Łódź 'wymazuje' plac Kaczyńskiego. 'Nie życzę sobie czczenia go w moim mieście'

Dekomunizacja nazw ulic to pomysł PiS. Partia chce, by zniknęli patroni związani z PRL. W niektórych miejscach zmiany nazw wywołują sprzeciw. W Katowicach niedawno w proteście wyszli na ulicę mieszkańcy, teraz Łódź nie chciała placu Lecha Kaczyńskiego.

Spór o nazwę placu

Plac Zwycięstwa upamiętniał zwycięstwo z 1945 r. nad hitlerowskim faszyzmem. W związku z tak zwaną dekomunizacją nową nazwę nadał mu wojewoda. Plac dostał za patrona Lecha Kaczyńskiego. Rada miasta zaskarżyła zmianę do sądu, ale w międzyczasie postanowiła działać na własną rękę. 

Sprytna zmiana

Na pierwszej sesji rady w 2018 roku postanowili wymazać plac Lecha Kaczyńskiego z dokumentów - przemianowali go na plac Zwycięstwa. Twierdzą, że to nowa nazwa. Teraz ma upamiętniać zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej.

- Nie życzę sobie czczenia Lecha Kaczyńskiego w moim mieście. Nie interesują mnie zasługi Kaczyńskiego dla Prawa i Sprawiedliwości. Nie życzę sobie, żeby obsesja tej jednej partii utrudniała życie mieszkańcom (za zmianą nazwy idzie zawsze wymiana dokumentów - red.) - mówiła radna Urszula Niziołek-Janiak.

Radni PiS najpierw krytykowali prezydent Łodzi, że z jednej strony "wyciąga rękę" po fundusze na inwestycje, z drugiej krytykuje Kaczyńskiego. Koalicja odczytała to jako szantaż - pisze lokalna "Gazeta Wyborcza". Następnie samorządowcy PiS głosowali przeciwko zmianie, ale nie zablokowali uchwały. 25 radnych (z PO i SLD) opowiedziało się za nią, przeciwnych było jedynie 12 (PiS).

Co dalej?

Czy to już koniec sporu? To nie jest takie pewne. 

"Uchwała przywracająca nazwę pl. Zwycięstwa trafi do wojewody, który w ciągu 30 dni musi wydać opinię, czy uchylić decyzję radny i pozostawić pl. Kaczyńskiego, czy wyrazić zgodę na pl. Zwycięstwa" - tłumaczy "Dziennik Łódzki".

Prezydent Lech Kaczyński Prezydent Lech Kaczyński Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta

Aleja Lecha Kaczyńskiego nie przetrwała nawet doby

Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w Bydgoszczy. Wojewoda kujawsko-pomorski zdecydował, że Aleja Planu 6-letniego zmieni nazwę na Al. Lecha Kaczyńskiego. Nie minęła jednak doba, a nazwa znów została zmieniona. Tym razem przez radnych Bydgoszczy. Przywrócenia Al. Planu 6-letniego chcieli samorządowcy z PO i SLD. 

Protest w Katowicach przeciwko zmianie nazwy placu im. Wilhelma Szewczyka Protest w Katowicach przeciwko zmianie nazwy placu im. Wilhelma Szewczyka GRZEGORZ CELEJEWSKI

Mieszkańcy Katowic nie chcą pl. Kaczyńskich

Z kolei w Katowicach wojewoda śląski nazwał plac imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Ta decyzja wywołała protesty. Ludzie wyszli na ulice. Domagali się pozostawienia starej nazwy, czyli pl. Wilhelma Szewczyk. 

Dowiedz się więcej: Mieszkańcy Katowic nie wytrzymali. Propozycja 'oddania' placu Kaczyńskim ich rozjuszyła >>>

Więcej o:
Komentarze (412)
Łódź. Plac Lecha Kaczyńskiego zmienił nazwę na plac Zwycięstwa
Zaloguj się
 • vanad48

  Oceniono 125 razy 121

  BRAWO ŁÓDŹ.....!!!!!!!!!! tak trzymać....ku rozwadze innych miast i gmin....sprytne..

 • Black Swan

  Oceniono 111 razy 101

  i w taki właśnie sposób Jarek zasrywa pamięć po swoim bracie... Jarek? Wiem, ze nie znasz Polaków ale powinieneś wiedzieć, że metodami siłowymi to sam sobie kopiesz sobie grób na śmietniku historii... Nikt nigdy jeszcze Polakom niczego trwałego siłą nie narzucił i tobie tez się nie uda... I jak się nie uspokoisz to doprowadzisz w najbliższym czasie do wykopków na Wawelu...

 • kali23

  Oceniono 74 razy 66

  Życzę Prezesowi, żeby dożył czasów kiedy "suweren" będzie wywracał pomniki jego braciszka NIEUDACZNIKA !
  Wtedy może go " szlag trafi"..
  Poza tym Śp. nie dokonał niczego w życiu aby go upamiętniać. Chyba tylko w zapisach sądowych jako współwinnego śmierci 94 osób!
  Poza tym był PRZESTĘPCĄ kpiącym z Konstytucji RP !!

 • astachanowicz

  Oceniono 70 razy 62

  Pisiakom przeszkadzał Plac Zwycięstwa nad faszyzmem. W sumie - nic dziwnego...

 • ar.co

  Oceniono 65 razy 59

  "Radni PiS najpierw krytykowali prezydent Łodzi, że z jednej strony "wyciąga rękę" po fundusze na inwestycje, z drugiej krytykuje Kaczyńskiego."
  Ależ to jest bezczelność. Czy te fundusze na inwestycje daje z prywatnej kasy rodzina Kaczyńskich, żeby miasto miało obowiązek czcić jednego z jej przedstawicieli? Czy też radni PiS wprost już mówią, że Kaczyński uwłaszczył się na państwie polskim i otrzymanie dotacji z budżetu jest oficjalnie uzależnione od zgody na "obsikanie" terenu jego nazwiskiem?

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 58 razy 50

  zaraz trolla zmiana się zleci i zacznie krakać że Uć Żydzew i wiadomo.

  Gratuluję Łodzi i Katowicom JAJ

  Breslau prosi o pomnik Zimnego Lecha, najlepiej na wielbłądzie, będzie trójgarbny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX