Premier jutro wymieni trzech ministrów Szydło? Zybertowicz: To nie jest rząd autorski Morawieckiego

'W poniedziałek dojdzie do dymisji trzech ministrów z kancelarii premiera' - podaje 'Fakt' powołując się na własne ustalenia. Według dziennika, premier Mateusz Morawiecki wprowadzi cztery osoby, wśród których największym pewniakiem wydaje się poseł Marek Suski.
1 Beata Szydło i Mateusz Morawiecki Beata Szydło i Mateusz Morawiecki Fot. Sławomir Kamiński

'Każdy premier ma prawo dobierać sobie najbliższych współpracowników'

Temat rekonstrukcji rządu obecny jest w mediach od kilku miesięcy. Zapowiedziała ją m.in. Beata Szydło, która po niedługim czasie sama straciła stanowisko premiera. Jednak poza wymianą szefa rządu, PiS nie dokonał innych zmian kadrowych. A te, jak przekonują komentatorzy i niektórzy politycy, mają nastąpić, ale dopiero po Nowym Roku.

Rewelacje "Faktu" mogą okazać się jednak prawdziwe, bo mają dotyczyć najbliższego otoczenie premiera, ludzi którzy na co dzień pracują w KPRM. I właśnie na ten element zwrócił uwagę Jarosław Sellin, jeden z zaproszonych do Radia ZET gości.       

- Każdy premier ma prawo dobierać sobie najbliższych współpracowników, ale ja nic nie wiem na ten temat - powiedział Sellin. Wiceminister kultury zastrzegł jednak, że sam nie ma wiedzy, czy do rekonstrukcji w ogóle dojdzie.

2 Prof. Andrzej Zybertowicz Prof. Andrzej Zybertowicz Fot. Mikołaj Kuras

'Moja infekcja się skończy, kiedy zakończy się rekonstrukcja rządu'

Pytany w Radiu ZET o rekonstrukcje rządu w kontekście doniesień 'Faktu', prof. Andrzej Zybertowicz najpierw zażartował, że od jakiegoś czasu cierpi na infekcję, która nieco osłabła, gdy premierem został Mateusz Morawiecki. - Moja infekcja się skończy, kiedy zakończy się rekonstrukcja rządu - dodał.

Ale już całkiem na poważnie doradca prezydenta Dudy przypomniał, że 'to nie jest rząd autorski premiera Morawieckiego. To jest rząd PiS'. - Wszystkie zmiany kadrowe, z wyjątkiem tych dotyczących najbliższego kręgu samej kancelarii będą konsultowane - dodał Zybertowicz, mając na myśli konsultacje ze ścisłym kierownictwem PiS, w tym z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

3 Beata Kempa Beata Kempa Fot. Sławomir Kamiński

Stanowisko ma stracić Beata Kempa

Beata Kempa jest na liście ministrów do wymiany. Tak przynajmniej twierdzi 'Fakt', który podał, że w szefowa kancelarii premiera straci swoje stanowisko już w najbliższy poniedziałek.

Kempa ukończyła studia dzienne z zakresu administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1998-2005 była radną rady miasta i gminy Syców. Przez kilkanaście lat pracowała, jako kurator zawodowy dla dorosłych. W latach 2006-2007 pełniła funkcję sekretarza stanu w ministerstwie sprawiedliwości.

4 Paweł Szrot Paweł Szrot Fot. Polskie przedstawicielstwo przy ONZ/Twitter

Paweł Szrot za Beatę Kempę

Według informacji 'Faktu', Paweł Szrot ma zastąpić Beatę Kempę na stanowisku szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szrot jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego.

W latach 2006-2007 Dyrektor Sekretariatu ministra-członka Rady Ministrów i wiceprezesa Rady Ministrów Przemysława Gosiewskiego. W 2007 r. pełnił funkcję Dyrektora Generalnego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W latach 2007-2015 był wicedyrektorem Biura Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

5 Elżbieta Witek Elżbieta Witek Fot. Przemek Wierzchowski

Elżbieta Witek także ma odejść z KPRM

Do odejścia szykuje się też Elżbieta Witek, dobra znajoma byłej premier. Podobno jej los został przesądzony już na początku grudnia, kiedy na Nowogrodzkiej omawiano zmiany w rządzie.

Witek w początkach gabinetu Szydo była rzecznikiem prasowym rządu, a następnie szefową jej gabinetu. 

Jest absolwentką Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W listopadzie 2011 r. została wybrana przez radę polityczną PiS w skład Komitetu Politycznego swojego ugrupowania.

6 Henryk Kowalczyk Henryk Kowalczyk Fot. Adam Stępień

Stanowisko ma stracić także Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk jest szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów od listopada 2015 roku. 'Wyborcza' przypomina, że po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa nieformalnie odpowiada za nadzór nad skarbem państwa. 'To on załatwił kierowanej przez Jacka Kurskiego telewizji publicznej 800 mln zł kredytu z Funduszu Reprywatyzacji. Nadzorował też prace nad ustawami o podatku handlowym oraz o ograniczeniu handlu w niedziele'.

7 Marek Suski Marek Suski Fot. Sławomir Kamiński

Marek Suski - pewniak u boku premiera Morawieckiego?

O tym, że Marek Suski ma zastąpić na stanowisku szefa Komitetu Stałego Komitetu Stałego Kowalczyka, napisał powołując się na źródło w PiS, Wojciech Szacki: 'Jeszcze przed Świętami Marek Suski wejdzie do KanPrem na miejsce Henryka Kowalczyka'.

W piątek Marek Suski po posiedzeniu sejmowej Komisji do spraw energii i skarbu, której też był członkiem, podziękował za pracę w tejże komisji.

- Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim za prace komisji. Było różnie. Wiemy. Opozycja ma swoje prawa. Ale wszystkim bardzo dziękuję. To były dwa lata ciężkiej pracy. Przyjęliśmy mnóstwo ustaw - podkreślił. 

8 Michał Dworczyk Michał Dworczyk Fot. Sławomir Kamiński

Ten trzeci - Michał Dworczyk w KPRM

Ostatnim z trzech nowych ministrów ma być Michał Dworczyk. Obecny wiceminister obrony ma zostać szefem gabinetu Mateusza Morawieckiego. 

Czy do zmian w KPRM dojdzie, ostatecznie przekonamy się w poniedziałek. Mateusz Morawiecki pytany o artykuł na stronie 'Faktu', powiedział, że 'gdzieś, w którymś kościele dzwoni, ale nie wiadomo do końca, w którym, na mszę o jakiej godzinie'. - Jest tutaj sporo pomieszania różnych wyobrażeń. Tyle mogę powiedzieć w tej sprawie - uciął premier w TVP.

Komentarze (278)
Mateusz Morawiecki usunie z rządu ludzi Beaty Szydło? Przecieki z PiS
Zaloguj się
 • handzia55

  Oceniono 111 razy 103

  Suski, ten tytan intelektu, do Rady Ministrów? A Kempa gdzie się podzieje? Do baletu ją wezmą?

 • krynolinka

  Oceniono 77 razy 69

  - panie premierze Morawiecki, co pan myśli o ...?

  - zapytajcie prezesa Kaczyńskiego, on będzie najlepiej wiedział co ja myślę.

 • kuba161048

  Oceniono 65 razy 59

  Idą Święta a tu taki cyrk .
  Caryca do władzy idzie ja pi..le ale jaja.

 • suwakwrozporku

  Oceniono 52 razy 50

  Poprzednio ultraliberalna gospodarczo Zyta ministrem finansów. Teraz baron Munchausen ekonomii o niepohamowanych ambicjach...
  Super. Wprawdzie sporo będzie kosztowało ale ...koniec PiS coraz bliżej.

 • 45halszka

  Oceniono 53 razy 49

  Suski ? premier na miarę suskiego, biada dla tego kraju. Najbardziej smieszny człowiek z pisu w kancelarii premiera

 • 270203mk

  Oceniono 47 razy 43

  Cóż za karuzela stanowisk ! Morawiecki, czy to ten co wstrzymał (podobno) karuzele Vatowską , a rozkręcił rządową ? Taki sobie kierownik "wesołego miasteczka".

 • sydio

  Oceniono 43 razy 41

  "Głupi i głupsi" w doborowej obsadzie, ale oglądać się tego nie da.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX