Lis znika z anteny TVP, dziś ostatni program. Jak toczyła się telewizyjna kariera dziennikarza?

O godz. 20.45 na antenie TVP2 będzie można obejrzeć ostatni odcinek programu 'Tomasz Lis na żywo'. Tym samym dziennikarz, który w 1990 roku właśnie w telewizji publicznej rozpoczynał karierę, żegna się ze stacją.
1 Odlot Lecha Wałęsy do Londynu żegnającego się z Janem Krzysztofem Bieleckim Odlot Lecha Wałęsy do Londynu żegnającego się z Janem Krzysztofem Bieleckim Fot. Tomasz Wierzejski / AG

Debiut w TVP (3 maja 1990)

Ostatnim odcinkiem swojego programu Tomasz Lis żegna się z telewizją publiczną. Rozmówcami będą Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka.

A wszystko zaczęło się 26 lat temu w studiu TVP. Najpierw - jeszcze na studiach - Lis wygrał otwarty konkurs na stanowisko dziennikarza w telewizji publicznej, a niedługo później był już jednym z prezenterów "Wiadomości".

2 Tomasz lis na gali Wiktory 1993 Tomasz lis na gali Wiktory 1993 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Korespondent w Sejmie (1990-1992)

Lisowi szybko udało się zostać głównym korespondentem telewizji publicznej z polskiego Sejmu. Relacjonował m.in. słynną "nocną zmianę", czyli wymianę Olszewskiego na Pawlaka na stanowisku premiera. Na początku 1993 roku został nagrodzony Wiktorem.

3 TOMASZ LIS PODPISUJE KSIAZKI TOMASZ LIS PODPISUJE KSIAZKI Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Korespondent w Stanach Zjednoczonych (1994-1997)

Po dwóch latach pracy dla TVP Lis w ramach naukowego stypendium wyjechał do USA. Od 1994 roku był korespondentem "Wiadomości".

4 LIS3-MZ.JPG LIS3-MZ.JPG MACIEJ ZIENKIEWICZ

Prezenter "Faktów" TVN (1997-2004)

Po powrocie do kraju Lis odszedł z TVP i przeszedł powstałej stacji TVN, gdzie został prezenterem głównego wydania "Faktów".

5 PJ 1798 PJ 1798 PIOTR JANOWSKI/AGENCJA GAZETA

Zakusy polityczne (2004)

Sondażowe badania przed wyborami prezydenckimi w 2005 roku uruchomiły falę komentarzy, jakoby Lis planował objęcie najbardziej prestiżowego stanowiska w kraju. Według badań, dziennikarz cieszył się mniejszą popularnością tylko od Jolanty Kwaśniewskiej.

6 TOMASZ LIS TOMASZ LIS Fot. Wojciech Surdziel / AG

Polsat - "Co z tą Polską?" (2004-2007)

Po zwolnieniu z TVN-u - którego powodem miały być właśnie polityczne zakusy Lisa - dziennikarz podpisał umowę z konkurencyjnym Polsatem. Na antenie tej stacji przez mniej więcej trzy lata prowadził kontrowersyjny program "Co z tą Polską?", jednak po odsunięciu od kierowania "Wydarzeniami" postanowił odejść.

7 Tomasz Lis na żywo Tomasz Lis na żywo TVP2

Powrót do TVP - "Tomasz Lis na żywo" (2008-2016)

Najnowsza historia telewizyjnej kariery naczelnego "Newsweeka" to przede wszystkim coponiedziałkowy program "Tomasz Lis na żywo", którego ostatni odcinek obejrzymy dziś w godzinach wieczornych. Powodem usunięcia programu jest nieprzedłużenie umowy między Lisem a TVP.

Komentarze (175)
Lis znika z anteny TVP, dziś ostatni program. Jak toczyła się telewizyjna kariera dziennikarza?
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 56 razy 30

  Dzisiaj u hieny:
  x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_6ZZxmajx9PJ8mkBvt5RbHXx2wIj3dJJH.jpg

 • rave8

  Oceniono 72 razy 30

  Koniec resortowych. Na koniec hienę dostał i taki zostanie zapamiętany. Lemingi żegnają swojego guru co to był rzecznikiem wcześniejszego rządu.
  Marny dziennikarz. Ciężko znaleźć w Polsce dobrego dziennikarza, który nie miał tatusia związanego komuszym systemem. A młody z dobrymi stopniami na studiach i po kilku fakultetach z wiedzą potężną może szukać pracy zagranicą bo tutaj resortowi nie dopuszczą, lub dadzą umowę - zlecenie i jako szefa Durczoka co to poklepie tu i ówdzie. Ewentualnie youtube zostanie dla ambitnych lub jakiś blog i chwała za to że mamy internet i nie musimy oglądać hien:-)

 • spock2

  Oceniono 42 razy 24

  Czemu nie można komentować artykułu jak biedna sierotka uchodźca wojenny zaszlachtował nożem młodą Szwedkę?

 • b.lange

  Oceniono 17 razy 15

  Facet zapowiadał, że jego program będzie się ukazywał gdzie indziej, a okazało się, że nikt go nie chce. Rynek do zweryfikował.

 • zuuuraw

  Oceniono 41 razy 15

  Nazywanie tego kabotyna i bufona z łbem jak wiadro dziennikarzem uwłacza środowisku dziennikarskiemu.
  Lis to czystej postaci politruk, klon Wandy Odolskiej , "dziennikarce" z czasów stalinowskich.

 • goetterdaemmerung

  Oceniono 43 razy 15

  W dupie mam tanią propagandę lisa. Polska gra w ręczną - kto by chciał obciachowego lisa oglądać i jego nudne popiardywania?

 • dryl1

  Oceniono 22 razy 14

  Jak to mówią kop mu na drogę. Rynek to nie prosta sprawa, nie to co chapanie publicznego grosza. A red. Lis to nie Wojewódzki , wiec stąd ta histeria.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX