Konflikt izraelsko-palestyński eskaluje. Kolejne ataki rakietowe mimo zawieszenia broni

Po poniedziałkowym ataku rakietowym na położone niedaleko od Tel Awiwu miasteczko i szybkim odwecie ze strony Izraela pogłębia się konflikt izraelsko-palestyński. Nie bez znaczenia jest to, że Donald Trump podpisał historyczny dekret przyznający Izraelowi zwierzchnictwo nad Wzgórzami Golan. I choć teoretycznie zawarto zawieszenie broni, we wtorek dokonano kolejnych ataków.
Atak rakietowy na Izrael. Sześć osób rannych. Premier Netanjahu skraca wizytę w USA Atak rakietowy na Izrael. Sześć osób rannych. Premier Netanjahu skraca wizytę w USA Fot. Ariel Schalit / AP Photo

Atak rakietowy na Izrael

W poniedziałek rano doszło do ataku rakietowego w centralnej części Izraela. Według informacji przekazanych przez władze miasteczka Miszmeret, rakieta została wystrzelona najprawdopodobniej ze Strefy Gazy. Siedem osób zostało rannych. Na południu zamknięto szkoły, a w kierunku pasa granicznego wysłano wojsko.

Napięcie pomiędzy Palestyną a Izraelem osiągnęło najwyższy od dawna poziom. Sytuację komplikuje to, że za dwa tygodnie w Izraelu odbędą się wybory parlamentarne.

Poniedziałkowe ataki odwetowe Izraela na Strefę Gazy Poniedziałkowe ataki odwetowe Izraela na Strefę Gazy Fot. Adel Hana / AP Photo

Izraelski odwet

Jeszcze tego samego dnia Izrael odpowiedział na niespodziewany atak ostrzałem związanych z Hamasem obiektów w Strefie Gazy. W wyniku ostrzału rannych zostało siedmiu Palestyńczyków. Strefa Gazy znajduje się w ekonomicznej zapaści; ponad połowa jej mieszkańców nie ma pracy. W poprzednim tygodniu Palestyńczycy wyszli protestować na ulicach.

Trump US Israel Trump US Israel Fot. Susan Walsh / AP Photo

Netanjahu przerywa wizytę w Waszyngtonie. Trump podpisuje przełomowy dekret

W wyniku powstałej sytuacji premier Izraela Benjamin Netanjahu przerwał wizytę w Waszyngtonie, by móc kontrolować rozwijający się konflikt. Jednocześnie Donald Trump podpisał dekret uznający zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan.

Położone na granicy Izraela, Libanu i Syrii Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 roku. W 1981 roku izraelski parlament uchwalił przyłączenie tego terytorium do swojego kraju, ale Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji. Prawa do Wzgórz Golan roszczą sobie Syria i Liban.

Decyzja Trumpa spowodowała falę krytyki początkowo ze strony Rosji i Syrii, później zaś państw arabskich oraz krajów Zachodu.

ADDITION Gaza Israel ADDITION Gaza Israel Fot. Adel Hana / AP Photo

Kolejna wymiana ognia między Izraelem a Palestyńczykami w Strefie Gazy

Mimo zawartego wczoraj zawieszenia broni, w nocy z poniedziałku na wtorek izraelskie lotnictwo zbombardowało kolejne cele w palestyńskiej enklawie. W kierunku Izraela wystrzelono z kolei około 30 rakiet. Część z nich została przechwycona przez tarczę antyrakietową, inne spadły w niezabudowanym terenie.

W odpowiedzi, izraelskie samoloty zbombardowały kolejne cele w Gazie. Według wojskowych dowódców, ostrzelano pozycje Islamskiego Dżihadu czyli wojskowego skrzydła rządzących Gazą islamistów z Hamasu oraz jeden z ich budynków treningowych.

Nie wiadomo dokładnie, kto stoi za ostrzałem Izraela, bo Hamas nie przyznaje się do wystrzelenia rakiet. 

Więcej o:
Komentarze (143)
Konflikt izraelsko-palestyński eskaluje. Kolejne ataki rakietowe mimo zawieszenia broni
Zaloguj się
 • wiceherszt

  Oceniono 33 razy 13

  Dziwne. Palestyńczycy co jakiś czas w Izrael strzelają, co nie dziwi, bo połowa nie ma pracy, do tego są upchnięci w bardzo dużej liczbie i na bardzo małej powierzchni. Więc nie dziwi, że majstrują te swoje rakietki i czasem je odpalają. Dziwi coś innego. Bo na dobrą sprawę te samoróbki można zestrzelić z kałacha, przy czym Izrael dysponuje systemem "żelazna kopuła" i innymi systemami antyrakietowymi, które ten palestyński szmelc zdejmują z powietrza w kilka chwil po odpaleniu.

  Aż tu nagle, dziwnym trafem tuż przed wyborami, system antyrakietowy zaczyna się "psuć" albo Palestyńczycy zaczynają dysponować czymś, co go omija. I lecą te rakiety na jakieś wiochy, tam eksplodują i kogoś ranią. W kraju, w którym każde odpalenie czegokolwiek jest natychmiast odnotowywane a w każdym pierdziszewie jest schron, do którego ludność natychmiast ucieka. Nie wiem, co o tym myśleć...

 • 99venus

  Oceniono 21 razy 11

  Zagłoba ofiarował królowi szwedzkiemu Niderlandy,Trump Izraelowi Wzgórza Golan.

 • patyczag13

  Oceniono 11 razy 7

  Zaraz , zaraz chyba czegoś nie rozumiem: " Donald Trump podpisał historyczny dekret przyznający Izraelowi zwierzchnictwo nad Wzgórzami Golan"
  Czy to znaczy, że Wzgórza Golan były amerykńskie a teraz w łaskawości swojej (sic!) Trump przekazałe je Izraelowi ? Normalnie Król Uniwersum z tego Trumpa. Tego zrobi prezydentem w niepodległym środkowoamerykańskim kraju, tam tym przekaże ziemie, do których USA wogóle nie ma prawa. Co się wyrabia na tym świecie ? I wy plujecie na Putina ?

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 15 razy 7

  Ten Trump swoimi działaniami na rzecz Izraela tylko podsyca nienawiść wobec Żydów.

 • labrado

  Oceniono 11 razy 7

  "Trump podpisał dekret uznający zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan."

  Czyli podarował im "Niderlandy".

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 21 razy 7

  Trump podarował Izraelowi wzgórza Golan??? a jakim prawem kaduka?
  coraz wyraźniej widać że standardy światowe są inne dla "naszych i ichnich"
  Jak Rosja odzyskała Krym, którego obywatele w w 99% poparli te decyzje to, jest wielki skandal i pogwałcanie granic, a jak amerykański prezydent rozdaje Żydom Arabskie ziemie, to objaw humanitaryzmu i sprawiedliwości dziejowej... ta ewidentna hipokryzja się pewnego dnia zemści

 • tenare

  Oceniono 20 razy 6

  Trump przyznał cudze Wzgórza Golan Izraelowi,
  a Putin przyznał cudzy Krym Rosji.
  Może by tak Xi Jinping przyznał nam cudzy Bornholm...

 • byann

  Oceniono 9 razy 5

  Za jakieś 15 dni będzie spokój.
  Wybory parlamentarne w Izraelu do Knesetu XXI kadencji zostały zarządzone na dzień 9 kwietnia 2019 roku

 • 1noitatneserper

  Oceniono 15 razy 5

  Należy odwołać festiwal Eurowizji w Izraelu
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  To ma być festiwal kultury europejskiej, a nie europejsatej. Artyści nie mogą śpiewać pod bombami. Żydzi zgotowali holokaust europejskim twórcom kultury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX