Grand Press Photo 2018. Zwycięskie zdjęcie pochodzi z protestów przeciwko zmianom w sądownictwie

Rozstrzygnięto konkurs Grand Press Photo 2018 organizowany przez magazyn 'Press'. Zwycięzcą został Adam Lach, fotograf Napo Images, autor zdjęcia z protestów przeciwko zmianom w polskim sądownictwie z 2017 roku. Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych fotografii.
Zdjęcie roku Grand Press Photo 2018. Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. 24 lipca 2017 Zdjęcie roku Grand Press Photo 2018. Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. 24 lipca 2017 Adam Lach / Napo Images / Adam Lach / Napo Images

Zdjęciem roku ogłoszono fotografię Adama Lacha

Zdjęcie Roku zrobił Adam Lach z agencji Napo Images - fotografia przedstawia uczestników protestów przeciwko reformom polskiego sądownictwa w lipcu 2017 roku. 

Grand Press Photo to konkurs organizowany przez magazyn 'Press' dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. W tegorocznej edycji Grand Press Photo do finału trafiło 195 zdjęć (spośród 4,8 tys. zgłoszonych), autorstwa 76 fotografów.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii WYDARZENIA Grand Press Photo 2018 Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii WYDARZENIA Grand Press Photo 2018 Marcin Zaborowski / 'National Geographic Polska'

Rohingja uciekający do Bangladeszu

Zdjęcie kobiety z grupy uchodźców Rohingja stojącej przy namiocie straży granicznej w Bangladeszu, w którym wydawane są przepustki do pobliskiego punktu tranzytowego, zostało nagrodzone I miejscem w kategorii 'Wydarzenia'. Jego autorem jest Marcin Zaborowski z 'National Geographic Polska'.

Fotografie były oceniane w siedmiu kategoriach (dla zdjęć pojedynczych): Wydarzenia, Życie Codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka oraz Portret.

Natomiast w grupie fotoreportaży były to kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko oraz Kultura i rozrywka.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii SPORT Grand Press Photo 2018 Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii SPORT Grand Press Photo 2018 Tymon Markowski, freelancer / Forum Polska Agencja Fotografów

Szybciej, wyżej, mocniej

Na Grand Press Photo nie zabrakło kategorii 'Sport'. W tej zwyciężyło zdjęcie Maryny Kylypko z Ukrainy podczas kwalifikacji skoku o tyczce kobiet na Mistrzostwach Europy U-23 w lekkiej atletyce. Autorem fotografii jest Tymon Markowski.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii LUDZIE Grand Press Photo 2018 Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii LUDZIE Grand Press Photo 2018 Konstancja Nowina Konopka / Agencja Fotograficzna Edytor

Iran w jednym ujęciu

To zdjęcie z irańskiego autobusu zdobyło I miejsce w kategorii 'Ludzie', przedstawia pojazd podzielony na część dla mężczyzn i kobiet. W jednym ujęciu udało się skondensować kulturowo-religijny podział w Iranie. A zrobiła to Konstancja Nowina Konopka z Agencja Fotograficznej Edytor.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Grand Press Photo 2018 Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Grand Press Photo 2018 Adam Tuchlinski / Newsweek Polska

"Życie codzienne" w Katowicach

Nagrodę w kategorii 'Życie codzienne' otrzymała fotografia Adama Tuchlińskiego z 'Newsweek Polska'. To zdjęcie z imprezy punków w miejscu, które nazywane jest dżunglą i mieści się niedaleko dworca PKP w Katowicach.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO Grand Press Photo 2018 Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO Grand Press Photo 2018 Dominik Werner / Testigo Documentary

Spojrzenie z góry na Rytel

To zdjęcie z powietrza pochodzi z miejscowości Rytel, gdzie latem 2017 roku przeszła nawałnica. Jego autor, Dominik Werner (Testigo Documentary), uchwycił moment, gdy harwester toruje sobie drogę przez las, w którym powalone są setki drzew.  Za fotografię został nagrodzony I miejscem w kategorii 'Środowisko'.

Więcej o:
Komentarze (138)
Grand Press Photo 2018. Zdjęcie roku zrobił Adam Lach
Zaloguj się
 • ruch.lewostronny

  Oceniono 59 razy 43

  Od razu skojarzenie z obrazem "Wolność prowadząca lud na barykady".

 • nutka7.17

  Oceniono 37 razy 27

  Zwycięska fotografia to przesłanie, jak z obrazu Eugène’a Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady".
  Krótko mówiąc już czas na rewolucję w Polsce, rewolucję społeczną i polityczną, czas na zmiany i rewolucyjne zmiecenie tzw. "PiSiej dobrej zmiany" z przestrzeni publicznej.

 • shestereo

  Oceniono 28 razy 18

  Gratulacje dla zwycięzców!!

 • vomitorium1

  Oceniono 18 razy 10

  "Zdjęciem roku ogłoszono fotografię Adama Lacha"
  jak obraz
  marianny eugène'a delacroix
  "Wolność wiodąca lud na barykady"
  (La Liberté guidant le peuple)

 • bynio_66

  Oceniono 26 razy 8

  a komentujący tu, PiSdowate trolle zostali poczęci tak jak pokazuje zdjęcie nr. 5, po pijanemu w syfie i brudzie

 • vomitorium1

  Oceniono 15 razy 7

  "Zdjęciem roku ogłoszono fotografię Adama Lacha"
  jak obraz
  marianny eugene'a delacroix
  "Wolność wiodąca lud na barykady"
  (La Liberté guidant le peuple)

 • Paulina Kamińska

  Oceniono 10 razy 6

  Nagrodę w przyszłym roku powinno dostać jedno ze zdjęć rodziny Tomasza Komendy, podczas ogłaszania wyroku przez SN. Tyle emocji na jednym zdjęciu. Piękna chwila!

 • javall

  Oceniono 15 razy 5

  Nagrodzona praca Lacha to nie jest zdjecie tylko fotomontaz. Ujmujacy.
  Natomiast zdjecie Tuchlinskiego jest wyrezyserowane, zaden punk nie pozwolilby na zrobienie sobie takiego zdjecia. Nazwanie tego "zycie codzienne" jest skandalem i kpina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX