Sinice w Bałtyku. Czy rzeczywiście w tym roku jest ich więcej? [6 FAKTÓW]

Kilkadziesiąt kąpielisk nad Bałtykiem w woj. pomorskim i zachodniopomorskim jest zamkniętych w związku z mnożącymi się sinicami. Służby sanitarne ostrzegają - kontakt z kożuchami sinicowymi może zakończyć się bardzo poważnymi kłopotami zdrowotnymi.
Sinice nad Bałtykiem Sinice nad Bałtykiem Fot. Rafał Mielnik / AG

Czym są sinice?

Sinice to bakterie, które mogą występować nie tylko w wodzie słodkiej i słonej, ale również w ziemi, skałach i na drzewach. Niektóre z gatunków sinic zakwitając produkują toksyczne związki i tworzą na wodzie tzw. kożuchy sinicowe. Bakterie te są niezwykle wytrzymałe, mogą znosić bardzo niekorzystne dla siebie warunki tlenowe, są również w stanie przeżyć wysokie wartości pH. Sinice mogą być zarówno jednokomórkowe, jak i wielokomórkowe.

"W trakcie gdy sinice aktywnie się rozmnażają, cyjanotoksyny pozostają głównie w ich komórkach. Gdy sinice się starzeją, obumierają i ich komórki ulegają rozpadowi, metabolity te są uwalniane do otaczającego środowiska" - czytamy na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Sinice Sinice Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Co wpływa na powstawanie sinic?

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, na pojawianie się sinicowych zakwitów wpływa m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, słaby wiatr, niewielkie mieszanie kolumny wody, brak opadów, a także sole biogeniczne (fosforany, mogą znajdować się w środkach czystości).

Kiedy pojawiają się większe wiatry i fale, morze się "oczyszcza" i woda nadaje się już wówczas do kąpieli.

Czy sinic jest w tym roku więcej niż w poprzednich latach?

Przedstawiciele służb sanitarnych podkreślają, że sinice nie są nadzwyczajnym zjawiskiem, pojawiają się od lat nie tylko nad morzem, ale również na jeziorach. Przyznają jednak, że obecny sezon jest pod tym względem nietypowy.

- Skala tego jest trochę zaskakująca. Co roku stwierdzano sinice na kilkunastu kąpieliskach, w tym roku jest ich kilkadziesiąt. Nie pamiętam takiego sezonu w ostatnim dziesięcioleciu, jest ich wyjątkowo dużo w krótkim okresie czasu - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

Jaki wpływ na powstanie sinic mógł mieć zrzut ścieków do Zatoki Gdańskiej?

W maju doszło do awarii w przepompowni Ołowianka w Gdańsku, spowodowanej zalaniem czterech silników pomp. Wówczas przez kilkadziesiąt godzin kierowano ścieki do Motławy, a następnie do Zatoki Gdańskiej.

Nasuwa się zatem pytanie, czy to wydarzenie mogło mieć wpływ na ilość sinic w tym sezonie.

- Wzrost sinic może mieć związek nie tylko z pogodą, ale również z zanieczyszczeniami. Wszelkie zanieczyszczenia komunalne to dla nich świetna pożywka. Wyciek fekaliów sinicom na pewno nie zaszkodził - mówi nam Jan Bondar. Dodaje jednak, że w tym przypadku trudno stwierdzić, czy obie sytuacje są ze sobą bezpośrednio powiązane.

- Sinice to zjawisko naturalne. Co roku mamy z nimi mniejszy lub większy problem. W tym roku jest on większy, bo mamy rekordowo ciepłe lato. W ubiegłym roku było ono mokre, teraz jest suche i ciepłe - zauważa w rozmowie z Gazeta.pl Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Sinice Sinice Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Co nam grozi po kontakcie z sinicami?

Sinicowych kożuchów powinniśmy unikać, bo, jak podaje GIS, kontakt z nimi może skutkować m.in. wysypką na skórze, swędzeniem i łzawieniem oczu, wymiotami, biegunką, gorączką, a także bólami mięśni i stawów.

Jeśli już zetknęliśmy się z zanieczyszczoną wodą lub wypiliśmy ją, nie mamy możliwości zastosowania profilaktyki. Dolegliwości mogą, choć nie muszą, pojawić się w ciągu kilku dni.

- Obserwujmy organizm, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy udać się od razu do lekarza. Nie można tego bagatelizować, toksyny mogą wywołać bardzo poważne konsekwencje, trudne do przewidzenia - radzi Tomasz Augustyniak.

Sinice. Lista zakażonych kąpielisk Sinice. Lista zakażonych kąpielisk Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta

Które kąpieliska są obecnie nieczynne?

Aktualną listę zamkniętych kąpielisk na podstawie danych GIS można sprawdzić tutaj.

Więcej o:
Komentarze (42)
Sinice w Bałtyku. Czy rzeczywiście jest ich więcej? [6 FAKTÓW]
Zaloguj się
 • miets1

  Oceniono 6 razy 4

  Polska odpowiada za 50% zrzutu zanieczyszczeń do Bałtyku. Jak się wspólnie zrobiło z Bałtyku wielkie szambo to nie powinno dziwić, że czasami śmierdzi.

 • pawel_vogel

  Oceniono 8 razy 4

  Nie rozumiem.
  Czy przez dwa tygodnie zrzucali ścieki z całego Gdańska do Ołowianki (ok. 100 mln litrów ścieków do wód Motławy) bez żadnego filtra: z rury do morza (taka jak mówią awaria była)..?
  To dlaczego teraz się dziwią że skala bakterii w morzu jest zatrważająco większa niż poprzednich latach?

  Czytaj więcej na:
  trojmiasto pl/wiadomosci/322 tys zl kary za zrzut sciekow do Motlawy n124251.html

 • artur74

  Oceniono 3 razy 3

  W Niemczech nad Bałtykiem również sinice... taka specyfika morza bałtyckiego ... ;)

 • mikey.inc

  Oceniono 7 razy 3

  Kto o zdrowych zmyslach jezdzi nad polskie morze? Jest z poludniowej Polski i masz 700 nad Polskie morze albo 700 do Chorwacji.
  - W lecie baltyk jest zimny a jak cieply to odrazu sinice
  - Drogo i syf. ryba z zamrazarki bo swiezych nie ma i robiona na oleju z przed tygodnia
  - lyse karki robia burde wieczorami
  - kazdy probuje cie oskubac 5x

  Wiec lepiej poleciec do Hiszpani, Bulgarii czy Chrowacji za ta sama kase.

 • mercx

  Oceniono 5 razy 3

  Wszystkie media uparcie donoszą że po pierwsze - "SINICE ZAKWITŁY" - jakby to były róze conajmniej a po drugie do POWODÓW zakwitnięcia tych sinic zaliczają jako najważniejsze - CIEPŁĄ POGODE czyli WYSOKĄ TEMPERATURE! to tak samo jak ze smogiem który wg dziennikarzy i władz miasta czyli rządzących powstaje z BRAKU WIATRU czyli bezwietrznej pogody. Wsyzscy uparcie milczą i nie podają że tak jak GŁÓWNYM POWODEM smogu jest ZANIECZYSZCZANIE POWIETRZA PRZEZ KOPCOŁUCHY tak głównym powodem "ZAKWITANIA SINIC" jest pożywka czyli obecność FOSFORANÓW czyli tego nawozu którym wasz ojciec na polu wali żeby mu dobrze rosło. a potem spadnie deszcz (lipiec jest miesiącem kiedy są największe opady w roku) i całe to Gów... ląduje w Bałtyku bo o czymś takim jak oczyszczalnie ścieków to w naszym kraju jeszcze nie słyszeli... bo po co...

 • dobrylos

  Oceniono 1 raz 1

  Fekalia z całymi klockami plywały po zatoce i wypływały na morze , a sanepid opowiada brednie ze niema dowodów ze gówna te były pożywka dla sinic. Tak wygląda troska urzedników tego państwa o swoich obywateli pozwalając im na kąpiele.

 • kaszpir2

  Oceniono 1 raz 1

  Polskie morze to jest zwykłe szambo. Woda szara , śmierdząca. Olbrzymia ilość domów które są blisko morza wylewa ścieki bezpośrednio do morza bo szkoda im kasy na wywóz szamba , obornik z pól spływa do morza i itd .
  Dodatkowo Bałtyk to cmentarzysko zatopionych statków i różnych beczek z chemikaliami ...

  Nad naszym morzem powinna być tabliczka. Wejście do morza surowo wzbronione , grozi zatruciem , chorobami skóry lub innymi problemami zdrowotnymi ..

 • kamuimac

  Oceniono 21 razy 1

  500 plusy załatwiaja sie jak najeci w bałtyku po tym jak sie nażrą zapiekanek i popiją piwem to i bałtyk zakwitł :) na szczeście jest pełno kierunków za granicą gdzie 500 plusów nie ma i morze jest czyściutkie :)

 • generalgapcio

  Oceniono 3 razy 1

  Wyjątkowo dużo gorących wiatrów z północy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX