Aktywiści klimatyczni blokują ulice i londyńskie lotnisko. Setki aresztowanych

Od początku tygodnia w miastach na całym świecie odbywają się protesty ruchu Extinction Rebellion, który wzywa do pilnych działań wobec kryzysu klimatycznego. Aktywiści m.in. blokują ulice w Londynie i Berlinie, a w czwartek próbowali zakłócić funkcjonowanie londyńskiego lotniska City.
Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Matt Dunham / AP Photo

Próba blokady lotniska City

W czwartek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, aktywiści próbowali blokować i zakłócić działanie londyńskiego lotniska City. Grupa działaczy usiadła w przejściu ze stacji lekkiej kolei miejskiej na lotnisko - opisuje 'The Guardian'. W związku z zapowiedziami wzmożono kontrole na lotnisku. Extinction Rebellion wybrało to miejsce na jedną ze swoich akcji, ponieważ ruch lotniczy odpowiada za część emisji gazów cieplarnianych. 

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Matt Dunham / AP Photo

Aktywista w samolocie

Aktywiści nie tylko blokowali wejście do lotniska. Mężczyzna, który okazał się działaczem Extinction Rebellion, był na pokładzie jednego z samolotów na lotnisku City. Starał się uniemożliwić start samolotu nie stosując się do poleceń załogi. Ostatecznie został wyprowadzony przez policję. 

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Frank Augstein / AP Photo

Globalne protesty "rebelii przeciwko wymieraniu"

Extinction Rebellion (ang. rebelia przeciwko wymieraniu) jest jednym z nowych, światowych ruchów działających na rzecz walki z globalnym ociepleniem. Jego działalność różni się od innych - nie są to zwykłe demonstracje, lecz manifestacje nieposłuszeństwa obywatelskiego i zakłócania codziennego funkcjonowania. Ich największe dotychczas protesty w kwietniu zablokowały centrum Londynu na kilkanaście dni. Po tym brytyjski parlament ogłosił klimatyczny stan wyjątkowy.

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Frank Augstein / AP Photo

Nowa fala akcji Extinction Rebellion

Kolejna fala akcji ruchu zaczęła się w poniedziałek w różnych częściach świata, w tym - ponownie - w Wielkiej Brytanii, a także Niemczech, Francji czy Australii. Od początku protestów w brytyjska policja aresztowała ok. 800 osób. Wielu aktywistów w ramach blokady ulic przykuwa się lub przykleja do ulic czy barierek. Działacze blokują m.in. Trafalgar Square, gdzie powstało miasteczko namiotowe. 

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Michael Sohn / AP Photo

Extinction Rebellion w Niemczech

W Niemczech demonstracje odbywają się w centrum Berlina, m.in. blokują most Marschallbrücke, ich uczestnicy protestowali na Potsdamer Platz i w okolicach ministerstwa transportu.

Senator ds. wewnętrznych w Berlinie Andreas Geisel zapowiedział, że władze miasta będą się dokładniej przyglądać, czy demonstranci działają zgodnie z prawem. Przedstawiciele Extinction Rebellion demonstrują, by wymusić na rządzie zdecydowane działania w celu ochrony klimatu. Dziś rząd federalny debatuje nad uchwaleniem tak zwanego "Pakietu Klimatycznego". Aktywiści zapowiadają, że podobne akcje będą organizować przez cały tydzień.

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Rafael Yaghobzadeh / AP Photo

Protesty we Francji

Aktywiści Extinction Rebellion we Francji zorganizowali akcje w Paryżu. Blokują tam most w okolicy Place du Châtelet.

Demonstracje Extinction Rebellion Demonstracje Extinction Rebellion Fot. Matt Dunham / AP Photo

Aktywiści chcą prawdy i błyskawicznego działania

Extinction Rebellion ma trzy główne postulaty: mówienie prawdy o kryzysie i ogłoszenie klimatycznego stanu wyjątkowego; podjęcie zdecydowanych działań i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do zera netto do 2025 roku oraz powołanie zgromadzenia obywatelskiego, które decydowałoby o kwestiach związanych z kryzysem klimatycznym.

Komentarze (26)
Aktywiści klimatyczni blokują ulice i londyńskie lotnisko. Setki aresztowanych
Zaloguj się
 • Adaś Niezgódka

  Oceniono 13 razy 9

  Najbardziej przekonywajacy jest facet z podwójnym kubkiem z tworzywa na kawę. ..

 • lubat

  Oceniono 11 razy 7

  Nazywanie bandytów i terrorystów "aktywistami" jest nadużyciem nie tylko językowym.

 • puuchatek

  Oceniono 6 razy 6

  Jasne, od blokowania ulic na parę godzin i monstrualnych korków klimat NA PEWNO będzie się poprawiał.

  Kolejni, cholera, durnie, którzy w imię słusznych skądinąd ideałów robią wszystko, żeby te ideały skompromitować…

 • zdzisiek66

  Oceniono 14 razy 6

  Kiepski pomysł z tą blokadą lotnisk. Przecież Greta Thunberg musi mieć czym polecieć do USA.

 • szczurzec1

  Oceniono 11 razy 5

  W Rosji, Chinach, Indiach czy Nigerii te nędzne typki mogły by mówić o szczęściu gdyby policja tylko połamała pałki na ich zakutych łbach. No ale bezpieczniej dymi się w Unii, która odpowiada za plus minus 10% emisji CO2...

 • 1group

  Oceniono 8 razy 4

  Przeciw wymieraniu? Nie na darmo nazywają ich oszołomami.Przecież wszystkie nieszczęścia biorą się z powodu nadmiernej ilości urodzin.

 • bart5554b

  Oceniono 15 razy 3

  To nie aktywiści tylko rozhisteryzowani ekoterroryści. Jedzą już swoje dzieci?

  ==

  Czy można ukryć potężne plany geopolityczne pod płaszczykiem walki ze zmianami klimatu? Czy można wykorzystać transformację energetyczną do wzmocnienia swojej pozycji gospodarczej? Czy można pozorować działania ekologiczne, by uzależniać od swoich zasobów państwa ościenne?

  Energiewende, zaprojektowana przez Niemców transformacja energetyczna, udowadnia, że można. Niniejsza książka opowiada o tym, jak Berlin zaprojektował i wdrożył misterną machinę polityczno-gospodarczą, która – pod maską ochrony środowiska – pomaga budować nowe niemieckie imperium w Europie.

  sklep.defence24.pI/produkt/energiewende-nowe-niemieckie-imperium/

 • zarator

  Oceniono 8 razy 2

  Doprawdy żenujące. Samoloty tryują,owszem, ale smugi chemiczne z wojskowych samolotów. Maja ich ponad 100 i uczestniczą w kłasmtwei nazywanym geoinżynierią. Akcja nasilającego się ecoterroru zzainagurowane plomiennym wstapieniem zaburzonego, zmanipulowanego dziecka ze Szwecji. Ocknijcie się . Dlaczego nie zablokujecie wjazdu do firmy Bayern-Monsanto, albo innego truciciela? Dlaczego nie zablokujecie w związku z tym wejścia do ONZ, ktore na to zgadza.? Dlaczego nie walczycie z firmami wycinającymi lasy palmowe ? Jest tyle miejsc na świecie, gdzie jest sedno zła a ta banda sterowanych terrorystów uniemożliwa jazdę babci do wnuka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX