Auschwitz jako znak niemieckiej jakości. Lubelski IPN uczcił żołnierzy wyklętych wystawą

Swastyka, logo Volkswagena i Mercedesa, a na dokładkę obrazek z bramą Auschwitz, w którym napis 'Arbeit macht frei' zastąpiono hasłem 'Witajcie w Niemczech'. Lubelski IPN święto żołnierzy wyklętych postanowił obejść wystawą guru prawicowego plakatu.
Kontrowersyjna wystawa plakatów w lubelskim oddziale IPN Kontrowersyjna wystawa plakatów w lubelskim oddziale IPN JAKUB ORZECHOWSKI

Swastyka, logo Volkswagena i Mercedesa

Wystawa plakatów Wojciecha Korkucia 'Lublin zaKorkowany' towarzyszy festiwalowi filmów dokumentalnych VI Lubelska Retrospektywa 'Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci. Przywracamy pamięć 1939-1989'. Ich autorem jest Wojciech Korkuć,  bardzo popularny wśród sympatyków prawicy twórca plakatów.  

Kontrowersyjna wystawa plakatów w lubelskim oddziale IPN Kontrowersyjna wystawa plakatów w lubelskim oddziale IPN JAKUB ORZECHOWSKI

"Welcome to Germany"

Co mogą zobaczyć ludzie, którzy się na wystawie pojawią? Między innymi plakat odwołujący się do sztandarowego hasła PiS-owskiej polityki historycznej, czyli żądania wypłaty reparacji wojennych od Niemiec połączony z prowadzoną akcją uświadamiana, że obozy koncentracyjne były niemieckie. Korkuć napis 'Arbeit macht frei' zastąpił hasłem 'Welcome to Germany'. 

Kontrowersyjna wystawa plakatów w lubelskim oddziale IPN Kontrowersyjna wystawa plakatów w lubelskim oddziale IPN JAKUB ORZECHOWSKI

Lubelski IPN nie widzi nic złego

Co na to Instytut Pamięci Narodowej? - Jak dotąd, do lubelskiego IPN nie napływały negatywne sygnały w sprawie ekspozycji, wręcz przeciwnie: wiele osób przekazywało nam informacje o tym, że pozytywnie odbierają plakaty. Wystawę z pewnością można nazwać bardzo wyrazistą, ale nie ksenofobiczną. Plakaty, które tam się znajdują, odnoszą się do historii najnowszej, jak m.in. te z wizerunkami żołnierzy podziemia niepodległościowego - tłumaczył lubelskiej 'Gazecie Wyborczej' Dawid Florczak, rzecznik lubelskiego IPN. 

Kontrowersyjna wystawa plakatów w lubelskim oddziale IPN Kontrowersyjna wystawa plakatów w lubelskim oddziale IPN JAKUB ORZECHOWSKI

Korkuć: Obojętny w swej wymowie

Sam Korkuć na łamach "Dziennika Wschodniego" komentuje to tak: Jeżeli ktoś się doszukuje "antyniemieckości" w plakacie z 2013 roku "Made in Germany" to tylko potwierdza słuszność i sensowność powstania tego plakatu. Plakat ten właściwie jest obojętny w swojej wymowie i ma charakter edukacyjny. Nie jest ani anty i nie jest pro! Właściwie stwierdza pewien banał, który jest oczywistością - ale jak się okazuje wywołuje oburzenie. Oburzenie, które jest bardzo symptomatyczne i wskazuje na elementarne braki w edukacji. 

Kontrowersyjna wystawa plakatów w lubelskim oddziale IPN Kontrowersyjna wystawa plakatów w lubelskim oddziale IPN JAKUB ORZECHOWSKI

Pięć minut Putina

Korkuć sam jest przez wielbicieli nazywany artystą wyklętym. Plakat z podobizną Putina i napisem Achtung Russia miał w 2017 roku swoje pięć minut. Kiedy pojawił się na wystawie w domu kultury w Gietrzwałdzie wybuchła lokalna afera z oskarżeniami o nawoływanie do nienawiści i propagowanie nazizmu. Wystawa zbiegła się z referendum w sprawie odwołania wójta i otarła się o sąd.

Więcej o:
Komentarze (228)
Kontrowersyjna wystawa w lubelskim IPN. Auschwitz jako znak niemieckiej jakości
Zaloguj się
 • vlllv

  Oceniono 45 razy 35

  To ma być "instytut"? Przecież to akcja na poziomie naćpanych gȯwniarzy. Jeśli celem tego "insytutu" jest przedstawianie Polski jako kraju zdziecinniałych kretynów i dewastowanie stosunków z naszymi partnerami i sąsiadami to trafili w dziesiątkę.
  Putin może w zasadzie wycofać swoich agentów i posłać ich gdzie indziej bo idioci z PiSu i IPN odwalają dużo lepszą robotę niż iedykowliek mógłby sobie wymarzyć.

 • berek-oberek

  Oceniono 44 razy 32

  Typowy przykład szerzenia nienawiści na tle narodowościowym. Co na to prokuratura?

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 33 razy 25

  Uważam, że powinno to mieć finał w sądzie.
  NIEMIECKIM!!!
  W jakim świetle ten idiota, który rysuje takie plakaty, stawia NORMALNYCH, europejskich Polaków?
  Nie w moim imieniu ten skretyniały autor się wypowiada.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 29 razy 21

  Tak się buduje pojednanie między narodami oczami mściwych pisich miernot

 • takaprawda2015

  Oceniono 22 razy 16

  To dlatego PiSowscy zaprzańcy tak rozbijają niemieckie limuzyny. TO ZEMSTA.

 • Athlon Athlon

  Oceniono 16 razy 14

  Od 1988 roku mieszkam w Niemczech, mimo tego zawsze czułem się Polakiem i zawsze byłem z tego dumny. Moje dziecko urodzone w Niemczech najpierw nauczyło się ojczystego języka Polskiego. To co wyprawia ten pan, oraz niektórzy przedstawiciele obecnego rządu jest nie do przyjęcia!!! Patriotyzm to nie nationalizm! Patriotyzm to również zapewnie swoim dzieciom spokojnej przyszłości w spokojnej Europie, w Polsce, która nie zapomniała o swojej historii, tradycjach i kulturze, a nie w nacjonalistycznym kraju zwaśnionym ze swoimi sąsiadami i propagującym nienawiść. Czy ten pseudoartysta pomyślał też o tym, że ta populistyczna treść jego plakatów, uwłacza również ofiarom hitlerowskich zbrodni? Chcąc zdobyć popularność wykorzystuje Pan jedną z największych zbrodni w historii ludzkości??!!! Nie stać Pana na kreatywność?!

 • shtalman

  Oceniono 24 razy 14

  Ale trzeba mieć zryty mózg żeby być wolskim prawicowcem, toż to zyeby nad zyebami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX