Pożar Notre Dame. Pojawiły się pierwsze zdjęcia z wnętrza katedry. Jest w niezłym stanie

Pierwsze zdjęcia z wnętrza katedry Notre Dame dają nadzieję na odbudowę świątyni. Choć zawaliła się iglica i większa część dachu katedry, wnętrze jest w stosunkowo dobrym stanie.
France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Tragiczny pożar katedry Notre Dame

W Paryżu strażacy walczą z ogromnym pożarem, który od poniedziałkowego wieczoru trawi katedrę Notre Dame. Wiadomo już, że konstrukcję świątyni i wieże uda się uratować, ale zniszczenia i tak są ogromne. Już we wtorek rozpocząć ma się zbiórka pieniędzy, które przeznaczone zostaną na sfinansowanie odbudowy zabytku.

Po około 6 godzinach pojawiły się pierwsze zdjęcia z wnętrza świątyni. Widać na nich, że jest ono w stosunkowo niezłym stanie, dzięki temu, że sklepienie zawaliło się tylko częściowo. 

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Nieumyślne podpalenie katedry

Wstępne dochodzenie prokuratury wskazuje, że pożar został wzniecony przypadkowo. Śledczy wykluczyli podpalenie i związek z terroryzmem.
 
Pożar zaczął się w okolicach dachu, gdzie od jakiegoś czasu trwał remont. Po zaledwie godzinie zawaliła się słynna iglica katedry, a później zawalił się dach.

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Prezydent na progu świątyni

Po północy służby zaprowadziły prezydenta Emmanuela Macrona i dziennikarzy na próg świątyni. Oznacza to, że stan wnętrza jest na tyle stabilny, że nie było obawy o ich życie i zdrowie. 

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Philippe Wojazer / AP / AP

Zwęglone belki na posadzce

Na posadzce katedry widać zwęglone belki stropowe, które spadły przez dziurę w kamiennym sklepieniu. Strażacy szacują, że blaszane pokrycie dachowe zawaliło się w około dwóch trzecich. 

France Notre Dame Fire France Notre Dame Fire Fot. Diana Ayanna / AP Photo

Katedra Notre Dame

Katedra Norte Dame w Paryżu uznawana jest za jeden z najbardziej znanych zabytków w Europie i najbardziej znanych katedr na świecie. 

Jej budowa rozpoczęła się w 1160 roku, a została skończona dopiero w 1260 roku. W ciągu następnych stuleci często była modyfikowana i modernizowana. Katedra jest zlokalizowana na wyspie na rzece Sekwanie w 4. okręgu Paryża. 

Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya. 

Więcej o:
Komentarze (123)
Pożar Notre Dame. Pojawiły się pierwsze zdjęcia z wnętrza katedry. Jest w niezłym stanie
Zaloguj się
 • barbarella.net

  Oceniono 40 razy 34

  " "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya. "

  Dlaczego wciąż powielacie te same błędy?
  Norte?
  Film "anonimowy"?!

  Ogarnijcie się.

 • j1957

  Oceniono 41 razy 33

  TVP Info kolejny raz się popisała. Komentarze sięgające szczytów ignorancji, najpierw tzw. "fachowcy" przedstawiają teorie spiskowe związane z pożarem Katedry Notre Dame, później komentarz mówiący o barokowej???!!! katedrze ze strony dziennikarza TVP, to już kosmos ignorancji. Bezczelność i głupota osiągnęła tu niewyobrażalne rozmiary!!!

 • aleatoria

  Oceniono 21 razy 17

  Brawo dla bohaterskich strażaków, dokonali niemożliwego.

 • ziaburek

  Oceniono 15 razy 13

  Victor Hugo napisał powieść pt " Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu", a nie " Dzwonnik z Notre Dame".

 • jerry.uk

  Oceniono 20 razy 12

  Kilka godzin temu czytałem na portalu Gazety, że "wnętrze katedry zamieniło się z gorąca w hutniczy piec". A tu na zdjęciach widzę w środku nietknięte świece na świecznikach.

 • typowynazista

  Oceniono 10 razy 10

  "Anonimowy film Disneya"
  Ja rozumiem, redaktorze-stażysto WB, że film zrobiono przed twoim urodzeniem i nie znasz autora, ale to nie znaczy, że jest anonimowy...

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 11 razy 9

  Szczęście od Boga, że mimo częściowego runięcia sklepienia nawy głównej, pożar nie rozwinął się we wnętrzu Katedry! Ale dopiero po jakimś czasie dowiemy się, które zabytkowe elementy uległy bezpowrotnemu zniszczeniu, a które da się odrestaurować. Największy żal witraży, które nadawały wnętrzu niezapomniany klimat... Figury kamienne chyba ocalały, ale co z obrazami, ołtarzami, ławkami, konfesjonałami? Europejska katastrofa cywilizacyjna, na szczęście nie ma ofiar ludzkich...

 • koment7

  Oceniono 11 razy 9

  No cóż teraz to nauczyciele mogą zapomnieć o podwyżce. Mateusz obiecał odbudowę, więc dla nauczycieli kasy może nie starczyć. Rydzyk też może ogłosić zbiórkę na odbudowę. Zbierał już cegiełki na stocznię to teraz pozbiera na Katedrę. Zawsze trochę kasy mu do kieszeni wpadnie.

 • o_kulson_nac

  Oceniono 8 razy 8

  >> Swoją wielką popularność budowla zawdzięcza także powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Norte Dame", a później filmowi anonimowemu Disneya.

  Ktoś, kto napisał to zdanie - łącznie z jego formą i treścią, nie pomijając błędu - jest wybitny. W swojej dziedzinie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX