Zakrycie Aldebarana, superksiężyc. Jakie zjawiska czekają nas w najbliższych tygodniach?

Astronomowie zapowiadają na najbliższe tygodnie kilka ciekawych zjawisk. Nie wszystkie będą doskonale widoczne na polskim niebie, ale obserwatorzy na całym świecie już zacierają ręce.
Aldebaran (duży, czerwony punkt po lewej) na tle Hiad Aldebaran (duży, czerwony punkt po lewej) na tle Hiad fot. Zbigniew Kawalec/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 2.5. http://www.republika.pl/kawalec/html/gromady.htm.

Zakrycie Aldebarana

Jak podaje portal 'Urania', w nocy z 30 na 31 grudnia Księżyc zakryje gwiazdę - Aldebarana. O godz. 02:23 gwiazda nagle przestanie być widoczna. Wyłoni się zza srebrnego globu o godz. 03:11.

Superksiężyc nad Morskim Okiem Superksiężyc nad Morskim Okiem Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Superksiężyc

W nocy 2 stycznia miłośnicy astronomii będą mogli obserwować interesujące zjawisko związane z Księżycem, tzw. superksiężyc. Wtedy srebrny glob znajdzie się w najmniejszej odległości od Ziemi. Gdy popatrzymy na Księżyc, wyda nam się większy i dużo jaśniejszy niż zwykle. 

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne By ESO/C. Malin (http://www.eso.org/public/images/potw1414a/) [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons

Rój Kwadrantydów

Rój meteorów - Kwadrantydów - pojawi się na niebie 3 stycznia. W maksimum pojawiać będzie się nawet 120 Kwadrantydów w ciągu godziny. Meteory będą lecieć z prędkością ok. 41 km/s.

Całkowite zaćmienie Księżyca Całkowite zaćmienie Księżyca MIECZYSŁAW MICHALAK

Zaćmienie Księżyca

31 stycznia kolejne zjawisko na niebie - zaćmienie Księżyca. Do zaćmienia dojdzie, gdy nasza planeta pojawi się między Słońcem a srebrnym globem w pełni. Wtedy Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi.

Styczniowe zjawisko można najlepiej obserwować w Ameryce Północnej, Azji i Australii. W Polsce zaćmienie Księżyca będzie najlepiej widoczne 27 lipca.

Więcej o:
Komentarze (12)
Superksiężyc, meteory i zaćmienie. Zjawiska astronomiczne na najbliższe dni
Zaloguj się
 • loneman

  Oceniono 4 razy 4

  Niestety patrzac kto tu komentuje - ignoranci w kazdej mozliwej dziedzinie (co dziwic sie seminarzystom i piszacym na zamowienie naszym i ruskim menelom za symboliczne wino jablkowe) - szkoda rzucac perle przed wieprze bo oni nie widza nic poza swym nosem i napchana kieszenia. Wartosci moralne i zjawiska astronomiczne sa dla nich tak samo abstrakcyjne jak fizyka kwantowa, matematyka wyzsza czy wyszukany humor, kwark dla nich to jakis skwarek, "czarna dziura" to wg ich wiedzy slangowo opisany obiekt chuci a konstelacje sa im potrzebne tylko do tego by wrozka postawila im horoskop :D......

 • elenem

  Oceniono 4 razy 4

  Super, to bardzo szczególny czas. :)

 • Piotr

  Oceniono 8 razy 2

  Z tym księżycem to przesada. Różnica jasności będzie minimalna i praktycznie niezauważalna. W 2018 warto przede wszystkim oglądać Marsa, bo będziemy mieli wielką opozycję, tzn. że ta planeta znajdzie się najbliżej Ziemi od kilkunastu lat, będzie bardzo jasna i widoczna przez większą część nocy. Ciekawostką jest, że nastąpi to 27 lipca i wraz z zaćmieniem Księżyca będzie to bardzo atrakcyjne. W sierpniu też Mars będzie świetnie widoczny, zwłaszcza wieczorami.
  Jednym słowem, w wakacje czeka nas bliskie spotkanie z czerwoną planetą.

 • zytnickilech

  Oceniono 6 razy -6

  2-go stycznia wielu może się tak czuć ...jakby wielki księżyc spadał im na głowę ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX