Orban w 'Wiadomościach'. 'Nie jesteśmy żebrakami w UE', a strumień pieniędzy będzie płynął

Premier Węgier Viktor Orban przyjął w środę szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego, który właśnie Budapeszt wybrał na cel swojej pierwszej oficjalnej wizyty. Wieczorem Orban był gościem 'Wiadomości' TVP. Krzysztof Ziemiec nie zadał mu trudnych pytań, z ust szefa węgierskiego rządu padło za to wiele górnolotnych deklaracji.
Mateusz Morawiecki i Viktor Orban Mateusz Morawiecki i Viktor Orban Tamas Kovacs/MTI via AP

Orban: Spór Polski z KE? Chodzi o to, by nas szanowano

Viktor Orban zapewnił, że w sporze z KE Węgry są z Polską. - Procedura wobec Polski nie ma faktycznych podstaw, postępowanie KE jest nieprawidłowe. Polskę spotyka niesprawiedliwość - mówił.

Podkreślił, że ta deklaracja nie wynika z chwilowej kalkulacji, bo - jak mówił - chodzi nie tylko o Polskę, ale szerzej o interesy regionu. Konkretów jednak nie przedstawił.

Mateusz Morawiecki i Viktor Orban Mateusz Morawiecki i Viktor Orban Tamas Kovacs/MTI via AP

Premier Węgier: Zachód musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji

Orban wielokrotnie podkreślał, że Europa Środkowa jest ważnym graczem w UE, Polskę określił nawet jako najważniejszego aktora Grupy Wyszehradzkiej. - Zachód musi się do tego przyzwyczaić - powiedział.

Premier Węgier mówił, że dzięki współpracy regionalnej, państwa naszej części Europy są mocniejsze, a sama V4 'pełni rolę stabilizacyjną w Europie'.

- Oczekujemy, aby nas szanowano. Polska ma prawo oczekiwać takiego traktowania - podkreślał Orban.

Powtarzał, że Zachód musi się przyzwyczaić do tego, że polityka europejska to nie tylko współpraca Niemiec z Francją.

Mateusz Morawiecki i Viktor Orban Mateusz Morawiecki i Viktor Orban Tamas Kovacs/MTI via AP

Orbana rada dla Polski

Pytany o dialog polskiego rządu z Brukselą, Orban przyznał, że jest optymistą. Sam ma duże doświadczenie, bo jeszcze kilka lat temu to Węgry najbardziej niepokoiły najważniejszych urzędników Unii Europejskiej.

Pytany o rady dla polskiego rządu, powtarzał jednak ogólniki, że 'Polska jest ważnym krajem', 'premier Morawiecki ma autorytet', a 'sukcesy polskiej gospodarki są sukcesami polskiego premiera'.

- Dialog zawsze jest szansą, zawsze podążałem tą drogą - powiedział Orban.

Mateusz Morawiecki i Viktor Orban Mateusz Morawiecki i Viktor Orban Tibor Illyes/MTI via AP

Fundusze i praworządność to dwie różne kwestie

Viktor Orban nie widzi zagrożenia, jeśli chodzi o fundusze strukturalne w związku z coraz gorszymi relacjami na linii Warszawa-Bruksela.

- Należy przestrzegać umów i nie łączyć kwestii budżetu UE i kwestii praworządności. Nie ma tu związku - powiedział premier Węgier. Przypomniał, że przechodził już podobne negocjacje w latach 2012-13 i wie, jak należy przedstawiać interesy.

Pytany czy nie widzi zagrożenia w tym, że Polska i Węgry mogą zostać uznane za kraje nieprzewidywalne, Orban podkreślił, że rzeczywistość mówi coś innego. - Mamy wielu inwestorów, przybywa kapitał. Politycy europejscy atakują Polskę i Węgry, ale kapitał międzynarodowy ma zaufanie do naszych krajów - mówił.

- Europa Środkowa stoi na stabilnych nogach - podkreślił szef rządu Węgier.

- Polska i Węgry nie są żebrakami. Znaczna część pieniędzy na cele rozwojowe dla Polski i Węgier wraca na Zachód. Wszyscy na tym korzystają. Francja i Niemcy także zarabiają na nas - powiedział Orban.

Viktor Orban w programie 'Gość Wiadomości' Viktor Orban w programie 'Gość Wiadomości' Fot. TVP Info

Orban: nie jesteśmy żebrakami

Zdaniem premiera Węgier 'centrum UE przesuwa się w kierunku Grupy Wyszehradzkiej'. W związku z tym - jak podkreślał - trzeba być pewnym siebie.

- Nie pukamy do drzwi, nie jesteśmy żebrakami w UE - podkreślił Orban.

Powtarzał, że Polska i Węgry są dumnymi państwami członkowskimi, osiągającymi sukcesy. - Przed regionem wspaniała przyszłość - mówił.

Viktor Orban w programie 'Gość Wiadomości' Viktor Orban w programie 'Gość Wiadomości' Fot. TVP Info

Węgry bronią Europy - przed uchodźcami i "postchrześcijaństwem"

- Musimy pozostać przy swoich stanowiskach, jeśli chodzi o migrację. Część krajów chce stworzyć społeczeństwa multikulturowe. My tego nie chcemy - mówił Orban. Przestrzegał przed 'nowymi transportami uchodźców'.

Dalej było jeszcze mocniej: - Węgry bez granicy są jak jajko bez skorupki. Musimy strzec tej granicy i będziemy to robić w przyszłości. Bronimy całej Europy, a czujemy, jakby strzelał nam ktoś za to w plecy - powiedział Orban.

- Nie ma wątpliwości, że nie patrzymy jednakowo na świat w gronie wszystkich państw UE - przyznał. Jego zdaniem na Zachodzie panuje przekonanie, że Europa 'przeszła do epoki postchrześcijańskiej'.

- My i Polacy nie chcemy żyć w świecie postchrześcijańskim - podkreślał.

Zdaniem Orbana Zachód nie może narzucać Polsce czy Węgrom swojego światopoglądu. Gdy to zrozumie, dobra współpraca - mimo różnic - będzie jego zdaniem możliwa.

Viktor Orban w programie 'Gość Wiadomości' Viktor Orban w programie 'Gość Wiadomości' Fot. TVP Info

Orban o wszystkim i o niczym

W rozmowie padło bardzo dużo pustych haseł o potrzebie zacieśnienia współpracy gospodarczej między Polską i Węgrami. Orban przyznał, że promowana przez prezydenta Andrzeja Dudę inicjatywa Trójmorza ma potencjał, ale potrzebne są konkretne projekty, pieniądze i dobra współpraca.

Pytany o kłopotliwą z polskiej perspektywy bliską współpracę Węgier z Rosją, Orban kluczył, mówiąc o historii, doświadczeniach i o tym, że chciałby, aby na Węgry docierał gaz z terminalu LNG w Świnoujściu.

Na koniec złożył lekko wymuszone życzenia z okazji 100-lecia polskiej niepodległości. 

Mateusz Morawiecki i Viktor Orban Mateusz Morawiecki i Viktor Orban Tamas Kovacs/MTI via AP

Mateusz Morawiecki w Budapeszcie

Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas wizyty w Budapeszcie, że Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą wspólnie negocjowały unijny budżet. Była to pierwsza oficjalna wizyta szefa polskiego rządu.

Jak mówił premier, tematami rozmowy z Orbanem był kryzys migracyjny, wspólny budżet Unii Europejskiej i współpraca gospodarcza. Jednym z tematów był też budżet od 2020 roku, a ten - jak podkreślił - będzie niższy po wyjściu Wielkiej Brytanii.

- Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy Środkowej i UE. To ona daje Unii solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo oraz stabilność polityczną - przekonywał polski premier na wspólnej konferencji z Orbanem.

ZOBACZ TEŻ: Morawiecki na Węgrzech: Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy Środkowej i UE

ZOBACZ TEŻ: Cenzura w Budapeszcie. Polscy dziennikarze nie mogli zapytać Morawieckiego i Orbana o art. 7

Więcej o:
Komentarze (437)
Viktor Orban w "Wiadomościach": Węgry są z Polską
Zaloguj się
 • aprilapril

  Oceniono 59 razy 53

  Polska i Wegry, dwie "potengi" maja PKB podobne do PKB Bawarii, czyli jednego kraju zwiazkowego Niemiec.
  Dobranoc.

 • czechy11

  Oceniono 44 razy 38

  Na Węgry może tak. Właśnie po to Orban tak podgrzewa idiotów w PRL PiS aby ostatecznie zgarnąć to co miało iść na Polskę. Tańczą mu barany PiSowskie na każde zagranie na fujarce😀

 • czechy11

  Oceniono 44 razy 34

  Gadka w sam raz dla psychofanow TVPiS. Fajnie bedie zobaczyć jak UE zrobi z tym talatsjstwem węgierskim i polskim porządek.

 • szczepama

  Oceniono 41 razy 33

  Jest super, Polska uzależniona od mocarstwa węgierskiego. Wstaliśmy z kolan z jęzorem w zadku Orbana.

 • zsm-5

  Oceniono 37 razy 31

  Na szacunek panie Orban trzeba ciężko pracować i zasłużyć. Natomiast Polska od 2 lat usillnie stara się, by jej nie szanować.

 • plastikpiokio

  Oceniono 39 razy 31

  mylisz się koles kasjerami są niemcy i francja a my możemy tylko stanąc w kolejce po kasę a okienko mogą nam zamknąc przed nosem i to w każdej chwili

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 36 razy 28

  Zachód musi się do tego przyzwyczaić
  ---
  Zachód niczego nie musi. Póki płaci, durnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX