'Marsze się kończą, ale misja będzie trwała'. Kaczyński na miesięcznicy smoleńskiej

- Wrogowie chcą zniszczyć nasze życie - alarmował dziś na obchodach 92. miesięcznicy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. W archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela odprawiona została msza święta, a po niej uczestnicy przeszli przed Pałac Prezydencki. Na Placu Zamkowym w ramach kontrmiesięcznicy zgromadzili się Obywatele RP.
Miesięcznica smoleńska Miesięcznica smoleńska Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Kaczyński: Wkrótce raport komisji smoleńskiej

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zabrał głos przed Pałacem Prezydenckim. Zasugerował, że to już jedna z ostatnich takich uroczystości.

- Mogę powiedzieć to, o czym mówię od dawna: jesteśmy coraz bliżej. Kiedyś mówiłem to z głębokim przekonaniem , ale nie potrafiłem powiedzieć, kiedy to będzie. Dziś jesteśmy przeświadczeni, że to już tylko kilka miesięcy, do momentu, kiedy powstaną pomniki, do chwili, kiedy będziemy mieli raport komisji smoleńskiej - mówił.

Miesięcznica smoleńska Miesięcznica smoleńska Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

"Marsze się skończą, ale misja będzie trwała"

Najprawdopodobniej ostatnią miesięcznicą będzie kwietniowa - dziewięćdziesiąta szósta. W katastrofie smoleńskiej zginęło właśnie 96 osób.

- Można powiedzieć, że nasza misja zostanie spełniona. Kiedy patrzymy na obecny kształt naszego życia publicznego, społecznego, to musimy pamiętać, że marsze się skończą, ale misja będzie trwała - podkreślał Kaczyński podczas niedzielnej miesięcznicy.

Miesięcznica smoleńska Miesięcznica smoleńska Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Prezes PiS o nowym zadaniu

Jarosław Kaczyński mówił do obecnych o nowym celu, które postawił przed Polakami.

- W naszym życiu pojawiło się bardzo wiele zła, coraz bardziej bezczelnego, coraz bardziej agresywnego, coraz bardziej mającego poczucie bezkarności. I temu też trzeba się przeciwstawić i to jest nasze zadanie - stwierdził.

Miesięcznica smoleńska Miesięcznica smoleńska Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Kaczyński: Potrzebna jest przyzwoita normalność

- Gdy ci, którzy tam demonstrują, jeden z nich mówi już o tym, że trzeba czekać na zwłoki, że niestety nie ma jeszcze zwłok, kiedy w sposób haniebny obraża się kobiety i to publicznie przy kamerach, przy ludziach, to trzeba sobie powiedzieć: naszym zadaniem jest przywrócenie w Polsce przyzwoitości, normalności, przyzwoitej normalności naszego życia - zapowiedział Kaczyński.

- I to będzie nasze zadanie kolejne, to które jest ciągle przed nami i ciągle trwa, ale one się ze sobą łączą. Te pomniki, ta prawda, to też będzie wyraz tego, że w naszym życiu społecznym wraca prawda i przyzwoitość - dodał.

Miesięcznica smoleńska Miesięcznica smoleńska Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

"Nasi wrogowie chcą zniszczyć nasze życie"

- Nasi przeciwnicy, nie lubię tego słowa, ale trzeba go dzisiaj użyć: nasi wrogowie nie spoczną, chcą zniszczyć nasze życie, chcą doprowadzić nasz kraj do ciężkiego kryzysu, doprowadzić do tego, by wróciło to, co Polskę niszczyło, Polskę okradało, co prowadziło do degradacji naszego państwa i naszego narodu. To ich cel, nie dopuścimy do tego, żeby ten cel został zrealizowany - ostrzegał prezes PiS.

Kaczyński dodał też: 'Suwerenna, wolna, demokratyczna i przyzwoita, uczciwa Polska to nasz cel. I ten cel zostanie zrealizowany, nie kiedyś, ale w tym pokoleniu, przez nas. Zwyciężymy'.

Miesięcznica Miesięcznica Tomasz Golonko/Gazeta.pl

Policja na miesięcznicy

Plac Zamkowy i okolice Pałacu Prezydenckiego obstawione były policjantami. Barierkami została otoczona również choinka. - Ludzie podchodzą do policjantów i pytają, po której są stronie. 'Czy my, naród, się na was, policjantach, wyżywamy?' - pyta jedna z kobiet. Policjant grzecznie odpowiada: 'Proszę postawić się na naszym miejscu. Mamy polecenie obstawić plac. Taki mam rozkaz. Czy pani może to zrozumieć i nie mówić 'my- wy?' - relacjonował reporter Gazeta.pl Tomasz Golonko.

Kontrmanifestacja Kontrmanifestacja Youtube.com, Obywatele RP

Białe róże kontra miesięcznica

Na Placu Zamkowym odbywała się kontrmiesięcznica, organizowana przez Obywateli RP. Mieli ze sobą białe róże, banery, a także głośniki, przez które emitowali słowa Lecha Kaczyńskiego. 

- Zrobiliśmy to po to, by bronić rodaków, których godność jest okrutnie deptana przez władzę. Postanowiliśmy bronić tych ludzi, by decyzje o ekshumacjach były poddane sądowej kontroli. Nie udało się. Z jednego możemy być dumni: widok obywateli, którzy przychodzili tu świadomie przez wiele miesięcy, jest imponujący. Niewielki liczebnie zalążek społeczeństwa obywatelskiego, ale imponujący jakościowo - mówił lider Obywateli RP Paweł Kasprzak.

Miesięcznica Miesięcznica Tomasz Golonko/AG

Król na miesięcznicy

Sensację wśród uczestników 92. miesięcznicy smoleńskiej wzbudził mężczyzna przebrany za... króla. W ręku trzyma Pismo Święte. Ludzie obecni na obchodach z zainteresowaniem podchodzili, robili sobie z nim zdjęcia.

Znaczki Znaczki Tomasz Golonko, Gazeta.pl

Plakietki na sprzedaż

Pod Archikatedrą, w której odprawiana była msza święta, kwitnął handel - na stoisku przy świątyni można kupić znaczki z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, ale także np. 'Przepraszam za Bolka' i 'Stop Islam'. Wszystkie za 5 złotych.

Więcej o:
Komentarze (388)
92. miesięcznica smoleńska. Kaczyński: marsze się kończą
Zaloguj się
 • opalinski19

  Oceniono 61 razy 55

  Nasi wrogowie chcą zniszczyć nasze życie. Jakież celne te aforyzmy, towarzysza pierwszego sekretarza. To tak jak wmawiania przez przeciwników narodowego socjalizmu teza, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Oj żeby ta Wolska była tylko koszmarnym snem.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 48 razy 46

  Ale jeśli w jakimś państwie 50% obywateli to wrogowie władzy, to coś nie halo z tym państwem i z tą władzą. Jest to stwierdzenie wielkiej słabości i zachęta dla zewnętrznych agresorów. Skrajnie nieodpowiedzialne były te słowa.

 • duck102

  Oceniono 42 razy 38

  "W naszym życiu pojawiło się bardzo wiele zła, coraz bardziej bezczelnego, coraz bardziej agresywnego, coraz bardziej mającego poczucie bezkarności. I temu też trzeba się przeciwstawić i to jest nasze zadanie - stwierdził."
  Samokrytyka?

 • calmy

  Oceniono 44 razy 36

  Panie prezesie, ja naprawdę nie jestem Pana wrogiem. Ja nawet Pana lubię bo Pan mnie rozśmiesza do łez.
  Jajcarz z Pana, Panie Jarku. Tylko dlaczego oczekuje Pan ode mnie, jako podatnika, że będę współfinansowała Pana prywatny niekończący się kabareton?

 • gokle

  Oceniono 39 razy 35

  Ze im sie jeszcze kruwa nie znudzilo....

 • abracadabra1

  Oceniono 37 razy 35

  Dzisiejsze wystepy wypisz wymaluj sciagniete z Erdogana i zapowiedz rozprawienia sie z wrogiem .
  Jeszcze brakuje pytania do zgromadzonego na wiecu ludu czy chca kary smierci dla zdrajcow a oni
  krzycza , ze chca . Ale to moze scenariusz na nastepny miesiac lub kwiecien ( rocznica prawdy )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX