Mateusz Morawiecki będzie nowym premierem. Oto 5 rzeczy, które trzeba o nim wiedzieć

Mateusz Morawiecki za Beatę Szydło. Premier właśnie złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji na ręce Komitetu Politycznego PiS. Rezygnacja została przyjęta, a na stanowisko szefa rządu Komitet Polityczny wysunął właśnie wicepremiera Morawieckiego.
1 Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedsiębiorcami w Lublinie Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedsiębiorcami w Lublinie Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Mateusz Morawiecki. W PRL działał w opozycji antykomunistycznej

W latach 80. Mateusz Morawiecki junior działał w opozycji - malował napisy na murach, zrywał komunistyczne flagi, rozwieszał plakaty i drukował podziemne pisma. W związku z ukrywaniem się jego ojca był wielokrotnie przesłuchiwany i bity. Jak czytamy w Encyklopedii Solidarności, by uniknąć zatrzymania, w czasie matur przebywał na oddziale szpitalnym, który opuszczał tylko na egzaminy i tylko w towarzystwie świadków.

2 Mateusz Morawiecki, przyszły premier Mateusz Morawiecki, przyszły premier Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

Doradzał Donaldowi Tuskowi

W marcu 2010 roku Mateusz Morawiecki wszedł w skład Rady Gospodarczej, która doradzała premierowi Donaldowi Tuskowi. Rada to organ pomocniczy 'w sprawach dotyczących bieżących zagadnień rozwoju społecznego i gospodarczego kraju'. Instytucji przewodniczył Jan Krzysztof Bielecki, były premier i były prezes Banku Pekao.

3 Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki Fot. Kornelia Głowacka-Wolf/ Agencja Gazeta

Nagrany w Sowie i Przyjaciołach

Mateusz Morawiecki był jedną z osób nagraną w restauracji Sowa i Przyjaciele w 2013 roku. W rozmowie, obok Morawieckiego, brał udział szef PKO BP Zbigniew Jagiełło, Krzysztof Kilian (za czasów PO stał na czele spółki PGE) oraz jego zastępczyni Bogusława Matuszewska.

Z nagrania wynika, że Morawiecki miał dobre kontakty z czołowymi politykami Platformy. Proponowano mu nawet wejście do ówczesnego rządu. - Wczoraj dzwonił do mnie Fogelman [Lejb Fogelman, adwokat z kancelarii Greenberg Trauring]. Mówi mi: słuchaj, ten twój przyjaciel z Walczącej [chodzi o Morawieckiego- red.] ma zostać ministrem skarbu. Ja mu na to, że jak to wie, to pewnie tak będzie - mówił Jagiełło. Morawiecki nie zaprzecza tym słowom i podejmuje temat słabnącej pozycji ówczesnego ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. 

W pewnym momencie podsłuchanej rozmowy Morawiecki wypowiadał się o sprawach międzynarodowych - historycznych i współczesnych. - Ja trochę tę historię znam i lata trzydzieste ch...a, a nie wyciągnęły Stany Zjednoczone. Wojna wyciągnęła (...) Natomiast jedna taka rzecz, że mam absolutnie pozytywne zdanie o Merklowej, Sarkozym czy, jak tam się ten nowy nazywa, Hollande - mówił Morawiecki.

- Będziemy zapi....ć i rowy, ku...a, kopać, a drudzy będą zasypywać, będziemy zadowoleni (...). Ale wiesz co, niestety w tych naszych dziedzicach, w sensie w tym młodszym pokoleniu to ja widzę zjawisko niebezpieczne (...). Oczekiwania. Nic nie robić, dużo zarabiać, nie? (...) Oni jakby nie rozumieją, że idą ciężkie czasy - powiedział.

4 Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Prezes i akcjonariusz BZ WBK

Morawiecki w latach 2007-2015 był prezesem zarządu Banku Zachodniego WBK. Z funkcji zrezygnował by objąć stanowisko w rządzie Beaty Szydło. Pozostał jednak akcjonariuszem BZ WBK - kilkanaście tysięcy akcji jest warte dziś około 5 mln zł.

5 Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedsiębiorcami. Lublin, 20 października 2017 Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedsiębiorcami. Lublin, 20 października 2017 Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Do niedawna bezpartyjny

Do 2016 roku nie był nawet członkiem PiS. W latach 1998-2002 z ramienia AWS zasiadł w sejmiku dolnośląskim.

Komentarze (287)
Mateusz Morawiecki: 5 rzeczy, które trzeba o nim wiedzieć
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 46 razy 34

  1. Cudowne dziecko III RP - tata "styropian" wykorzystał swoje znajomości i pomógł młodemu Mateuszkowi na początku politycznej i biznesowej drogi.
  2. Studia poza granicami a potem "doradzanie" w sprawach na styku SP a kapitałem prywatnym
  3. Wejście w bankierstwo W BANKACH BĘDĄCYCH W RĘKACH ZAGRANICZNYCH
  4. Zarabianie kupy kasy, której przeciętny PiSior nie zarobi przez 420 lat.
  5. Dla ładnej wizytówki okazał się być małym człowiekiem bez kręgosłupa. Popychle takie.

 • grobelozaur

  Oceniono 42 razy 30

  Morawiecki to typowy misiewicz, który za nazwisko został jako historyk po studiach wepchnięty do rady nadzorczej Wielkopolskiego Banku Kredytowego pod koniec lat 90. i tak rozpoczęła się jako "błyskotliwa" kariera.

 • eda eda

  Oceniono 35 razy 29

  M.Morawiecki ma ponad 13,7 tys akcji @BankZachodniWBK po 370 zł każda - wartość 5,069 mln zł. Na początku 2016 akcje BZ warte były 230zł/szt. Co to oznacza, że MM zarobił na blokowaniu ustawy dla #frankowicze przez ok. 24 m-ce ponad 2 mln zł na wzroście kursu.
  Jutro akcje w górę. Ile zarobi nowy premier?....dobrazmiana..

 • anwaw100

  Oceniono 31 razy 23

  ale jaja -zrezygnował z pracy w banku :)))))))))))))) ile razy można powtarzać - TO BANK Z NIEGO ZREZYGNOWAŁ

 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 20

  Warto wiedzieć gdzie mieszka. Żeby odpowiednie służby ewentualne ubytki mu na dojeździe do chałupy szybko uzupełniły. Jakiś asfalcik i chodniczek na błysk.

 • tcas

  Oceniono 25 razy 19

  No i co PiS’do matołki bez banksyerów żyć i rządzić się nie da.

 • pysio62

  Oceniono 23 razy 17

  Wiadomo, ze jest to osobnik bez charakteru, ktory juz sie wielokrotnie skompromitowal opowiadaniem roznych bzdur na tematy ekonomiczne, gospodarcze i finansowe. Bedzie to jeszcze jedna marionetka Kaczynskiego, z prawie zerowa pozycja w PIS-owskiej sekcie, i to jest takze wazne dla Kaczynskiego. Duda, Szydlo, Morawiecki i Kuchcinski mimo pewnych roznic miedzy nimi, sa ludzmi slabymi, bez charakteru, i z bardzo slaba pozycja w PIS-ie, zabrzmi to moze absurdalnie, ale najsilniejsza wlasna pozycje w PIS-ie to mial Kuchcinski, a i tak jest ona nie najwyzsza. Taki jest po prostu warunek zajmowania najwyzszych stanowisk w panstwie przy rzadach Kaczynskiego.

 • hristomoltisanti

  Oceniono 16 razy 16

  Geppetto z Żoliborza wyrzeźbił nowego Pinokia . Zmiana bez znaczenia , bo to lalkarz kręci kukiełkami , a nie odwrotnie . Zwykłe odwrócenie uwagi od manipulacji przy ordynacji wyborczej .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX