Marsz Żywych w Oświęcimiu. Duda: Popatrzcie, do czego może prowadzić antysemityzm

W Oświęcimiu odbywa się dziś Marsz Żywych. W wydarzeniu bierze udział spora grupa młodzieży, głównie żydowskiej, ale również ci, którzy przeżyli koszmar obozu Auschwitz. Przemarsz ma miejsce w Dniu Pamięci Ofiar Zagłady, zwanym po hebrajsku Jom ha-Szoa.
Andrzej Duda podczas Marszu Żywych w Oświęcimiu Andrzej Duda podczas Marszu Żywych w Oświęcimiu Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

Tysięce osób w Oświęcimiu

Udział w tegorocznym Marszu Żywych zadeklarowało ok. 12 tysięcy osób. Na czele stanęli prezydenci Polski i Izraela: Andrzej Duda i Reuven Rivlin. Marsz odbywa się na dystansie ok. 3 kilometrów między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau.

30 lat Marszu Żywych

Marsze Żywych organizowane są od 1988 r. 'W pierwszym marszu wzięło udział około 1,5 tysiąca Żydów. Od 1996 r. odbywają się corocznie. Największy miał miejsce w 2005 r., w 60. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, kiedy uczestniczyło w nim około 20 tys. osób' - informuje Muzeum Auschwitz.

Marsz Żywych Marsz Żywych Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

"Próba masowego mordu"

'Holokaust stanowił bezprecedensową próbę masowego mordu przy użyciu metod przemysłowych, która nigdy wcześniej i później nie była przeprowadzona w takiej skali. W założeniach miał doprowadzić do 'ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej', czyli wymordowania całego narodu' - opisuje Muzeum.

Ponad milion ofiar

W Auschwitz Niemcy zamordowali ponad 1,1 mln osób. Byli to przede wszystkim Żydzi, ale także Polacy, Romowie, jeńcy radzieccy i osoby innych narodowości.

"Nigdy więcej"

Tuż przed Marszem rozmowę za zamkniętymi drzwiami odbyli prezydenci Polski i Izraela Andrzej Duda i Reuven Rivlin.

- Spotykamy się na Marszu Żywych, aby dać świadectwo pamięci o zagładzie narodu żydowskiego, a zarazem powiedzieć światu stąd właśnie: Nigdy więcej. Krzyknąć: Popatrzcie, do czego może prowadzić antysemityzm, ksenofobia, rasizm - mówił Duda na konferencji prasowej po spotkaniu.

"Chcę bronić prawdy historycznej"

Andrzej Duda zapewniał też, że nowelizacja ustawy o IPN nie będzie blokowała świadectw uczestników Holokaustu. Zapewnił, że intencją polskich parlamentarzystów było bronienie prawdy historycznej.

- I ja, jako polski prezydent, chcę tej prawdy historycznej bronić z całą mocą, także w tych elementach, w których jest ona trudna dla Polaków - zapewniał.

Prezydent Izraela mówił z kolei, że Izrael bacznie przygląda się pracom Polski nad upamiętnianiem historii.

Nauka dla młodych pokoleń

Reuven Rivlin powiedział, że dzięki uczestnictwu w Marszach Żywych młode pokolenie uczy się o tym wszystkim, co wydarzyło się w obozie Auschwitz-Birkenau w czasie II wojny światowej. - Mam nadzieję, że znajdziemy właściwą drogę dla przyszłych pokoleń - stwierdził.

Prezydenci Polski i Izraela zapalili znicze pod Ścianą Śmierci i odwiedzili Pawilon Żydowski w Bloku 27 na terenie byłego obozu Auschwitz I. 

Ćwierć miliona uczestników

Dotychczas w Marszach Żywych wzięło udział ok. 260 tys. osób z ponad 50 krajów.

Więcej o:
Komentarze (218)
Marsz Żywych w Oświęcimiu. Duda: Popatrzcie, do czego może prowadzić antysemityzm
Zaloguj się
 • milorex10

  Oceniono 30 razy 16

  Cześć pamięci Żydów, Polaków i przedstawicieli innych narodowości, którzy w tym obozie cierpieli i ginęli.

 • zigzaur

  Oceniono 13 razy 11

  Późne lata trzydzieste. Nowojorskim metrem jedzie dwóch Żydów. Jeden czyta Forverts (czasopismo w jidisz) a drugi Stürmera (tygodnik wydawany prywatnie przez Juliusa Streichera, oficjalnie żaden organ NSDAP):
  - Dlaczego pan czyta takie paskudztwa?
  - Może i paskudztwa ale czyta się bardzo przyjemnie. W Forverts czytam, że nas ciągle biją, prześladują, wypędzają, rabują, wyśmiewają. Smutne. A tymczasem w Stürmerze mogę przeczytać, że rządzimy światem, że kontrolujemy banki, że mamy wpływ na czołowych polityków, że trzęsiemy nawet Hollywoodem. W każdym razie miło poczytać.

 • darla152

  Oceniono 28 razy 10

  W tym jednym zdaniu ma rację. Antysemityzm jest synonimem zła i ciemnoty. Całe to zło wywodzi się z kościoła katolickiego.

 • ap.aries

  Oceniono 17 razy 9

  Byłem tam niedawno w najlepszym czasie - luty, zacinający deszcz ze śniegiem, a oni ....... Mam 65 lat, żadnych niestety żydowskich korzeni, a płakałem jak dziecko ....

 • franekzjanek

  Oceniono 19 razy 9

  .
  Duda ..." popatrzcie do czego może prowadzić antysemityzm.." ... prezydencie powiedz to funkcjonariuszom Kościoła Katolickiego bo to oni od 2000 lat podsycają nienawiść do Żydów. Spytaj się ich przy okazji ...czy to jest kwintesencja chrześcijaństwa i niech ci odpowiedzą co według przekazów mówił o tym Jezus ..On na pewno nie chciał aby jego śmierć na Krzyżu miała takie pokłosie ale ci którzy podsycają ta nienawiść robią to celowo bo wiedzą że ta religia juz dawno by padła bez przeciwnika ...

 • miszka_szyfman

  Oceniono 16 razy 8

  Jeszcze tylko Ziemkiewicza tam brakowało , szczyt obłudy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX