Po pożarze katedry Notre Dame. W kilka godzin ogień niemal pochłonął 850 lat historii

W poniedziałek wieczorem wybuchł pożar w katedrze Notre Dame. Ogień strawił dach 850-letniej świątyni. Zawaliła się też iglica katedry. Główna struktura świątyni i jej dwie wieże zostały uratowane. Przyczyny pożaru są wciąż nieznane.
France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Pożar katedry Notre Dame nie zakończył się katastrofą

Po około 6 godzinach pojawiły się pierwsze zdjęcia z wnętrza świątyni. Widać na nich, że jest ono w stosunkowo niezłym stanie, dzięki temu, że sklepienie zawaliło się tylko częściowo. Przede wszystkim nie doszło do katastrofy, która była możliwa, czyli całkowitego zawalenia się świątyni. 

Zdjęcie z policyjnego drona pokazuje skalę pożaru i rozmiar zniszczeń.


Fot. Christian Chabrerie/Police Nationale/Twitter


France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Wnętrze świątyni zachowane

Pożar nie spustoszył wnętrza, ale jednocześnie między sklepieniem i pokryciem dachowym nadal żarzy się. Widać również, że na posadzce leżą zwęglone belki stropowe. Straty są ogromne.

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Prezydent Macron był na miejscu

Po północy służby zaprowadziły prezydenta Emmanuela Macrona i dziennikarzy na próg świątyni. Oznacza to, że stan wnętrza jest na tyle stabilny, że nie było obawy o ich życie i zdrowie.

Jeszcze w nocy Macron poinformował, że najgorsze już minęło, ale bitwa nie została jeszcze wygrana i wezwał do brania udziału w zbiórce na odbudowę Notre Dame. Francuski miliarder François-Henri Pinault już przekazał na odbudowę katedry 100 mln euro.

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Fot. Diana Ayanna / AP Photo

Ogień rozprzestrzenił się w godzinę

Pożar katedry Notre Dame wybuchł w poniedziałek wieczorem około godziny 19. Po zaledwie kilkudziesięciu minutach ogień opanował niemal cały dach. Około godziny 20 zawaliła się iglica katedry Notre Dame, a niedługo później runął także dach.

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Fot. Dominique Bichon / AP Photo

Pożar prawdopodobnie wzniecony został przypadkowo

Jedyną osobą, która ucierpiała podczas pożaru był strażak, który został ciężko ranny w trakcie akcji ratowniczej. Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo. Śledczy wykluczyli podpalenie i związek z terroryzmem. Pożar zaczął się w okolicach dachu, gdzie od jakiegoś czasu trwał remont.

Notre Dame Art World Notre Dame Art World Fot. LIONEL CIRONNEAU / AP Photo

850 lat historii

Katedra Norte Dame w Paryżu uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana.

Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame".

Notre Dame Art World Notre Dame Art World Fot. AP

Symbol Francji

Po pożarze katedry Notre Dame z Francji dobiegają informacje, że udało się uratować drogocenne dzieła sztuki i bezcenne dla chrześcijan relikwie m.in. koronę cierniową Jezusa Chrystusa i fragment krzyża.

Z całego świata do Francji spływają wyrazy solidarności. 

Więcej o:
Komentarze (125)
Po pożarze katedry Notre Dame. W kilka godzin ogień niemal pochłonął 850 lat historii
Zaloguj się
 • nugatka81

  Oceniono 26 razy 18

  Ogórek wczoraj w tvp info bardzo szybko oceniła że źródeł ognia jest kilka i że to celowe podpalenie. Nie wiedziałam, że jest specem od pożarnictwa-kobieta renesansu! Oczywiście jak typowa katoliczka od razu wskazała winnego - islamiści.

 • stefan4

  Oceniono 17 razy 13

  Olbrzymi pożar -- a nikt nie zginął, tylko jeden strażak poszkodowany, większość skarbów kultury uratowana. Gratuluję fachowości i skuteczności działania francuskim ,,pompiers'' -- strażakom.

 • 20portal

  Oceniono 17 razy 11

  Róg Górczewskiej i Konarskiego w Warszawie: nielegalnie postawiony kościół drewniany w stanie wojennym (PRZENIESIONY Z GÓR DO WARSZAWY). Pasował tu jak pięść do oka. niedługo po przeniesieniu spłonął. Korzystając z okazji proboszcz zajął następne działki, na których zbudował "konglomerat parafialny", tj. zespół budynków mieszkalno-usługowych (łącznie z zakładem pogrzebowym o wdzięcznej nazwie "Niebo". W "wykrojonym" kawałku tego konglomeratu (a jakże z cegły klinkierowej czyli najdroższej) odprawiają się msze, bo kościół (wielki jak diabli) buduje sie od paru lat obok (następna działka zajęta jak sądzę samowolnie). Na miejscu spalonego kościoła drewnianego stanęły baraki, leżą stare rusztowania i jest tam bajzel straszny (centrum warszawskiej dzielnicy). Wszystko to dzieje sie cały czas naprzeciwko urzędu dzielnicowego Bemowo. Kolejni burmistrzowie i radni (z różnych opcji) widza przez okna samowolę, bałagan itp., itd. Nikt katabasom nie powie ani słowa. Osiedle Górce (w tym dzielnica) straciło najlepsze działki swojej południowej części położone przy głównej ulicy (Górczewska) i tuz przy wejściu do budujących się stacji metra. Taka "samowola" kościoła jest i była wszędzie - za komuny i za nowych czasów. Nikt im nic nie powie - po prostu władza trzęsie portkami ze strachu. W tym miejscu widać dokładnie kto w tym zapyziałym kraju faktycznie rządzi.

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 14 razy 8

  Śmieszny jak pół-orny, pół-piśmienny nienawistny ludek, niczym klaun przebrał się w kostium kultury łacińskiej i gani Francuzów na Twitterze, a na dodatek wódz tego plemienia ogłasza (na użytek wewnętrzny) "solidarność" :D

 • le5zek

  Oceniono 9 razy 7

  Do durniów wysilających się w komentarzach.
  Spłonął jeden z najważniejszych budynków w historii świata. Niezależnie od konotacji religijnej był to zabytek kultury światowej o nieocenionej wartości.
  Każdy człowiek (chrześcijanin, czy ateista, czy muzułmanin) noszący w sobie kulturę powinien czuć ból w sercu po takiej stracie.
  A pomóc w odbudowie powinien oczywiście pomóc cały świat, a nie Watykan czy sama Francja.

 • szejski

  Oceniono 7 razy 7

  U nas za to regularnie płoną wysypiska śmieci.

 • shane00

  Oceniono 11 razy 7

  Katedra jest POŁOŻONA albo ZNAJDUJE SIĘ! Zlokalizowana to znaczy odnaleziona/namierzona. Błagam skończcie z tymi kalkami z angielskiego

 • jag63

  Oceniono 8 razy 4

  Hej kato-piso-naziole !

  Zdecydujcie się:
  - albo to dobrze, że Francuzom spalił się kościół,
  - albo to źle, że spalił się kościół.

  Bo ciężka schizofrenia (trudne słowo) toczy kato-piso-naziolskie poranione, gorejące, ułomne umysły.

  .

 • zupagrochowa1

  Oceniono 14 razy 4

  Choćby i remonciarze się przyznali, że to oni przypadkowo zaprószyli ogień, i tak ciemnota powie, że to muzułmanie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX