Morsy, pancerniacy, cukiernicy - cała Polska gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Trwa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W całej Polsce wolontariusze zbierają pieniądze do charakterystycznych puszek, w zamian oferując kultowe już czerwone serduszko. Trwają imprezy, koncerty i happeningi towarzyszące, trwają też licytacje, podczas których można przekazać datki na WOŚP. Wszystko po to, aby wyrównać szanse w leczeniu noworodków.
27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta /

Dla WOŚP kwestują morsy

Wolontariusze WOŚP to nie tylko osoby, które chodzą opatulone szalikami, w czapkach i rękawiczkach chodzą po ulicach. W Poznaniu nad Jeziorem Rusałka (a tak naprawdę w nim) dla WOŚP kwestują morsy. Podczas kąpieli.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta /

Pieniądze to nie wszystko, co możesz dać

W wielu miejscach w Polsce oprócz pieniędzy można przekazać coś jeszcze - krew. M.in. w Poznaniu do godziny 20.00 trwa zbiórka w Centrum Kultury Zamek. W tamtym roku w ramach akcji krew zdecydowało się oddać 268 osób. To dało ponad 120 litrów krwi!

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

Za datek możesz przejechać się czołgiem

Ciekawe atrakcje wymyślili dla mieszkańców wolontariusze WOŚP z Sopotu. W zamian za datek można m.in. przejechać się czołgiem T55. Przejazd trwa kilka minut, a uczestniczyć w nim może jednocześnie około 20 osób.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fot. Łukasz Antczak / Agencja Gazeta

Bydgoszcz pobiegła dla WOŚP

W zbiórkę pieniędzy dla WOŚP angażują się również lokalni miłośnicy sportu. Stowarzyszenie Run Bydgoszcz wraz z Bydgoszczą na Start i Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku zorganizowali Bieg Serduszkowy połączony z licytacją sportowych pamiątek. Jedną z nich był trening personalny z Błażejem Brzezińskim, wielokrotnym reprezentantem Polski w maratonie i biegach przełajowych.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Lizak w kształcie serca za datek na WOŚP

Do zbiórki przyłączają się również różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. W miasteczku WOŚP przy placu Defilad w Warszawie Manufaktura Cukierków przygotowuje własnoręcznie wyrabiane lizaki w kształcie serca, a cukiernia A. Blikle sprzedaje pączki. 

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Trwają licytacje. Możesz się przejechać zabytkowym jaguarem

W całej Polsce trwają licytacje najróżniejszych przedmiotów i atrakcji. Pieniądze przeznaczane są oczywiście na WOŚP. W Warszawie można wylicytować np. przejażdżkę zabytkowym samochodem Jaguar E-Type z 1958 roku.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Studenci Akademii Morskiej w Szczecinie zbierają na WOŚP

W Szczecinie można zwiedzić statek szkoleniowy Akademii Morskiej Navigator XXI. Można stanąć za jego sterem, usiąść w fotelu kapitana, przekonać się, jak wygląda życie podczas praktyki na nim. A na Navigatorze czekają z puszkami kwestujący studenci.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fot. Krzysztof Ćwik

WOŚP uczy jak pomagać

We Wrocławiu nie tylko można przyczynić się do wyrównania szans w leczeniu noworodków, wrzucając datek do puszki. Można również nauczyć się, jak udzielać pierwszej pomocy podczas pokazów i szkoleń prowadzonych dziś w mieście.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Wielka Szarża dla Wielkiej Orkiestry

W Łodzi jedną z atrakcji przygotowanych dla mieszkańców była coroczna Wielka Szarża Straży Miejskiej, czyli największa parada konna w Polsce.

Bieg 'Policz się z cukrzycą' w Warszawie Bieg 'Policz się z cukrzycą' w Warszawie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

WOŚP walczy z cukrzycą ciężarnych kobiet

Już po raz trzynasty w ramach WOŚP odbywa się również charytatywny bieg pod hasłem "Policz się z cukrzycą". W tym roku ulicami Warszawy biegnie 5 tys. osób. Za datki z rejestracji zostaną zakupione pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

S Hala Gwardii w Warszawie podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy S Hala Gwardii w Warszawie podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta

DJ-e pomagają Orkiestrze

WOŚP to prawdziwa orkiestra, a więc solidaryzują się z nią również muzycy. W Hali Gwardii w Warszawie trwa koncert 27 DJ-ów. Jest tam też bity rekord robienia słodyczy bez cukru.

W Warszawie kwestują również... zwierzęta. A dokładnie golden retrievery. Ci "wolontariusze" cieszą się, jak zawsze, ogromną popularnością.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fot. Robert Górecki / Agencja Gazeta

Powstanie piernikowe serce WOŚP

W Toruniu tymczasem cukiernicy przygotowują wielkie piernikowe serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomoc może być słodka! 

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie Fot. Jedrzej Nowicki / Agencja Gazeta

Kierowcy rajdowi jeżdżą dla WOŚP

W wielu miejscach w Polsce trwa również tzw. Motoorkiestra, podczas której za datek na rzecz WOŚP można przejechać się samochodami rajdowymi i wyścigowymi. Takiej atrakcji mogą spróbować ci, którzy wybrali się dziś na lotnisko na warszawskim Bemowie.

Więcej o:
Komentarze (98)
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w w całej Polsce
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 20 razy 14

  Może Alfons Glapiński pozwoli zlicytować przejażdżkę w towarzystwie swoich Escort Girls limuzyną Szydło, w akompaniamencie konfetti Zielińskiego?

 • fifakowski

  Oceniono 21 razy 13

  Nie cała Polska, a jej cześć, konkretnie porządni ludzie grają, a lachociągi TW Balbiny wyją, szczekają i s.rają pod siebie z wściekłości. To jest dodatkowa zaleta WOŚP, Pomagamy, a przy okazji PIS.dzielskie świnie szlag trafia, bo nic nie mogą na to poradzić:)
  I tak ma być!
  Balbina wam w Dvdę PIS.dy, uduście się ze złości, he he.

 • fifakowski

  Oceniono 9 razy 9

  Na Owsiaka to w sumie w tym roku szczekają tylko takie małe PIS.dzielskie frajerzyny, mendoweszki trzeciego sortu. Takie co nie przeczytały dokładnie przekazu dnia i nie zorientowały się, że Balbina co prawda nie zezwoliła na współpracę z Jurkiem, ale też nie nakazała głośno szczekać. 
  Będą wszak wybory.
  Szczekanie jest aktualnie passe. Udajemy, że WOŚP nie istnieje, ale jawnie nie wyjemy z nienawiści:)
  Słyszeliście, żeby Jojo albo Płaszczak coś pierdnęli?
  Dlatego na tych ..ujków co tu teraz dyżurują nie należy zwracać uwagi.
  To quano, które nawet w pobliże dudy Balbinowej nie jest dopuszczane.

 • loneman

  Oceniono 8 razy 8

  Środowiskom pisskoscielnym wstyd bo nie moga pochwalic sie podobnymi wynikami i poparciem i z braku szans na ukradzenie części składek......

 • edekm1967

  Oceniono 9 razy 7

  Opowiem wam historię. Do mojej córki dziś na whats up-ie przyszła wiadomość od nieznajomej osoby:
  - dlaczego Haniu nie zbierasz dziś pieniędzy na WOŚP?
  - a przepraszam z kim rozmawiam?
  - ten co zawsze pomaga przy puszce w Jerzmanowej
  - aa, to przepraszam, niestety nie mogę - jestem w Poznaniu, sesja się zbliża i do tego spóźniłam się na zapisy ( ale pewnie w tym roku Straż Pożarna będzie, bo w zeszłym roku była )
  - no niestety nie ma nikogo - 200 osób stoi pod kościołem po mszy i czeka na Ciebie - to taka tradycja. A nikogo nie ma :((((((.
  Smutne i piękne zarazem. Pozdrowienia dla wszystkich zbierających w tym deszczu.

 • olal.bana.gw

  Oceniono 6 razy 6

  Bosze, zeby tylko ... w l'lebiskopacie nie zeszlo na zawal. Dajac na Orkietsre nie dajesz na tacke. A przeciez niedziela, dzien lojenia skory.

 • wicipinski

  Oceniono 7 razy 5

  Polacy mają wiele powodów do wstydu, ale są też rzeczy, które są absolutnie wyjątkowe jak WOŚP. Pozdrawiam wszystkich przyjaciół Owsiaka i orkiestry, a wszystkim przeciwnikom przesyłam życzenia opamiętania. Natomiast dla tych, którzy są matkami i ojcami nienawiści wobec WOŚP mam specjalny zestaw soczystych wulgaryzmów (chyba się domyślacie).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX