Turcja. Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach Stambułu. Opozycyjny kandydat wygrał powtórzone wybory

Dziesiątki tysięcy Turków świętowały na ulicach Stambułu zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach burmistrza tej metropolii. Kandydat opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej wygrał ogromną różnicą około siedmiuset tysięcy głosów. Jego zwycięstwo to jedna z największych porażek prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
Stambuł. Ekrem Imamoglu razem ze zwolennikami świętuje zwycięstwo w powtórzonych wyborach Stambuł. Ekrem Imamoglu razem ze zwolennikami świętuje zwycięstwo w powtórzonych wyborach Onur Gunay / AP / AP

Śpiewy i demonstracja dla uczczenia zwycięstwa

Tysiące zwolenników Republikańskiej Partii Ludowej trzymając w rękach tureckie flagi i skandując wyborcze hasło swego kandydata, świętowało jego wygraną w niedzielnych wyborach. Niektórzy z radości śpiewali lub tańczyli, inni zapalali świece dymne. Ekrem Imamoglu wygrał wybory już wcześniej, jednak jego przewaga była niewielka, a władze państwowe mówiły o nieprawidłowościach. Zarządzono powtórne wybory, w których Imamoglu bardzo zwiększył przewagę. 

Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Onur Gunay / AP / AP

"Zbudujemy demokrację w tym mieście"

Ekrem Imamoglu stojąc na dachu specjalnego autokaru, z którego wielokrotnie przemawiał podczas wieców wyborczych, pozdrawiał wiwatujący na jego cześć tłum. - Przyjmiemy wszystkich. Zbudujemy demokrację w tym mieście. Zbudujemy sprawiedliwość w tym mieście - mówił Imamoglu. Podziękował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi oraz swemu rywalowi Binali Yildirimowi za to, że pogratulowali mu zwycięstwa.

Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Fot. Emrah Gurel / AP Photo

Przewaga opozycjonisty urosła wielokrotnie

W niedzielnych, powtórnych wyborach w Stambule Ekrem Imamoglu zdobył 54 procent głosów, podczas gdy kandydat rządzącego obozu Binali Yildirim - o prawie dziesięć punktów procentowych mniej. Różnica między nimi podczas marcowych wyborów, których wynik został anulowany, była znacznie mniejsza i wynosiła niespełna czternaście tysięcy głosów. Podczas niedzielnych wyborów różnica między głównymi rywalami wyniosła około 700 tysięcy głosów. 

Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Fot. Burhan Ozbilici / AP Photo

Rzekome "nieprawidłowości" w wyborach

Turecka Centralna Komisja Wyborcza anulowała wynik marcowego głosowania w wyborach burmistrza Stambułu na wniosek rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Wyjaśniała, że doszło do wielu nieprawidłowości, a niektórzy członkowie komisji mieli rzekomo powiązania z organizacją terrorystyczną.

Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Fot. Lefteris Piarakis / AP Photo

"Sprawiedliwość i tolerancja" w Stambule

Ekrem Imamoglu mówił o demokracji i nowym początku dla miasta. Jednocześnie wyraził chęć współpracy z Recepem Tayyipem Erdoganem, aby rozwiązać problemy z jakimi boryka się miasto, w tym dotyczące transportu i potrzeb syryjskich uchodźców. Imamoglu oznajmił, że będzie równo traktował wszystkich 16 milionów mieszkańców Stambułu. Zapowiedział, że skończy się trwonienie publicznych pieniędzy, arogancja i izolacja, a nastanie sprawiedliwość i tolerancja.

Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Zilan Karakurt / AP / AP

Test dla Erdogana

Ponowna wygrana Imamoglu ze znaczną, prawie 10-procentową różnicą, to wielka porażka prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Głosowanie było testem jego popularności. W Stambule uprawnionych do głosownia jest ponad 10 milionów obywateli. To największa turecka metropolia i ekonomiczna stolica Turcji.

Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Stambuł. Zwolennicy opozycji świętują zwycięstwo Ekrema Imamoglu w powtórnych wyborach na burmistrza Fot. AP

Nadejdą zmiany w Turcji?

Analitycy podkreślają, że ten wynik wyborów w Stambule oznacza zmiany w Turcji. Wcześniej, oddając swój, głos Ekrem Imamoglu stwierdził, że dzisiejsze wybory to próba naprawy demokracji w tym kraju.

Więcej o:
Komentarze (236)
Turcja. Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach Stambułu. Opozycyjny kandydat wygrał powtórzone wybory
Zaloguj się
 • andrew1507

  Oceniono 97 razy 83

  Upadek kaczyzmu i pis a będzie to najpiekniejszy dzień w dziejach Polski....
  Ten radosny dzien ustanowimy Wielkim Swietem Obywatelskim I dniem wolnym od prace a byc moze takze kazda miesiecznice tego dnia tez :-)

 • andrew1507

  Oceniono 77 razy 71

  Idiotyczne plany notabli PiS : przekop mierzei wiślanej, centralny port lotniczy, nowe tamy na Wiśle,...
  To może kosztować setki miliardów złotych a tu nie ma funduszy na walkę ze smogiem, dofinansowanie zielonych żródeł energii elektrycznej, dofinansowanie opieki i służby zdrowia, szkolnictwo,....
  Smog nas zabija tu i teraz. Seniorzy, nasze dzieci i wnuki są ofiarami zaniedbania PiS i jego rządu, kompletny brak zrozumienia powagi sytuacji.
  Czekam z utęsknieniem na pilny upadek kaczyzmu z uwagi na przyszłość dzieci i wnuków.
  Zróbmy wszystko aby pozbyć się pismafii w demokratyczny sposób w wyborach i nie pozwómy na ich fałszowanie.

  Pisiate smoczysko przywdziało skórę baranka, znaczy się przyśpieszą wybory.
  Wyborcy nie dajmy się nabrać tak jak w 2015 r. bo inaczej zdobędą większość konstytucyjną i zaprowadzą nam szariat kato-bolszewicki na 1000 lat.
  Zróbmy wszystko by “zaorać” PiS w jakichkolwiek wyborach.

 • placowy

  Oceniono 49 razy 47

  Stambuł to nie cała Turcja ale krok w dobrą stronę po resztę, jednak różnica takiej ilości głosów wskazuje na przełom w myśleniu o Państwie. Turcy już nie utożsamiają nowoczesności z Islamem i partią Erdogana ale skierowali swoje spojrzenie na Zachód i opowiedzieli się po stronie wolności i przyzwoitości.

 • andrew1507

  Oceniono 34 razy 32

  A kiedy Polki i Polacy przepędzą kaczyzm i zgraje meneli skupioną wokół "wodza"?

 • fakiba

  Oceniono 31 razy 31

  Widać Turcy mają dość Erdogana i jego świty , BRAWO

 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 30

  Dyktatorzy zawsze przegrywają w dużych miastach, przypadek? Pan prezes chyba na jesieni wystartuje z Podciemnia Niewielkiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX