Anestezjolodzy wściekli na ministra zdrowia. Będą zgłaszać zgony pacjentów do prokuratury

Anestezjolodzy odpowiadają na rozporządzenie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Będą zgłaszać zgony pacjentów związane z niedoborem personelu medycznego do prokuratury i do wiadomości opinii publicznej.
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Fot. Jan Rusek / AG

Skakanie z oddziału na oddział

O sprawie poinformował portal OKO.Press. Związek Zawodowy Anestezjologów skrytykował pomysł Konstantego Radziwiłła. Szef resortu zdrowia polecił dyrektorom placówek zlecanie lekarzom dyżurowania na kilku oddziałach w tym samym czasie, do których będzie wzywany w zależności od potrzeb. To rozwiązanie miałoby rozwiązać problem niedoboru lekarzy  w związku z masowym wypowiadaniem klauzul opt-out. Rozporządzenie wydano 19 grudnia, po trzech dniach konsultacji społecznych.

Operacja laparoskopowa rekawowa resekcji zoladka w Bialymstoku Operacja laparoskopowa rekawowa resekcji zoladka w Bialymstoku Fot. Agnieszka Sadowska / AG

"Drastycznie zwiększy ryzyko dla pacjentów"

Anestezjolodzy są oburzeni tym pomysłem. Ich zdaniem rozporządzenie ministra "w drastyczny sposób zwiększy ryzyko oraz częstość wystąpienia zdarzeń niepożądanych u hospitalizowanych pacjentów, spowodowanych brakiem odpowiedniej liczby personelu medycznego" - czytamy w oświadczeniu anestezjologów. Lekarze zapowiedzieli też, że będą zgłaszać zgony i uszczerbki na zdrowiu pacjentów do prokuratury oraz do wiadomości publicznej.

Protest lekarzy rezydentów Protest lekarzy rezydentów Fot. Bartosz Banka / AG

Koniec zgody na pracę ponad siły

Od stycznia polską służbę zdrowia może czekać poważny kryzys. Rezydenci niezadowoleni z negocjacji z ministrem zdrowia pod koniec października przerwali protest głodowy i wezwali do masowego wypowiadania klauzul opt-out. Podpisując je lekarze zgadzali się na pacę powyżej 48 godzin tygodniowo, na które pozwala kodeks pracy. Do tej pory lekarze pracowali nawet po 300 godzin miesięcznie, dzięki czemu łatali dziury w braku personelu w polskich szpitalach, często spowodowane brakiem pieniędzy na zatrudnienie kolejnych pracowników. Lekarze zarabiali więcej, ale byli przepracowani, co stwarzało zagrożenie dla pacjentów.

Na apel rezydentów odpowiedziało już 4,5 tys. lekarzy z całej Polski, w tym wielu specjalistów. Ministerstwo szacuje z kolei, że taką decyzję podjęło 3,5 tys. lekarzy.

Nowy oddzial chirurgii piersi w Lublinie Nowy oddzial chirurgii piersi w Lublinie Fot. Jakub Orzechowski / AG

Dramatyczna sytuacja wielu szpitali

W związku z wypowiadaniem klauzul opt-out w wielu miejscach może zabraknąć lekarzy do obsadzenia dyżurów. Z tego powodu coraz więcej placówek z całej Polski alarmuje o dużych problemach, m.in. Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku (na apel rezydentów odpowiedziało tu 90 proc. pracowników, w tym wielu specjalistów), Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (klauzulę wypowiedział co drugi zatrudniony lekarz) czy Beskidzkie Centrum Onkologii w Bielsku-Białej, które od 1 stycznia zamyka izbę przyjęć na trzy miesiące. Zgodę na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo wycofała tu jedna trzecia zatrudnionych medyków.

Pełzający paraliż służby zdrowia. Lekarze w kolejnych szpitalach dołączają do protestu

Protest lekarzy rezydentów Protest lekarzy rezydentów Fot. Jakub Porzycki / AG

"Muszę wybierać pacjenta, którym się zajmę"

Jak w praktyce może wyglądać realizacja pomysłu ministra Konstantego Radziwiłła?

"Po pierwsze, wg nowego rozporządzenia MZ jeden lekarz będzie mógł obstawiać kilka Oddziałów. Ja, mając dyżur tylko na swoim Oddziale, często mam ciągłą robotę do 3-4 w nocy. Czasem muszę wybierać pacjenta, którym się zajmę bo przyjmowanych jest dwóch jednocześnie. Wbrew temu, co twierdzi minister, to co się dzieje jest niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów" - skomentował rozporządzenie ministra Stanisław Bogusławski, lekarz z Warszawy.

Nowy pomysł ministra zdrowia "groźny dla pacjentów". Lekarz nie zostawił na nim suchej nitki

Więcej o:
Komentarze (192)
Lekarze wyopwiadają klauzule opt-out
Zaloguj się
 • pemu

  Oceniono 44 razy 38

  I jak PiSiaki?

  Zadowoleni? Rząd się wyżywi i wyleczy a wy zdychajcie pod płotem.

 • antymilo92

  Oceniono 43 razy 37

  Hahahahaha, do prokuratury. Prokurature interesuje tylko zgon Ziobro-seniora.....

 • plutoniczna

  Oceniono 38 razy 34

  i to jest problem którego PIS nie zamiecie pod dywan, żeby nie wiem jak chciał.
  oczywiście są to zaniedbania wielu lat ale padło na PIS, bo PIS stało się ofiarą własnej propagandy.
  miało być kasy na wszystko, bo wystarczy nie kraść.

  3 mld na strzelnice jest
  3 mld na WOT jest
  20 mld na budowę (hooooj wie po co) centralnego portu lotniczego ma być
  7,5 mld na budowę nowych kopalni jest
  3 mld na ratowanie starych jest
  na rydzyka jest
  na Misiewiczów + jest.
  itd...
  a na opiekę medyczną nie ma.

 • alex444444

  Oceniono 34 razy 30

  Bardzo dobrze. Co miesiąc rząd wydaje jakieś niebotyczne pieniądze na miesięcznice a w tym samym czasie umiera podobna liczba ludzi bo system zdrowia nie funkcjonuje. Tak nieudolnego ministra zdrowia jeszcze nie było.

 • krynolinka

  Oceniono 38 razy 30

  Lekceważyła protest również pani była już premier. Pozorowane spotkania i konsultacje. Mówienie, że nie zjedzenie kolacji to nie jest jeszcze głodówka.
  Poseł Pięta :"Jeżeli uczciwie głodują, to schudną"
  Arogancja władzy się mści. Szkoda, że na najsłabszych, czyli pacjentach.

 • aa1000

  Oceniono 31 razy 29

  Do warszawskiej kliniki rządowej można np. wzywać anestezjologa z kliniki białostockiej, jeśli będzie zajęty to z budapeszteńskiej.

 • sofija_xs

  Oceniono 27 razy 23

  Kiedy wyleci z hukiem ten szkodliwy minister od siedmiu boleści? Dość jego szkodzenia.

 • cezar85

  Oceniono 25 razy 21

  za to księża nie widzą problemu

  szczególnie, że im obroty spadają

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX