cymański: Może za bardzo się spieszyliśmy

To nagłe spowolnienie zauważają posłowie: zdarzało się, jak np. w przypadku ustaw sądowych, że Sejm pracował do późnej nocy, by w ekspresowym tempie wprowadzać kolejne projekty. Może więc prace Sejmu są źle zorganizowane?

Skracanie obrad Sejmu skomentował także Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski, który jest członkiem klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Uważam, że w niektórych sprawach może za bardzo się spieszyliśmy - stwierdził Cymański w rozmowie z RMF FM.

Poseł zaznaczył przy tym, że taka organizacja prac zupełnie nie świadczy o 'lenistwie' posłów, a o 'ewentualnej nadaktywności'.

4 Posłowie PiS, m.in. wicemarszałkowie Sejmu: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, w Sejmie Posłowie PiS, m.in. wicemarszałkowie Sejmu: Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, w Sejmie Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Skracanie obrad Sejmu. Winny? Marek Kuchciński

Na krótkie posiedzenia Sejmu narzekał niedawno, choć w innym kontekście, w rozmowie z Gazeta.pl Jacek Protasiewicz, członek klubu PSL-UED. Jako winnego tej sytuacji wskazywał marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który skraca je tak, że odbywają się 2-3 dni, najczęściej dwa razy w miesiącu.

5 Stanisław Tyszka, poseł Kukiz'15, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, poseł Kukiz'15, wicemarszałek Sejmu Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Tyszka: Kampania stoi na drodze projektom

W rozmowie z RMF FM wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15 Stanisław Tyszka powiedział za to, że krótsze posiedzenia wynikają po trosze z decyzji władzy. - Chciałem, żeby był procedowany nasz projekt o likwidacji straży miejskich, ale niestety otrzymałem odpowiedź, że w trakcie kampanii takich projektów procedować nie będziemy - wskazał w rozmowie ze stacją.

Nie tak dawno w podobnym tonie, w rozmowie z Gazeta.pl wypowiadał się poseł Piotr Apel z Kukiz'15:

Pytanie, czy to nie ucieczka przed odmrażaniem projektów. Pokazaniem przez PiS, że wszystko, co miało do zaoferowania, już zrobiło.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Komentarze (40)
Posiedzenie Sejmu znów skrócone. Opozycja obwinia PiS o unikanie obrad
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 20 razy 8

  W sumie... Jakby mi jakiś frajer płacił, nawet gdy nie przychodzę do roboty, to też bym leżał kołami do góry.

 • antekpociecha

  Oceniono 11 razy 7

  Bo oni zdają sobie sprawę że każde ich wyimaginowane "obrady" i otwarcie pisowskiej gęby to utrata punktów dla tej sekty.

 • Ewa Pol

  Oceniono 11 razy 7

  Teatr jednego kurdupla zamknięty i co mi zrobicie.

 • kuba161048

  Oceniono 29 razy 7

  A po co mają się spotykać skoro wszystko już ustalone na Nowogrodzkiej.

 • def11

  Oceniono 16 razy 6

  Wydmuszka jakim stał się parlament za PiS-u, będzie obradował tylko gdy interes dla partii będzie .

 • niko8472

  Oceniono 18 razy 6

  Po co wogole sie zbiera ten Sejm czy jak to sie tam nazywa? "O obecnosci posla na posiedzeniu swiadczy fakt brania udzialu w glosowaniu". Glosowac moga w domu, pan prezes juz powie jak.

 • loneman

  Oceniono 5 razy 5

  Sejm sluzy teraz tylko legitymizacji wladzy absolutnej Pissu - kiepska fasada rezimu kaczystowskiego.

 • damtek

  Oceniono 7 razy 5

  Spotkajmy się 16.09 o godzinie 15.00 w Warszawie na Placu Powstańców Warszawy.

  Załóżcie koszulki z napisem #KONSTYTUCJA i przyjdźcie.

  Jeśli ich jeszcze nie macie, będą dla Was czekać na miejscu.

  #MyJesteśmyKonstytucją
  #ToJaUbralemPomnik
  #WszyscyRówniWobecKonstytucji
  #Kod

 • damtek

  Oceniono 5 razy 5

  Polexit czy pisexit.
  Ty wybieraszt

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX