Tusk przemawiał ponad 3 godziny, Kaczyński dwa razy krócej. We wtorek expose Morawieckiego

We wtorek rozpocznie się ostatnie w tym roku posiedzenie Sejmu. Tego dnia expose wygłosi Mateusz Morawiecki. Głosowanie nad wnioskiem o udzielenie jego rządowi wotum zaufania - w środę. Główne pytanie brzmi - co obieca Morawiecki i ile będzie o tym mówił. Przypominamy premierów rekordzistów.
1 Mateusz Morawiecki w Sejmie Mateusz Morawiecki w Sejmie Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

We wtorek expose Mateusza Morawieckiego

Wtorkowe posiedzenie Sejmu rozpocznie się nietypowo - o godz. 16. Wtedy expose wygłosi Mateusz Morawiecki.

W sejmowym harmonogramie przewidziano na nie godzinę. Stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę, że wielu premierów przemawiało dużo dłużej.

Po expose zaplanowano godzinną przerwę, a po niej rozpocznie się debata nad przedstawionym przez Morawieckiego programem działania rządu. Dyskusja zaplanowana jest aż do drugiej w nocy.

Z kolei w środę o 9 przewidziano głosowanie nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu Morawieckiego.   

2 Donald Tusk wygłasza expose Donald Tusk wygłasza expose Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Pierwsze expose Donalda Tuska - 185 minut

Donald Tusk w 2007 roku przemawiał ponad 3 godziny, dokładnie 185 minut. Tym samym stał się absolutnym rekordzistą. W 2011 roku, po kolejnej wygranej Platformy w wyborach parlamentarnych, zmieścił się już w 60 minutach 

3 Hanna Suchocka w Sejmie Hanna Suchocka w Sejmie Wojciech Druszcz / Agencja Gazeta

Rekordowe expose Hanny Suchockiej

Z kolei rekordzistką w kategorii najkrótszego expose jest Hanna Suchocka, która stała na czele rządu w latach 1992-1993. Na swoje programowe wystąpienie potrzebowała zaledwie 30 minut.

4 Expose premiera Marka Belki Expose premiera Marka Belki Wojciech Olkunik / AGENCJA GAZETA

34 minuty Marka Belki

Marek Belka, premier w latach 2004-2005, był bliski pobicia rekordu Hanny Suchockiej. Jego programowe wystąpienie było jednak o cztery minuty dłuższe. Nikomu wcześniej ani później nie udało się zejść poniżej 40 minut.

5 Expose premiera Jarosława Kaczyńskiego Expose premiera Jarosława Kaczyńskiego Fot. Wojciech Olkusnik / AGENCJA GAZETA

Expose Jarosława Kaczyńskiego - w środku stawki

Szef obecnie rządzącego obozu Jarosław Kaczyński wygłaszał expose w 2006 roku. Premier ówczesnego rządu PiS-Samoobrony-LPR przemawiał 82 minuty. Wystąpienie jego poprzednika Kazimierza Marcinkiewicza rok wcześniej trwało 65 minut. 

6 Expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza Expose premiera Kazimierza Marcinkiewicza Sławomir Kamiński / AGENCJA GAZETA

Expose Kazimierza Marcinkiewicza - plagiat?

Expose Kazimierza Marcinkiewicza nie było rekordowo długie ani krótkie. Zapamiętane zostało jednak ze względu na... zarzuty o plagiat. Politycy SLD szybko zorientowali się, że autorzy przemówienia Marcinkiewicza wykorzystali obszerne fragmenty z wystąpienia... Marka Belki.

7 Posiedzenie Sejmu 19.10.2016 r. Posiedzenie Sejmu 19.10.2016 r. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

We wtorek expose Mateusza Morawieckiego - co obieca?

We wtorek expose Mateusza Morawieckiego, szesnastego premiera w wolnej Polsce. Najciekawsze jest pytanie - co obieca? Bo to, że obieca wiele, jest pewne. Obietnice są bowiem stałym i głównym elementem każdego expose. Przez rządzących bywają zapominane, ale regularnie przypominane są przez opozycję. 

Komentarze (109)
We wtorek expose Mateusza Morawieckiego, w środę głosowanie nad wotum zaufania
Zaloguj się
 • cztery0000ziobra

  Oceniono 25 razy 19

  Pierwsze, co zrobił Morawiecki, to pojechał do Torunia oddać lenny hołd namiestnikowi Putasa na Polskę. To wystarczy za cały komentarz.

 • yasioo82

  Oceniono 17 razy 11

  Jego autorski rzad jest identyczny jak rzad Szydlo, wiec przemowienie tez pewnie bedzie.

 • wolak_pospolity

  Oceniono 13 razy 9

  Zacznij od chrystianizacji swoich wyborców Mateusz a później weź się za Europę.

 • mirek-dub

  Oceniono 7 razy 7

  Tak sie zastanawiam, jaka wartosc tworzy banda troli zaangazowana przez rzadzace goovno. Sa rownie inteligentni i tworczy jak ich pryncypal.

 • sprawazlewa

  Oceniono 8 razy 6

  Wczoraj w Pałacu Namiestnikowskim (sic!) odbyło się żywe przedstawienie szopki noworocznej jak za PRL-u. Z tym, że wtedy znane osoby były zastąpione kukłami i marionetkami. Wczoraj "politycy" PiS wystąpili osobiście (choinka też była, a nawet Bóg się pojawił wielokrotnie), bo żadna pacynka nie jest w stanie pokazać ich sterowalności przez Prezesa i Nadpapieża z Torunia)

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 7 razy 5

  Chyba nikogo nie interesuje smętne pierdzielenie Mateuszka. Wiadomo, co powie i nie ma co sobie nim dupy zawracać.

 • szefsztabuwyborczego

  Oceniono 7 razy 5

  Poza tym, że obieca zabrać bogatym i rozdać biednym, to przede wszystkim obieca, że będą rządzić już zawsze. I dobrze, że nie dotrzyma żadnej z obietnic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX